Miiikaela skrev 2014-10-13 02:22:09 följande:
Döden är inte naturlig! Den är hemsk och förstör människors liv runt omkring! Den är vad som helst annat än naturlig. Thats for now.
Vill bara säga en sak också: Jag kanske utrycker mig ganska hårt och vissa kanske tar åt sig personligen. Vill bara påpeka det att jag anser inte att alla som gör abort är hemska människor. Vissa kanske inte förstår riktigt vad dom gör och i desperation genom går detta och mår dåligt hela deras liv. Vill bara be om ursäkt till dessa människor. Men jag anser fortfarande att själva aborten, själva handlingen, att man leker Gud, att man bestämmer över ett annat liv. Det tycker jag är hemskt! Det är snarare dom som hittar på ursäkter och missbrukar detta med att man kan om man vill ta bort ett liv. Det förstår jag mig inte på. Så vill bara förtydliga detta. Men som sagt ett liv är ett liv oavsett om den är en "cellklump", "foster", ett fött barn, har handikapp, har inte handikapp, vuxen, barn osv osv. Alla är lika värda anser jag!
För mig spelar det ingen roll om du tycker jag är hemsk. Det rör mig inte i ryggen faktiskt. Jag ser mig inte som en hycklare heller. Jag har gjort två aborter. Den ena när jag var femton, jag gick i nian alltså. Idag är jag stolt över hur modig jag var och hur jag tog reda på fakta och tog mig igenom aborten fast jag var så ung. Jag blir rädd när jag tänker på hur mitt liv skulle vara om jag hade behållt barnet.
Andra gången var jag äldre och klantig. Jag ville verkligen inte ha barn så tätt inpå första och absolut inte med den mannen. Shit happens och tur för alla inblandade att jag har rätt att göra abort.
Skulle jag bli gravid idag skulle jag överväga abort. Trots att jag lever i ett stabilt förhållande med två barn. Jag vill.inte ha barn igen, jag vill absolut inte vara gravid, genomgå en förlossning eller vara fl.
Jag är glad att vi har rätt att göra abort i Sverige, jag är stolt över vå abortlag. Jag även jävligt glad att jag tog de där besluten och känner än idag, 15 och 8 år senare att jag gjorde helt rätt. Så vad du eller någon annan tycker om.mig bryr jag mig inte om faktiskt.