Indianica skrev 2011-05-10 13:00:59 följande:
Det mest irriterande ii hela diskussionen är att det är inte alls mina fördomar, det finns otroligt många undersökningar om just detta, medan ni hänvisar till privata erfarenheter som allts ska vara allmängiltiga?!!. Ni som är nyfikna: Läs böcker (Bourdieu t ex) läs avhandlingar och undersökningar, läs Ronny Ambjörnsson eller Fanny Ambjörnsson, finns otroligt mycket skrivet om klasser, riktiga undersökningar som är gjorda. Men visst känner jag igen mycket hos de "arbetare" jag känner.
Jag säger inte att arbetare är imbeciller, men det är så att de flesta inte är intresserade av att t ex lyssna på radioprogram om Palestina etc, man tittar hellre på t ex Bg Brother eller lyssnar på P 3. det är inte komstigare än att högutbildade oftast bor i andra bostadsområden än lågutbildade. Men visst handlar lyssnande och även läsande också om att öva upp sin förmåga. Jag förstod t ex ingenting på en av mina första kurser när vi skulle läsa om postkolonialism, en engelsk bok av Edward Said som jag grät blod över, men sedan har jag lärt mig att förstå den typen av texter mycket bättre och kan frivilligt söka mig till dem. Med det inte sagt att jag förut var en imbecill.
Sedan om din folkskolemormor lyssnar på P 1, det är inte relevant för majoriteten.
Undersökningar är många gånger mer eller mindre stickprovsmässiga. Statistik är en dålig måttstock på hur livet verkligen är då man även träffar på extremfallen som sorterats bort då man beräknat medianen och så vidare.
Så våra privata erfarenheter är lika relevanta som vilka undersökningar som helst. Bara för att någon gjort en avhandling innebär det inte per automatik att det är hela sanningen, det är doktorandens sanning. Så betrakta hellre våra erfarenheter som statistiska data som inte var med i undersökningen. Vi har ju inte fel.
Läsa avhandlingar, ja du, när ska man hinna med det med två barn? Finns de som talböcker så man kan lyssna på dem i bilen?
Men jo, jag har hört talas om Ambjörnsson, arbetargrabben som doktorerade. Han hade dessutom namnet emot sig...Ronny. Hur många sådana stackare har blivit dömda innan de ens öppnat munnen för att deras föräldrar gillade namnet de gav sitt barn. Jaja.
Jag vägrar ändå tro att den äldre generationen i gemen, som sällan har mer än folkskola i bagaget eller kanske realexamen, sitter och tittar lyssnar på freaking Morgonpasset. Usch, rysa!