• Carla300

    99 dagar kvar... Någon som vill följas åt sista biten?

    Är inte officiellt i tredje trimestern ännu, men snart. Finns det fler som har bf runt början av september 2013 och vill följas åt den sista biten?:)

    Själv väntar jag tredje barnet den 3 september.


    Junimamma.blogspot.com-22år, fru & snart trebarnsmamma
  • Svar på tråden 99 dagar kvar... Någon som vill följas åt sista biten?
  • fru mia

    Å va typiskt! Måste också ta tag i fotografering. Funderar på om vi ska gå till fotograf eller foto själva & trycka på canvas..

  • Stora My

    Vi har fotat de andra hemma. Blivit fina förstoringar men nu tänkte jag det skulle vara en kul grej gå till fotograf. Bestämde mig nu ikväll att vi inte avbokar.

  • oldy

    Stina har fotats hos fotograf när hon var tre månader (sådan gratis för hallandsposten) & annars fotar vi själva med systemkamera och de har blivit bäst.

    Nu har hon fått vaccinet, hon grät i tre sekunder sen var det lugnt. 78,6 cm lång och 11,7 kg tung!

  • Stora My

    Skönt det snabbt gick över. Hoppas hon slipper febern men det kan ju lätt bli det med 1-års sprutan.

  • oldy
    Stora My skrev 2014-08-28 17:56:58 följande:

    Skönt det snabbt gick över. Hoppas hon slipper febern men det kan ju lätt bli det med 1-års sprutan.


    Jo feber fick hon men det var jag beredd på då det varit likadant alla gånger. Hon brukar ha lite ont med så hon fick alvedon innan läggdags.

    Hur reagerar era av sprutorna?
  • Stora My

    Förra sprutan fick lillkillen också feber och var lite röd på benet. Lär ju bli samma på 1-års sprutan då det är samma slags vaccin. På det första vaccinet reagerade han inte alls förutom sticket såklart. Vi har ännu inte fått kallelsen till 1-års. Här har vi läkarkontroll samtidigt så det ska väl samordnas med barnläkaren.

  • fru mia

    Ja ha så har första arbetsdagen gått.. de var faktiskt riktigt roligt =) Egentligen skulle maken börja skola in Evelin på dagis i morrn men han bestämde sig för att skjuta upp de nån eller några veckor.

    Har ni haft 1 års kalas än?

  • oldy

    Spännande med jobb! Vad jobbar du med?

    Stina blir 1 år imorgon!! :-O Det blir kalas på lördag.

  • Stora My

    Grattis till Stina!

    Vi har kalas på lördag på lilla killens födelsedag.

    Fotograferingen gick bra och såret på näsan hann läka. Nu är ju det svåra välja vilka bilder vi ska ta ut.

  • Stora My

    Fru mia: Kul det kändes bra på jobbet och att pappan vill vara hemma lite längre med E. Då får de mysa lite till.

Svar på tråden 99 dagar kvar... Någon som vill följas åt sista biten?