30+ med första barnet 1-3 år, del 13
Mrs Firren skrev 2012-08-27 19:36:00 följande:
Johlinn - Jag är helt inne på ditt spår och håller D hemma tills han är helt frisk. Hellre ett par dagar hemma extra. På vår förra förskola sa de att, förutom allmäntillståndet, så bör barnet även äta som vanligt också för att verkligen vara tillbaka i gängorna. Hos oss är det en bra måttstock eftersom dålig ätning är ett tydligt tecken på sjukdom. Som du säger är det ju viktigt att barnet faktiskt orkar med en hel dag, inte bara är feberfri. Så jag hade resonerat som du gör. Hoppas lillkillen kryar på sig snart.
så är det här också - är han frisk äter han fyra-fem pannkakor. Igår åt han två. Som exempel. Jo, han är på bättringsvägen, men inte helt bra!
Resande skrev 2012-08-27 19:39:26 följande:
Johlinn vad tråkigt att han är så dålig fortfarande. Jag håller absolut med dig om att det är orken som avgör, inte vad tempen är. Vi har hållit N hemma ibland när han inte haft feber men det är uppenbart att han inte skulle orka med sina 5 timmar.
Skor ja.. Måste försöka ta itu med det men vår N har ett par gummistövlar som passar i alla fall.
![](https://www.familjeliv.se/Chatt/ikoner/smile5.gif)
P får gå i strumpor upptäckte vi idag när det bara fanns crocs hemma i hans storlek.
![](https://www.familjeliv.se/Chatt/ikoner/smile5.gif)
Ska de ha SKOR också, nä, nu får det vara nog
![](https://www.familjeliv.se/bundles/flmtinymce/vendor/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif)
Bortskämda ungar av idag
![](https://www.familjeliv.se/bundles/flmtinymce/vendor/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif)
Vi kör på det par skor som passar för tillfället. Sliter ut det totalt och sen köper vi nytt till nästa säsong. Eller så. I våras var det fodrade kängor tills i maj... Jag är inte alltid i fas med tanke på att det tar ett par extra varv med skenor som ska gjutas om när fötterna växt och sen ska skor köpas och anpassas. Tar ca en månad... Nog dags igen är jag rädd.