Embla twopointoh skrev 2015-08-30 18:00:19 följande:
Vilhelm och Wilhelm har funnits i Sverige sedan medeltiden, och så långt tillbaka fanns det inte allmänna stavningsregler såsom det gör idag (det kom på 1800-talet...). W och V användes bägge två även i "vanliga" ord, försök läsa en originaltext från typ 1700-talet så får du se.
sv.wikipedia.org/wiki/Svenska_Akademiens_ordlista_%C3%B6ver_svenska_spr%C3%A5ket
Jag vet. Sverige var influerat av tyskar och många ord stavades med fv i Sverige. I Tyskland har dock V alltid varit F och W alltid varit V.
Waxholm stavar numera Vaxholm.
Problemet är att Sverige är influerat av olika länder och kulturer både här och där, då som nu.
Länder som inte är lika påverkade av andra länder och kulturer, använder sig sällan av namn som kommer utanför deras eget lands gränser.
Se exempelvis Spanien, Frankrike, Kina och Ryssland.
I Sverige är det väldigt mer vanligt och accepterat, att ett helsvenskt barn bär ett spanskt namn, än att ett helspanskt barn i Spanien bär ett svenskt namn.