Anonym (Skopan) skrev 2024-01-03 12:48:42 följande:
Jag har fortfarande inte fått svar på vad sossarna i feminismens namn faktiskt har gjort för att skapa sånt lidande för unga män.
Det verkar bara vara ett abstrakt antagande att feminism är dåligt. Eller handlar det om att ordet feminism uppfattas som negativt för unga män och att det är det som orsakar lidande?
Men herregud..
Det finns två citat i TrådStarten och så finns det en länk. Förslagsvis så kan man trycka på länken och läsa artikeln.
Och ingen av citaten, handlar om att feminismen skulle vara "dålig". Eller att det är i "feminismens namn" skulle ha skapat lidande för män.
Finns inte ens skrivet i artikeln opch eller i de citaten TS har lagt upp, och ingen i tråden heller har påstått att feminismen har "skapat lidande".
Det handlar om, för den som har läst citaten i trådstarten och läst artikeln att mäns, unga män främst, hälsa och mående hart fått stått tillbaka till förmån för feminismen.
Så varför skall man förklara för dig, och svara på dina fråga, om något som saknar relevans för vad som tas upp förmedlad via artikeln, och diskuteras kring?