Kristyr81 skrev 2014-03-12 07:39:51 följande:
Idag är ingen bra dag. Jag har hållt på med detta i sex-sju veckor och gått ner lika många kilon, vilket är kanon. MEN: När jag läser om 5:2 säger alla att det är jobbigt i början men sen får de MER energi och känner sig pigga. Känner ni så?
Nu sover jag visserligen uselt eftersom min sjumånadersbebis vaknar minst varannan timme på nätterna (och nej, sova på dagen går inte eftersom jag har ett större barn). Efter extra jobbiga nätter är jag gråtfärdig redan före frukost och att fasta en sån dag är SÅÅÅ jobbigt. Visst, skulle kunna byta dag, men vissa veckor funkar det inte riktigt ändå.
Nog gnällt, det jag egentligen vill veta är varför jag inte känner mig piggare, när så många säger att man gör det? Hur är det för er?
Jag tror det är en naturlig trötthet du har pga allt runt omkring. Skälv känner jag mig piggare vissa dagar å andra inte. Men tror det beror på saker runt omkring, sömn arbetsbelastning och så vidare.