Anonym (Rob) skrev 2024-05-15 08:57:11 följande:
Det är tragiskt att varje gång jag skriver ut mina preferenser är det alltid någon tjockis som får komplex över sin kropp och behöver hacka på mig för att jag inte gillar deras kroppstyp.
Det kan jag delvis hålla med om. Du har rätt att ha vilka preferenser du vill, om det så är enbenta dvärgar. Det har ingen annan med att göra.
Tjejer som är så pass smala som dina lägre preferenser är ju naturligtvis överrepresenterade när det kommer till ätstörning. Det finns absolut de som inte är det men du måste också stött på de som haft ett problematiskt förhållande till mat.
Jag tror det är två läger. Ett som blir orolig att du attraherar tjejer som inte mår bra och därmed låser fast dem i deras problematik genom att bekräfta den. När det kommer till det andra lägret tror jag inte du har helt fel i det du säger. Det är nog en del komplex inblandat i svaren du får också.
Jag är inte så smal som du föredrar men jag är smal, stark och vältränad och jag gillar min kropp. Jag har inga problem med att du gillar smalare, jag har inga problem med att andra gillar mer kvinnliga kroppar. Är man trygg i sin kropp förstår man också att den inte är för alla. För smaken är som baken.
Jag önskar alla en kropp de trivs med och en partner som inte vill göra om den.