• Anonym (420)

    Gravid och röker cannabis.

    Hej.

    Jag studerar medicin, jobbar, har en 7 årig son, är gravid i v 16 och röker cannabis. Nån mer?

    Nån som har egen erfarenhet av att röka cannabis under graviditet?
    Rökte du under din graviditet? Hur mkt? Hur länge?

    Detta är en seriös tråd och vill helst slippa onödiga kommentarer och era åsikter om cannabis osv.

  • Svar på tråden Gravid och röker cannabis.
  • frappa
    Iarwain skrev 2014-01-08 23:00:53 följande:
    Min sammanfattning av hur jag uppfattat de studier som länkats i denna tråd.

    Det finns mycket som tyder på att cannabis under graviditet är mindre "farligt" än alkohol och tobak under graviditet, sett till födslovikt och födslolängd.
    Man kan med ganska stor säkerhet, 95%, (man brukar försöka gå till 98% säkerhet i normala fall, men 95% är starkt), säga att röker man tobak så spelar en addering med cannabis ingen roll, sett till födslovikt och födslolängd.

    Det finns tveksamheter om angående om cannabisbruk under graviditet leder till senare inlärningssvårigheter, för barnet. Det finns studier som visar i den riktingen, men jag har inte läst dom tillräckligt noggrannt ännu för att hitta om de utesluter de psykosociala aspekterna som nämns som en tydligare markör i nästan samtliga studier som länkats här,

    Det finns ingen studie länkad som visar att cannabis är ofarligt prenatalt.

    Själv är jag ganska tuff cannabismotståndare, även om jag provat en hel del grejer under mina ungdomsresor, men har svårt att komma med påståenden om att det skulle vara farligare än tobak vid graviditet.

    Men jag står fortfarande fast vid att man är en idiot om man chansar att röka bara för att det inte finns några starka studier som visar att det skulle vara farligt.
    Kan man inte hålla uppe under dessa månader så kanske man ska se över sitt beroende...

    Det kan man tycka, och att de flesta mammor tänker så.


    men så vet vi med erfarenhet att en del har inte detta i första rummet, eller ens tänker på det.


    Sen kan jag tycka också att det är konstigt att man inte håller sig undan sånt h är under graviditet.


    Men inte bra att man målar fan på väggen om någon nu inte pallar med det.


    Det är den här weirda svart och vitt mentaliteten och retoriken, som jag tror är kontraproduktiv.


    Som kan skapa en spiral av "skit samma", och kanske gör nått som verkligen är riktigt farligt.


    Det sista är inte tänkt som att det är nyttigt/ofarligt med cannabis och vara gravid.


    Jag som du säger har inte läst allt i dessa rapporter, det som jag läst och läst om dessa rapporter.


    Så tyder mycket på att skaderisk vid graviditet och endast cannabis är av låg art.


     


    Men varför inte forska vidare, och följa Drahers tankegångar, med uppföljningar livet igenom.


    Och se hur de utvecklas, behövs lite mer urval och skrotning av moralpaniken.


    Annars är det inte möjligt att utföra en sådan forskning.


    Tror dock det är svårt att hitta såna som inte har tobak som en faktor, menar att det antagligen inte blir tusentals.
    Och ovilja som moder att erkänna man rökt cannabis under graviditet.
    Stigman är nåt tom en cannabisrökande mamma ogillar.

  • Tom Araya

    Det är en väldans skillnad på att anse en drog, ett läkemedel, naturmedel, preparat o.dyl. vara relativt harmlöst för en vuxen, jämfört med hur det påverkar ett växande foster i den vuxna brukarens kropp.

  • frappa
    Tom Araya skrev 2014-01-09 01:33:47 följande:
    Det är en väldans skillnad på att anse en drog, ett läkemedel, naturmedel, preparat o.dyl. vara relativt harmlöst för en vuxen, jämfört med hur det påverkar ett växande foster i den vuxna brukarens kropp.
    En del tyder på att skadeverkningarna är låga.
  • Tom Araya
    frappa skrev 2014-01-09 01:36:43 följande:
    En del tyder på att skadeverkningarna är låga.
    Jag skulle inte chansa på det.
  • Anonym (AS)
    frappa skrev 2014-01-08 06:35:36 följande:
    Intressant , och det är att A inte längre är en sanning.

    Citat ur DN och den länken.
    "Sant är tre saker: a) jämförelsevis är det påfallande få svenskar som prövar narkotika, b) i fråga om antal tunga missbrukare ligger Sverige på EU-genomsnittet medan mer liberala länder som Nederländerna och Tyskland har färre, och c) den narkotikarelaterade dödligheten i Sverige ligger dubbelt så högt som EU-genomsnittet."
    Visat sig att vi nu skuggar Holland i att testa cannabis, vi ligger på 21,4% dom par procent till.
    Där ska man ha i åtanke de haft cannabis tillgängligt för den vuxna befolkningen mycket länge.

    Vad som även är intressant är att för knappt ett decennium, så var vi stolta över vår lyckade narkotikapolitik.

    Där vi "stoltserade" med "endast" 12%.

    Den ökning till nästan till det dubbla på så kort tid är väldigt intressant.

    Jag personligen i många år sagt denna 12% inte kan stämma och måste var högre.

    Här har jag tyvärr bara haft empirin och andra berättelser.

    Dock var de så frekventa att det var svårt att ignorera.

    Då att många många berättade att det svarade nej på om de hade testat droger.

    Finns en beskrivning på detta och undersökningar, som man kallar bradleyeffekten.

    Där man tenderar vara PK i denna typen av undersökningar.

    Nu kommer den intressanta frågeställningen, har vi slutat vara PK, eller har konsumtionen ökat så mycket.
    Svaren på bägge är skrämmande för antiknarkmaffian.

    Väljer att hoppa över PK.

    Utan ta den som bör skrämma skiten ur antiknarkmaffian.

    Nu när siffrorna visar en så stor ökning, vart tror ni då denna ökning har skett?
    I ålderssegmentet 25-64år eller 15-24år?

    Sen kan folk fråga sig varför berättar Herr Frappa detta för.?!? Förvånad

    Jo, det är enkel logik att såna som TS kommer ploppa upp ur marken som ogräs.
    Stora frågan är ska vi stigmatisera dom eller se över frågan utan moraliska skygglappar.
    Så vi en gång för alla kan peka med hela armen i vad som är vad.

    Vi har Draher studien som helt klart har tendenser till att cannabis inte har de "klassiska" skadeverkningarna som man säger om cannabis.

    Som låg födelsevikt, tidig födsel, adhd och liknande störningar säkert ett helt gäng till.

    Såg efter jag dök ner i detta om gravida och cannabis.

    Att det fanns fler än Draher som hade gjort dessa observationer om att det inte gick se att cannabisrökande mammor och låg födelsevikt och tidig födsel.

    Som:
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20171023
    2010 USA 5871st mödrar, slutsats  cannabis påverkar inte födelsevikt eller orsakar förtidig födsel.

    www.emcdda.europa.eu/attachements.cfm/att_533...
    2008 EMCDDA Säger cannabisskador låga mot tobak.

    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10489797
    1999 Danmark, mellan 92-95 12885st mödrar, där mammorna hade fått fylla i hälsoformulär och man kunde först se att nyfödda vägde
    mindre och var kortare hos cannabisrökande kvinnor.
    När man justerade för alkoholanvändning så fanns avvikelsen kvar, men när man justerade för tobak
    så försvann den.
    Det visar att sambandet mellan cannabis och låg födelsevikt inte enbart kan skyllas på cannabis utan andra, tidigare förbisedda faktorer, men i flera fall just tobak.
    Glad Artikeln är ju från 2011, så klart inte siffrorna är exakta, det var inte det jag tyckte var viktigt i sammanhanget. Poängen är ju att den svenska antidrog propagandan nu äntligen börjar bli även offentligt exponerad och erkänd osm just propaganda. Kanske är det inte så långt borta att vi här hemma kan börja prata i verkliga definitioner av bruk/missbruk, sjuk/kriminell, individuell frihet, börja omfördela våra skattepenga i sammanhanget o.s.v

    ...tänker att låg födelsevikt kanske inte skulle vara min främsta oro med cannabis/grav. CNS är det jag i första hand tänker på.

    Tror stenhårt på PK teorin, men självklart så har också svenskar börjat testa mer de senaste 20åren (gissar)
    Personligen har jag märkt en distinkt skillnad de senaste 10-15åren ändå. Jag bodde i UK under några år och det var där jag började röka på riktigt och fick erfara en betydligt mer avslappnad syn på det. Flyttade hem 2000 och då var det fortfarande inte generellt socialt accepterat som det är nu. Började märka av en förändring av  folks inställning, OCH användning under åren just efter, och jag tycker det har gått mycket fort när det väl började bli ok att anse att Bara för att du röker nån spliff på helgen så kommer du inte sluta med en spruta på nån toalett! Tungan ute Det tycker jag är mycket positivt. Inte för att jag tycker att folk borde ta droger (fast det tycker jag faktiskt...för vuxna kan det vara mycket berikande och kan tycka lite synd om folk som aldrig rökt på), men jag tycker att folk ska få göra som de vill OCH få korrekt info, fram för allt, för nej, cannabis  är inte alls helt ofarligt! Vissa mår inte alls bra av det och ett psykiskt/känslomässigt beroende är på många sätt värre än fysiskt, kan jag tycka. Människor ska dock ha rätten att välja själva!! VUXNA som fått bra info och vars hjärna och nervsystem är färdigutvecklat!
  • frappa
    Anonym (AS) skrev 2014-01-09 03:51:39 följande:
    Glad Artikeln är ju från 2011, så klart inte siffrorna är exakta, det var inte det jag tyckte var viktigt i sammanhanget. Poängen är ju att den svenska antidrog propagandan nu äntligen börjar bli även offentligt exponerad och erkänd osm just propaganda. Kanske är det inte så långt borta att vi här hemma kan börja prata i verkliga definitioner av bruk/missbruk, sjuk/kriminell, individuell frihet, börja omfördela våra skattepenga i sammanhanget o.s.v

    ...tänker att låg födelsevikt kanske inte skulle vara min främsta oro med cannabis/grav. CNS är det jag i första hand tänker på.

    Tror stenhårt på PK teorin, men självklart så har också svenskar börjat testa mer de senaste 20åren (gissar)
    Personligen har jag märkt en distinkt skillnad de senaste 10-15åren ändå. Jag bodde i UK under några år och det var där jag började röka på riktigt och fick erfara en betydligt mer avslappnad syn på det. Flyttade hem 2000 och då var det fortfarande inte generellt socialt accepterat som det är nu. Började märka av en förändring av  folks inställning, OCH användning under åren just efter, och jag tycker det har gått mycket fort när det väl började bli ok att anse att Bara för att du röker nån spliff på helgen så kommer du inte sluta med en spruta på nån toalett! Tungan ute Det tycker jag är mycket positivt. Inte för att jag tycker att folk borde ta droger (fast det tycker jag faktiskt...för vuxna kan det vara mycket berikande och kan tycka lite synd om folk som aldrig rökt på), men jag tycker att folk ska få göra som de vill OCH få korrekt info, fram för allt, för nej, cannabis  är inte alls helt ofarligt! Vissa mår inte alls bra av det och ett psykiskt/känslomässigt beroende är på många sätt värre än fysiskt, kan jag tycka. Människor ska dock ha rätten att välja själva!! VUXNA som fått bra info och vars hjärna och nervsystem är färdigutvecklat!

    Pratade aldrig om exakta siffror, utan det intressanta att en av narkotikapolitikens stötestenar.


    Är idag total raserat, och detta gått från kanske vara en sanning till vara väldigt nära Holland.


    Stötestenen som då var livstidsprevalensen antal som testar är lågt.
    England ligger på ca30%, holland ca25% vi ligger på 21,4%.

    Inte mycket eller nått var riktat till dig.

  • frappa
    Tom Araya skrev 2014-01-09 01:38:43 följande:
    Jag skulle inte chansa på det.

    Nä, känner som du.
    Men vi vet historiskt att just det förekommer en del "chansningar" i detta område, inta bara berusning.

    Men tycker det är viktigt man slutar med stigmatisering, och istället kommer med en hjälpande hand på olika sätt.
    Så man inte skapar mer problem.
    Tyvärr så i dessa områden så finns det viktigare saker än en "sketen" mor och dess bäbis om vetenskap finns om ev. konsumtion.

  • kvinnan03

    TS

    och du studerar medicin och förstår inte att det är farligt för barnet, du skadar ditt barn? fy f-n vad EGO

  • Anonym (ndfnf)
    Anonym (hellloo) skrev 2014-01-08 23:51:24 följande:
    det där stämmer ju absolut INTE, när man ska tala neg om något bör man stå med fakta i handen,
    jag har ADHD kraftigt, har alltid haft skolproblem, tills dagen jag började röka
    för då klarade jag helt plötsligt att koncentrera mig, klarade alla prov fick till och med vg och mvg,
    aldrig ens fått ett g innan i några ämne..

    Så du borde nog läsa på mer riktiga sidor än det dära!
    Vad har det med en gravid som röker att göra? Om du ens tycker det är intressant med en personlig anekdot.

    Min farmor rökte dagligen en paket cigg, hon blev 94 år. Alltså är det inget farligt att röka.

    Eller hur var det?
  • Anonym (AS)
    frappa skrev 2014-01-09 06:50:13 följande:

    Pratade aldrig om exakta siffror, utan det intressanta att en av narkotikapolitikens stötestenar.


    Är idag total raserat, och detta gått från kanske vara en sanning till vara väldigt nära Holland.


    Stötestenen som då var livstidsprevalensen antal som testar är lågt.
    England ligger på ca30%, holland ca25% vi ligger på 21,4%.

    Inte mycket eller nått var riktat till dig.


    Du är verkligen inte en bra ambassadör för oss legaliserings förespråkare...försök se över din framtoning lite. Tror du är en av de som oturligt nog blir paranoida och lite insnöade på thc...synd Obestämd

    Märker du att vi hade samma poäng med våra inlägg? ..antagligen inte, du är nog för upptagen med att vara defensiv.. Jo, du pratade siffror..

    Ber för övrigt om ursäkt att jag missförstod och trodde du på nåt sätt pratade med mig då du kommenterade artikeln som jag lagt upp
Svar på tråden Gravid och röker cannabis.