Är här också! Härligt önskarnu att få se lille varelsen. Jobbigt med illamåendet bennysson, hoppas du hittar något som hjälper mot det. Och som sagt, då vet du att det händer saker i kroppen i alla fall.
Åttonde veckan för mig, ca 7+2. Ömmandet i brösten kom tillbaka efter några dagar även om de inte gör lika ont som i början. Känner mig trött ibland, är väldigt glad just nu att jag inte har ett jobb där jag måste gå till kontoret kl 7. Mår inte illa direkt, aptiten är dock lite konstig. Jag blir hungrig ofta men när jag börjar tänka på vad jag ska äta känns allt motbjudande. Dock brukar det funka att ta en bit frukt eller något så känns det bättre. Skönt att man inte mår som the duchess of Cambridge i alla fall :). Har också haft rätt mycket molvärk de senaste dagarna, nästan så jag undrar om jag ska vara orolig. Har vul nästa tisdag 11.12 så om en vecka.
Hur gör ni, tränar ni något? Svårt att veta vad som är bäst då rekommendationerna är så olika. Vissa säger träna som vanligt men sen kommer det att om man har ökad risk för missfall ska man inte jogga t.ex.. Hur ska man kunna veta det om man är gravid för första gången? Jag har gått promenader och igår försökte jag mig på att jogga väldigt försiktigt varvat med gång för första gången på två månader. Är kanske inte direkt joggingväder i Sverige vad jag förstår, här är det sol och 15 grader! Så det är rätt skönt att komma ut lite och det känns som man blir piggare faktiskt.