CissiJissi skrev 2016-03-06 13:19:49 följande:
Men oj, så du kände av att du bajsade?? Har inte hört någon säga det förut att de faktiskt MÄRKTE det liksom :p ja nej blä, det känns lite VÄL intimt och ödmjukande:p
Jag sover faktiskt bra, men känner det i höfterna mer och mer varje morgon, går inte att hitta bra ställningar i en vanlig säng just nu, skulle haft en massa kuddar och täcken att ligga på kanske! Snart över! 12 dagar kvar här, men det kan fort bli mycket mer än så .. :)
Ja, det väldigt pinsamt fast de sa att sånt händer. Kände på doften
usch bara tanken känns jobbig
Erese skrev 2016-03-06 13:53:40 följande:
1, att det inte blir som man tänkt.
2, tacksam över den otroliga vård vi har som gör att majoriteten av förlossningarna resulterar i friska bebisar och mödrar.
Jag är piggare idag (tack och lov). Jag somnar inte heller för en runt 03:00 tiden och sedan vaknar jag därefter för toa besök, vändning i sängen, barn, snorig, törstig etc etc. Inatt hade jag sådan mensvärk att jag fick ta två alvedon, då kunde jag somna. Idag, alldeles nyss faktiskt upptäcker jag att en stor bit av slemproppen lossnat och mensvärken är mer tilltalande idag, dock inga distinkta värkar som kommer regelbundet. Är lite villrådig och vet inte om jag ska ringa förlossningen. Jag har som sagt ett planerat snitt 21/3 men tänk om det nu är på G då vore det bekvämt att få akut snitt innan värkarbetet startar. hhmm????
Det är nära nu. Ring och fråga förlossningen vad de tycker att du ska göra, åka in för koll eller avvakta. Förstår att akutsnitt inte låter så kul.