• Fertilitetsresa

    Fertinova Helsingfors

    Jag och min man har försökt bli gravida sedan 2010. Blev spontangravid 2011, men fick missfall  v.5-6. Vi har gjort två ivf:er

    Ivf 1 på Sahlgrenska Gbg, upptäckte att jag har 0,2 i amh-värde. Fick 300 ie, som sedan höjdes till 450 ie Gonal-F. Resultat: ett ägg som dock ej befruktades

    Ivf 2 på Carlanderska Gbg. Fick 300 ie Gonal-F och 150ie Menopur. Resultat: inga äggblåsor!

    Sahlgrenska har satt upp oss på Äggdonationskön sedan mars 2013. Vi vill nu sätta upp oss i kön på Fertinova i Helsingfors. Vore väldigt bra att få kontakt med fler i liknande sitation som planerar ÄD i Finland!!  


  • Svar på tråden Fertinova Helsingfors
  • Fertilitetsresa

    Vul idag slemhinnan 9,2 mm :) Imorgon ringer kliniken och berättar hur det har gått för donatorn på hennes vul! Spännande!!!!

  • Myra
    Dustpuppy skrev 2013-11-07 10:44:56 följande:
    Myra: prover utförda i Sverige får du inte ersättning för. Din mans prover måste vara klara inför första besöket, och vårdcentralen får ta proverna, men många vill inte pga okunskap om utlandsvård. De vill inte tolka proverna eller ta ansvar för dem.

    Det finns vägar runt detta, sexuellt överförbara sjukdomar har alla rätt att bli testade för och man behöver inte förklara något. För Stockholm kan man läsa här:

    www.1177.se/Stockholm/Regler-och-rattigheter/.../

    Det är antingen gratis eller till landstingstaxa, inte mycket pengar alltså. Då har man sparat lite pengar i alla fall, för hormonproverna/ultraljud får man i värsta fall betala privat för hos en fertilitetsklinik, eller privatgyn/läkare, kostar ofta 100-300 kr/blodprov (och ofta 1000 kr/ultraljud). Med lite tur kan någon forummedlem tipsa om gynekologer i Stockholm som utför testerna till landstingspris, för det är inte förbjudet eller olagligt.

    Du kan vänta med dina blodprover och ta dem på plats i Finland på första besöket, det får du ersättning för i efterhand.

    /Dustpuppy
    Trodde dom ville ha mina prover innan också. Ska till samma klinik som dig så skönt med dina erfarenhet. 
    Fick tips från min ivf läkare där jag kan ta prover och vul, ska maila dom och kolla vad det kostar. Har svårt att ringa på dagarna så mail är det bästa för mig. tar bara lite längre tid. Har inte fått svar från min vc läkare eller psykologen än. 
    1000kr för en jäkla vul? helt sjukt. har en reserv läkare som jag kan kolla för vul.
    Nu är jag lite osäker på hur det funkar men om dom är anslutna till FK och jag betalar patientavgift så måste dom få ersättning från Fk för resterande kostnad dom har. Så egentligen borden det inte spela dom någon roll vart pengarna kommer från. 100% från pat eller störta delen från FK när patienten betalar besöksavgift. Vet inte om man vågar fråga läkarna om dom tar landstingpris, vill inte väcka en björn som sover. 

     Men alla tips om någon känner till någon läkare som för vul till lanstingspris i stockholm.  
  • Myra
    Fertilitetsresa skrev 2013-11-07 16:56:17 följande:
    Vul idag slemhinnan 9,2 mm :) Imorgon ringer kliniken och berättar hur det har gått för donatorn på hennes vul! Spännande!!!!
    Vad spännande. Hur tjock ska slemhinnan vara?  Är det bara slemhinnan som ska klaffa när det är dags för att få ägget vid ÄD?
  • Virvla

    Fertilitetsresa: spännande! Hoppas på många fina äggblåsor! Låter som du har en fiin slemhinna på G, den hinner ju dessutom växa till sig lite till innan det är dags.

    Myra: slemhinnan ska vara över 8 mm. Östrogentabletterna hjälper till att bygga upp en fin slemhinna. Det kan också vara bra att äta E-vitaminrik mat som t ex avokado och vetegroddar.

  • Myra

    Kan inte slemhinnan bli för tjock också?

    Bra att du nämnde vitaminer, jag är dålig på att äta sånt så lika bra att börja…;) 

  • Myra
    Fertilitetsresa skrev 2013-11-10 17:18:03 följande:
    Nu sitter maken på färjan över... Äggplock imorgon och till det ska det serveras färska spermier! :)
    Ohh vad spännande. När beräknas du åka över? Är det 5 dagars odling dom kör? Vid mina iVF har dom kört 2 dagars odling. Har fått för mig att många odlat längre vid ÄD. 
  • Myra
    Fertilitetsresa skrev 2013-11-10 17:23:03 följande:
    Ägginsättning för mig på torsdag. Jag åker flyg tisdag kväll :)
    Herregud vad spännande. Sen blir det 2v lång väntan på att testa. Åker du själv eller båda vid ägginsättningen?
Svar på tråden Fertinova Helsingfors