• 7 michelingodingar

    Häng på tjattråd för oss som vill snacka om mer än bara bebisar;-)

    Vi är några tjejjer som hängt ihop ett tag men många har nu lämnat tråden och jaa det har liksom blivit lite döttDrömmer så nu vill vi få in flera medlemmar i våran tråd som vi kan få lära känna

    här snackas det om ALLT inte enbart bebisprat utan verkligen om allt mellan himmel och jord , familjen,barnen,relationer,väder och vind,fritid ja allt som man kan tänkas vilja dela med sig av

    En viktig sak vill du hänga på så är du mer än gärna välkomen men här gäller det "ge och ta" alltså så skriver man inte enbart om sitt UTAN man ger alla andra oxå respons det är något man upplevt i många trådar att många bara skriver om sitt och vissa får massor av respons medans andra inte får så mycket som ett hej!! men är du med på det så HÄNG PÅ

    välkommna in jag hoppas vi blir mååånga  som samlas här Solig

  • Svar på tråden Häng på tjattråd för oss som vill snacka om mer än bara bebisar;-)
  • 7 michelingodingar

    blueroose:häng på o välkommen hit


     


    suck skrev ett inlägg påmin data när den plötsligt stängde av sig op nu får jag inte igång den


    pluggar från o med idag så jag är kanske inte lika närvarande som jag brukar


    mattläggaren var här precis o kollade badrummet tjoohooo 2 dagar kvar sen kommer han o fixar det


    åter kommer sen när min data vaknar till liv igen orkar inte skriva allt igen

  • Xgirl83
    BlueRoose: Välkommen!!

    Barbamamman: Hur mår Agathon idag? Några andra symtom än bara feber? Men vad har hänt med din dator, jätteskumt! Lycka till med pluggandet!

    Zandra: Haha, jag kan tänka mig att du fick sockerkick då. Det blir verkligen sån skillnad när kroppen inte är van vid socker! Då förstår man ju var det här dumma sockret gör med en egentligen.. Jag tror jag har bakat hallongrottor med sylt, men en del sorter kanske passar bättre än andra. Eller om man ska ha lite potatismjöl i? Nej jag förstår att ni inte orkar med kalas med allt som är! Men stackare som är sjuk igen nu då!! Krya på dig!

    Selma är hemma med mig idag eftersom hon är förkyld. Jag behövde posta några Tradera-auktioner, så vi gick till stan här på förmiddagen och passade då på att hämta ut Selmas höstskor som kommit från Ellos, och handlade lite. Sen typ en halvtimme efter att vi kommit hem så fick jag SMS-avisering om att Selmas överdragsbyxor och ullstrumpor kommit till ombudet, som vi ju just varit på. Och det är ett helt företag att gå ner på stan med båda barnen så jag får se om jag hinner gå ner själv i eftermiddag och hämta ut det då.

    Angående höstskorna förresten så är det ett tips att Ellos ofta har antingen 40% eller 50% på valfri vara, och de säljer ju bl a Kavat-skor. Så jag köpte ett par jättefina höstkängor till Selma för 350:- inkl frakt. Hoppas att hon ska kunna ha dem i vår med.
    Lilla S 071116 och lilla A 100520
  • Pilea
    BlueRoose:
    Välkommen

    Har haft en städdag här på förmiddagen! Ja, ingen storstädning, utan plockat o donat o dragit en repa med dammsugaren + hängt lite tvätt oav. Nödvändigt ont

    Barbamammans...
    Men oj så han såg ut under ögat! Vad är det för "kompis" kan man undra!
    Skoj med pluggandet, hoppas du får lugn o ro bara
    Men har han feber igen, stackars Agathon!
    Härligt att det går undan i badrumsrenoveringen Har du bestämt hur ni ska ha det nu? Om ni ska ha bård, kan inte den sluta vid snedtaket då o att snedtaket blir som en fondvägg!

    am zandra:
    Men usch då, är du sjuk nu igen, krya på dig!
    Kul att få se bilder på hur ni bor
    Perfekt att han käkar så mycket knäckebröd, nyttigt ju!
    Ja, folk kan komma med det mest korkaste tipsen
    Just ja, grattis till Linn på 5mån dag i efterskott

    Glittrax:
    Så du har också varit på klädbytardag, skoj
    Skönt att det blivit bättre på illamående-fronten!
    Ang. godis så brukar Alve o Tyra få något litet om dom själva kommer på att det är lördag, typ en varsin tablett-ask eller lite popcorn. Men vi äter ju nästan aldrig godis själva så det blir absolut inga mängder. Dom är mer för ölkorv eller oliver

    xgirl:
    Men va typiskt när ni precis varit o hämtat ut ett paket redan!
    Oj, har han redan fått tänder! Mina barn har varit riktigt sena, fått strax innan 1års-dagen så jag antar att det blir samma för Max.
    Stackars Selma som är förkyld!
    Vi hade också en fixar dag, fast igår! Rensade upp på tomten o åkte till tippen o slängde massa skit o jag började o gräva bort en rabatt o började lägga kantsten vid vår uppfart.

    Madde01:  
    Usch, tvättstugan är aldrig kul, är så skönt att slippa den nu när vi flyttade till hus.
    Trevligt med mat hos din pappa! 

    Hi hi, jag fick sånt där kropps-smör i ett hemma-spa-kit när jag fyllde år! Jag tänkte att jag skulle prova igår efter duschen o herregud som det luktade. Skulle tydligen vara solmogna jordgubbar eller liknande, men jag tyckte det stank sån där kondom med jordgubbsmak Var nästan så jag övervägde o ställa mig i duschen igen o tvätta bort det Fick ju nästan huvudvärk på kuppen, ha ha!
    Alve 060129 Tyra 071019 Max 100410
  • Pilea

    Måste ju visa vår fina teckning som vi fick från Tyra förra veckan  Hjärta



    Alve 060129 Tyra 071019 Max 100410
  • 7 michelingodingar

    suck jag ger upp min dator får jag bara inte igång och ena boken jagköpte har inte kommit såjag kaninte påbörja uppgifterna,har bara kunnat läsa i denboken jag har o det är ju mer en handbok och hjälpbok på vägen,skulle skriva ett personligt brev men såg sen att det var 2 uppgiter o den andra uppgiften var o skriva typ en uppsats om en text i jaaa just det den boken jag inte fått änSkrikandes så jag har kört fast suck

    sittter vi makens dator o den har ju eget liv o knappar somman får slå ner för att de ska funka så är det ihopskrivet så vet nmi varför

    xgirl:skönt att sambon komhem o hjälpte dig,inte kulnär dom blir sjuka!!
    ojj redan tänder
    ja agathon har fortf feber men bara feber o inget annat!!
    men så typiskt att det andra paketen komnär du precis varit där!!

    glittrax:ja det gör ju inte saken bättre att dom har stora syskon som visar vad dom äter
    här är allt sött bortplockat på dagis men tror dom får varsitt glas must vid jul o påsk iaf!!
    ja fredde hade skojjat med grabben och det tålde han inte utan det small direkt är inte första gången han ger sig på sonen tyvärr och han har ju oxå en diagnos somgör att han har såna aggressioner och svårt o avgöra vad som är skoj ochj inte precis som våran son men vår grabb äter ju medicin så det är lite merkontrollerat från hans sida!!
    krya på sig till nova,hur är det idag?

    am zandra:näää men vad fasen,krya på dig nu!!
    hehe ja vi är riktiga gottegrisar åhh hallongrottor MUMS, jag gör med vaniljsåspulver i(marsansåspulver) och sen köpt sylt lägger jag i en klick!! degen ska vara liiiiite kladdig när mangör dom annars blir det snustorrt!!

    ang kalas har vi aldrig börjat med det förrens dom börjar i förskolan(6 år) jag tycker det är för tidigt innan, abbe ärbjuden på ett kalas på lördag 4 års kalas men jag har inte lust o sitta där o vara medo vara trevlig dådet är en mamma som snackar sååå mycket skit o som jag sagt ett o annat till för att hon snackat en jäkla massa, konstig hon är som bjuder sonen med tanke på allt minns ni freya då hon fastnade i trehjulingen o jag berättade om skvallerexpressen som satt där ja det är till ena dottern där som abbe är bjuden men han kommer inte kunna gå för dels ska han o våra andra barn iväg till ett äventyrsbad med min syrra som han fick i födelsedagspresent av henne(hon hittar på saker med barnen efter deras önskemål istället för presenter) sen ska vi tillmin mamma som fyller år då så han får skippa kalaset!!

    inatt har agathon inte sovit många minuter fyy säger jag bara,han vaknade redan vid 21.30 somnadeinte förrens runt 01 och sov halvt omhalvrt några timmar för att vaknavid 04igen blir tokig på det här!!

  • Pilea

    Och så måste jag ju visa bild från igår, Max satt i matstolen för första gången Han lutar väl lite åt sidan, man han tyckte det var kul iaf o vi slapp ha honom i knät samtidigt som vi äter.
    Va äckligt det såg ut med spaghettin så där slaffsigt o dant i katrullen, men vi åt världens goaste räkpasta sås till.



    Och här är en till bild på min solstråle


     
    Alve 060129 Tyra 071019 Max 100410
  • 7 michelingodingar

    just ja vill ni se bilder på hur vi bor så finns det ibland mina bilder här på min sida lite annorlundanu då barnen bytt rum bara!!

    pilea:vi har bestämtoss för träpanel det tyckte mattläggaren oxå skulle vara bra!!
    haha ja dom där kondomernamed lukt minns man ju

  • 7 michelingodingar

    pilea:vad bra han satt i matstolen ändå!! så söt han är

  • Pilea
    Barbamammans...
    Åh va trist att du inte kommer vidare med pluggandet, att det ska hänga på en bok som inte kommit än!
    Ok, då förklarar det saken, ang hans beteende! Inte för att det är ett ok beteende att slå din son!
    Skoj med äventyrsbad, är ju jättebra med upplevelse-presenter!
    Va jobbigt att han inte kunnat sova!

    Ha ha, eller hur! Skoj att gå runt o lukta som en kondom
    Robban tyckte jag luktade gele-hallon!

    Ang kalas så har Alve varit på ett par "lämna"-kalas, han blir 5år i jan. Men vi har inte haft några sådan kalas själva än. När Alve fyllde 4år var ju jag gravid med sängläge så då orkade vi inte fixa med det. När Tyra fyller 3år nu i okt kommer vi ha kalas för familj o vänner med barn, men inga dagiskompisar.
    När Alve fyller 5år ska vi nog låna mammas lokal o ha kalas för hans dagiskompisar, han har tjatat om det hela året  
    Alve 060129 Tyra 071019 Max 100410
  • Pilea
    7 michelingodingar skrev 2010-09-27 13:34:56 följande:
    pilea:vad bra han satt i matstolen ändå!! så söt han är
    Tack
    Alve 060129 Tyra 071019 Max 100410
Svar på tråden Häng på tjattråd för oss som vill snacka om mer än bara bebisar;-)