eemmisss skrev 2024-10-28 20:07:34 följande:
Åh alltså det är så himla skönt att höra att man inte är ensam! Jag har googlat som en dåre men det står ju ingenting om mellanblödningar i just den delen av cykeln? Jag har kollat upp det, har haft det såhär i några år, även på p-piller. Bytte till hormonspiral som inte gjorde något bättre. Nu har jag inte ätit p-piller på ett år så det beror ju inte på p-pillerna.
Cellprov har jag tagit gång på gång, en gång hade jag lätta cellförändringar som läkte ut av sig själv, annars ingenting. Kan inte fatta vad det är som är fel! Går i tankarna att söka för det igen men det verkar inte tas på allvar när någon har dessa problem.
Fint att höra att du har kunnat bli gravid, ibland blir man orolig att det ska påverka fertiliteten när man blöder konstant.
Jag har också haft det trots piller och hormonspiral, det enda som funkar på mig är p-ring. Jag har också ätit gulkroppshormon, Provera, som hjälpte en månad, sen va det likadant igen. Det är ju nu när jag vill bli gravid som det är jobbigt, när jag inte kan ha mina nuvaring som jag annars brukar. Äl i lördags/söndags kanske och började blöda redan igår! Totalt värdelöst.
Jag tycker absolut du ska söka. Men jag håller helt med, det är inte så att nån tycker synd om en för det här. 😂🙈 Det förstör ju liksom sexlivet också. Här har vi ungefär en vecka lite drygt på oss på en hel månad.