• Mimmi O

    Vad är det med föräldrar på barnkalas?!

    Min son har varit på 5års-kalas i helgen.

    Jag reagerade redan förra året (4års-kalasen) att det var så många som stannade hela kalaset. Om man är fyra år och ses på förskolan fem dagar i veckan så ska man klara att vara ifrån mamma och pappa 2h på barnkalaset!
    När vår son hade kalas förra året så stannade 6/10 föräldrar kvar hela kalaset. Jag vill inte ha dom här?!

    Min son var som sagt på 5års-kalas i helgen... 4/13 föräldrar stannade. "Du vill nog att jag stannar Love".

    Vad är problemet?! Det är inte föräldrarna jag bjudit.

    Snart ska sonen ha 5års-kalas.
    Jag vill inte ha föräldrarna här.
    Jag vill kunna lägga all energi på barnen och kalaset men förra gången skulle de passas upp med mat och kaffe dom också.

    Jag vill inte ha dom här!

    Varför väljer ni föräldrar att stanna kvar? I undantagsfall där det verkligen inte går att lämna, kan man faktiskt fråga lite fint om man får vara kvar.... Men ni andra får gå!

  • Svar på tråden Vad är det med föräldrar på barnkalas?!
  • Mimmi O
    katastrofplantagen skrev 2014-04-14 06:41:35 följande:

    Jag tycker de andra redan svarat dig bra, men för att du ska förstå att fler är av samma åsikt och det inte bara är en enskild åsikt så ger jag även min.

    Är barnet yngre än 6-7 år så har det ofta den stora tryggheten i en förälder. Om det slår sig vill det inte bli tröstat av Olles pappa, utan av sin egen förälder.

    Barn hanterar konflikter som barn. Om 10 ungar börjar bråka kan du omöjligt hantera situationen på egen hand. Barn kan inte de sociala reglerna fullt ut.

    Barn har inte i regel inte relationer till varandra förrän upp i skolåldern där de lör sig samverka i klassen. Ska de gå runt hemma hos dig helt vilse då?

    Vissa låter inte sina barn i den åldern vara ute obevakat själva heller tex. Av olika anledningar. Jag vill ha koll på att du har koll på vad mitt barn gör.


    Men Gud. Då har jag fått det konstaterat och bekräftat att det handlar om att dagen s föräldrar är överbeskyddande. Vilket jag inte tror gynnar någon i längden.

    När jag var liten så var det bannemig inga föräldrar som stannade... Vi (på de kalasen) har blivit självständiga och socialt utvecklade.
  • Liten i April

    Jag har ALDRIG råkat ut för det. Varken när jag själv var barn (min mamma/pappa stannade inte med mig när jag var på kalas och andras mamma/pappa stannade inte på kalaset med sina barn) och jag har heller inte r

  • Mimmi O
    Liten i April skrev 2014-04-14 06:55:58 följande:

    Forts.

    Råkat ut för det med mina barn. Är det något nytt fenomen?


    Uppenbarligen? Jag önskar att föräldrar "tänkte" lite mer som dig.
  • amalie79

    Jag håller med. Sist pojken hade kalas hemma var det en mamma som stannade kvar eftersom de inte hade bil och hade cyklat dit. Det var okej tyckte jag men annars brukar vi gå. Men å andra sidan ger vår pojke blanka den i var vi är så:)

  • modsey

    jodå både när jag var barn själv ( på -60 -70 talet) och när mina nu vuxna barn var små o gick på kalas och n u mina små så visst har det varit föräldrar med och andra inte.

  • I969

    När min store pojke var liten så stannade alla föräldrar på alla våra kalas upp till 5-6 årsåldern. Himla trevligt tyckte jag. Så för mig var upplevelsen med lillebror lite tvärtom, att föräldrar lämnar sina alldeles för små barn själva på kalas alldeles för tidigt. Jag är ingen känd vuxen för dem, och även om kompisarna till viss del är desamma som på förskolan så hjälper ju inte det om det blir konflikter, man slår sig o.s.v. Dessutom så upplever jag att de barn som är socialt svårast har varit de som "dumpats" tidigast, och föräldrarna har sååå mycket att göra... Så olika man kan se det

  • Vinterankan

    Det finns 1 barn som vi bjuder som faktiskt behöver ha en förälder med sig. Att andra föräldrar stannar är mest för att de tycker det är trevligt att umgås och lära känna varandra, inte för barnens skull. Själv brukar jag inte stanna utan passa på att fixa något hemma eller mysa med sambon då kalastiderna oftast sammanfaller med yngsta barnets sovtider. Men här så är det lite så att det antingen står på inbjudan att föräldrar är välkomna eller så brukar det frågas om man inte vill stanna kvar när man lämnar.

  • La Lola
    Echo skrev 2014-04-14 06:36:20 följande:
    Rimligen framgår det av inbjudan hur det är tänkt. Stannar man då det står "lämna barnen kl. 13" så är man inte läskunnig alternativt väldigt ohyfsad. Skriver man inte tydligt får man skylla sig själv om föräldrarna tror att se ska stanna. Det är knappast för att de vill ha kaffe, snarare för att de inte vet om det är ok att släppa ansvaret.
    Bra skrivet!
    *mamma till Alma (maj 2000) och Hedda (mars 2009)*
Svar på tråden Vad är det med föräldrar på barnkalas?!