Siggan - Bra jobbat! Jag vill minnas att jag också var magsjuk när Ida var runt halvåret, och det fixade det sista lilla överflödet som hängde med sedan grav. Det är så man ska göra alltså, ro hem en magsjuka.
En kusin till våra barn döptes hemma, det var jättefint. En släkting är kantor och skulle spela och sjunga, men blev sjuk och kunde inte komma. Så det blev en del improvisationer, bla så fick dopbarnets storebröder (då 4 resp 2,5 år) spela "ingångsmusiken" på pianot. De fick instruktioner innan att "spela med fingrarna, inte hela handen, inte slå på pianot, spela fint" och klarade det galant.
Något att tänka på är att man inte får hälla ut dopvattnet var som helst/hur som helst, men är det sommartid är det nog fint att hälla det på något träd som barnet fått eller liknande.
Lena - Oj, kan jag skicka G på kurs hos din I? För han hjälper inte alls till lika bra som hon verkar göra.