Nä, jag förstår verkligen att det var jobbigt JennyHI
Förlåt om jag lät okänslig! Det var inte min mening.
Och just detta med att grubbla och fundera, det är det värsta! Jag tycker att det låter konstigt att de inte hittar tappen, för alla har vi ju en livmodertapp (även om vissa har två), men den kan ju dra upp sig och "gömma sig" bakåt, uppåt.
Men med tanke på hur utelämnad men känner sig när man ska undersökas därnere så vill man verkligen inte att något ska vara oklart. Jag hoppas verkligen att din läkare kommer att lugna dig!
Kanske kan du be att få komma in på en undersökning hos henne och kolla för säkerhetskull, om du känner dig lugnare då?
Jag fick själv en CHOCK när jag var på mitt första "utredningsbesök" och efter ett långt samtal med min gynekolog så skulle hon undersöka och göra VUL. Och då, mitt under vul.et så sa hon:
"Oj, vet du att du har två hål i livmodern?"
Och jag fattade ju ingenting, två "hål", vadå? liksom. Inte förrän jag hade klätt på mig igen så föll poletten ned, dvs hon menade att jag har två "hålrum". Dvs två "rum" inne i livmodern i stället för ett... och sedan fick jag snabbt en tid för kontraströntgen för att kolla upp hur dessa hålrum såg ut och att äggledarpassagerna var öppna... Men jag minns verkligen chocken och förundran och grubblerierna på att "inte vara normal" och tankarna: vad innebär detta?
Nu har detta lagt sig för mig, och förhoppningsvis (och troligtvis) så är du helt normal!
Men det är ju ändå jobbigt att bli uppskrämd.
Ja, jag mår bra. Ska ta andra tabletten vid lunch idag, dvs snart. Och vem vet, kanske kommer biverkningarna i större omfattning ju längre kuren pågår?... men än så länge så är jag bara yr i bollen, mest timmarna strax efter att jag tog tabletten igår. Så än så länge så känner jag mig lättad
Kram B