• The75

    ÄD gravida latte mammor i stockholm

    Tänkte vi ÄD gravida stockholmare skulle ha någonstans att träffas och prata om allt från våra graviditeter till framtiden.
    Vi gjorde vår ÄD på Ava i Riga men om du gjort din utomlands eller här hemma spelar ingen roll ni är alla välkomna.
    Vi har BF 110728 men eftersom vi denna gång vill ha planerat snitt och det sker 39+0 så kommer vår pojke 110721 om allt går enligt planerna
    Vi går på MamaMia på Karlavägen där är dom toppen och att jag denna gång gjort ÄD är inget konstigt för dom,dom vet precis vad som behöver göras och det känns tryggt att dom har  erfarenhet i ämnet.
    Vi kommer vecka 24 få göra NOTCH UL och se att flödet i dom två stora blodkärlen som förser livmodern med blod fungerar som dom ska.

    Skulle gärna träffas när dom små har kommit för att  fika och ta långa sköna promender i stockholm

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-01 09:08
    ÄD-GRAVIDA LATTEMAMMORS I STOCKHOLM
    BF
    Sommarbebis201105: BF 2011-05-30
    Tea75: BF 2011-07-28, snitt 2011-07-20
    Silkes: BF 2011-08-01
    Paltkoma: BF 2011-08-16.
    Emmylou: BF 2011-08-21.
    Tabasco: BF 2011-08-27.
    Memaja: BF 2011-08-27: Väntar tvillingar
    Nidra: BF 2011-10-11.väntar Tvillingar.
    Villsågärna38: BF 2011-11-28
    Pussesnuttan:BF runt Lucia,tvillingar.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-07 08:00
    ÄD-GRAVIDA LATTEMAMMORS I STOCKHOLM
    BF
    Sommarbebis201105: BF 2011-05-30
    Tea75: BF 2011-07-28,snitt 2011-07-20
    Silkes: BF 2011-08-01
    Paltkoma: BF 2011-08-16
    Emmylou: BF 2011-08-21
    Tabasco: BF 2011-08-27
    Memaja: BF 2011-08-27 Väntar tvillingar
    Nidra: BF 2011-10-11 Tvillingar
    Pussesnuttan: BF runt Lucia,tvillingar

  • Svar på tråden ÄD gravida latte mammor i stockholm
  • Pussesnuttan

    Villsågärna,
    Lider med er så.
    Ta hand om varandra.

    Kram!

  • Sharika

    Villsågärna: Jag blir så ledsen och som de andra tidigare skrivit såå orättvist och eländigt och.. ja.. svårt att finna orden. Tänker på er och hoppas ni rår om varandra och kan finna kraft och framtidstro och hopp.. Stora kramar!

  • Paltkoma

    villsågärna: så otroligt tråkigt att höra att det inte gick vägen. har själv haft ett MA och det är tungt. stor kram!

  • Nidra

    Villsågärna: Stor kram till dig och maken! Så fruktansvärt sorgligt! Sånt borde inte få hända. Ta hand om varandra!

  • Emmylou

    Villsågärna: Jag tänker så på dig. Kan inte förstå hur orättvist och hemskt det måste kännas för er. 2 MF.. Det finns inga ord som kan trösta. Jag hoppas du aldrig aldrig ger upp. En dag känner du kärlek som kan fylla en hel värld med er efterlängtade lilla i famnen. Många många kramar till dig

  • Tabasco1

    Villsågärna: Så ledsen jag blir när jag läser om ditt missfall. Hoppas ni tar det lugnt ett tag och sedan kommer tillbaka och gör ett nytt försök. Många kramar

  • The75

    Hej

    Hur mår ni alla? jag räknar dagar för fullt,nästa vecka är min sista på jobbet det ska bli så skönt och samtidigt lite konstigt att sluta jobba även om jag inte har gått upp så mycket i vikt så börjar det bli tungt och jag tror min kropp behöver vila för att orka med ,den orkar inte springa gata upp och gata ner på samma sätt längre allt tar mycket längre tid och det känns som om jag blir anfådd av minsta lilla backe trots att jag till vardags går ca 6 km om dagen, mina ben är ganska så trötta nu i slutet av dagen och jag har svårt att få av mej stödstrumporna när jag kommer hem :O) men man ska inte gnälla det finns dom som har det värre!

    Ni som har kommit en bit har ni börjat titta på barnvagnar än? jag hade en emmaljunga i början förra gången men jag byte och köpte mej en Bugaboo Cameleon när det var dax att byta till sittdel,den var så mycket smidigare och lättare att ta sig fram med så nu denna gång har jag bara köpt till liggdelen till vagnen så den är så gott som klar :O)
    Vi ska oxå beställa en ny spjällsäng min dotter hoppade sönder den hon hade så vi var tvugna att spika ihop den så nu kan man inte ändra på ligghöjden vilket jag tycker är super viktigt när dom är som minst och man lätt vill kuna lyfta upp och lägga ner dom små när dom somnat eller man ammat klart :O)

  • sommar201106

    Hej hej!

    Tea75 - skönt att ledigheten närmar sig!

    Här är allt äntligen klart=)
    Hämtade skötbordet idag, spjälsängen är på plats och vagnen (Bugaboo Camelon, efter allas rekommendationer) står bäddad och klar i hallen. Bara 23 dagar kvar till BF!!! Känns helt overkligt men underbart!

    Fick dessutom min sjukskrivning beviljad förra veckan så allt känns kanon just nu

    Passar på att njuta på vårt landställe varje helg nu innan det är dags, blir så lycklig av sol och värme (och att bara sitta i en solstol ha ha)

    Ha en härlig kväll!

    kramkram

  • The75

    Hej

    Sommarbebis201105 skönt att sjukskrivningen blev beviljad man orkar inte hålla på och bråka med FK !
    Jag har ju en bugaboo och jag tror inte du kommer bli besviken :0)
    Tänk bara 23 dagar kvar så skönt :0)

Svar på tråden ÄD gravida latte mammor i stockholm