Pluttan skrev 2016-03-01 19:54:58 följande:
Det var tyvärr ett så kallat spökstreck tydligen :( För att jag tog ett cb (ej digitalt) dagen efter som var negativt. Så bara fortsätta att kämpa vidare.... Nu väntar jag in ägglossning som förhoppningsvis ska komma om några dagar.
Hur går det för dig?
Usch va trist :(
Skönt ÄL närmar sig igen, nya tag!
JeyLa skrev 2016-03-02 00:01:41 följande:
Stort grattis till pussen, härligt :)
Nykär15: Får se om du mår annorlunda/får andra symptom den här graviditeten då :) Jag hade heller aldrig hört att mannen kunde påverka ens "mående", men den bm som sa det till mig var lät väldigt säker på sin sak iaf :)
Själv har jag haft äl, tror jag iaf - jag valde att inte kolla ngt denna gång - har ju haft äl mellan dag 9-12, mest 9-10 tror jag. Det är dag 12 idag och tidigt imorse stack sambon på jobb i 11 dagar - fick till det dag 7, 9 och 11....så vi får väl se :/
Jag vill väldigt gärna, men jag har bestämt mig för att sälja alla barnsaker och barnkläder nu iaf, har redan börjat på att rensa då det är en stor barnloppis här i slutet av månaden. Yngsta dottern fyllde ju tre i november, så eg så skulle man ju spara allt....men jag orkar liksom inte, svårt att förklara. Blir det så blir det....även om jag jättegärna vill, men jag kan ju inte styra över det.
Håller också tummarna för fler plus här i tråden :)
Ja ska bli spännande att se om det blir annorlunda, gärna mot det bättre isf! ;)
Förstår nog dina tankar lite med att sälja grejerna...dessutom känns det ju så speciellt att få kolla på nytt, boa osv om man blir gravid...så jag tycker du gör rätt. Känns dessutom bättre att ha nåt att göra i sin väntan.
Ska med sälja grejer på en loppis om några veckor. Jag och killen vill ju skapa nytt ihop så kommer ändå inte använda mycket av det jag har kvar...
Maran73 skrev 2016-03-02 07:27:18 följande:
Synd! Nä vi ska ju som sagt på ett första samtal m läkare/gynekolog på tisdag. Sen blir det väl ett gäng tester och undersökningar och beroende på resultat av dessa får vi fatta beslut om vad vi ska göra. Behandling eller inte? Vilken i så fall, IVF? Osv. Tills dess så försöker jag nu att slappna av lite, hänger med här men inte så mycket mer. Ska börja rida igen, haft uppehåll ganska länge. Fokusera mer på annat ett tag helt enkelt. Försöka iaf. 
Skönt det är dags för undersökning, du får hålla oss uppdaterade!
Kul med ridningen, har ju precis sålt min häst efter att ha haft henne utlånad två år. Men får rida henne när jag vill..men blir sällan just nu, så tråkigt med vädret osv..men skönt ha tillgången.
Med de två första barnen red jag till v 35 :)