Written Fiction skrev 2011-03-17 08:36:06 följande:
Jag personligen tycker den varit fruktansvärd. Tänker alla bekanta med "friska" barn som blivit så nedslagna den vintern.
Vincent är dålig än/igen ja. Dubbelsidig öroninflammation och förkylning som aldrig släpper. Det går lite upp och ner, men han låter hemsk, kan inte gå ut då vädret är för kallt och han slemmar från lungorna något fruktansvärt. Inte så illa som när han fick RS och lunginflammation dock så jag känner mig ganska lugn. Ja och lite bitter. Får väl erkänna att jag mår riktigt blä mellan varven och är trött på sjukdomar. Han som alla andra barn måste ta sig igenom dessa sjukdomar, drygt bara att han inte hinner tillfriskna innan nästa kommer..
Talet är väl ja, som förväntat. Han är mycket intresserad av sig själv just nu. Pekar på sig själv och säger "ISSET DÄ" så han försöker ju verkligen. Mest mummel och mamma, pappa Sassa (Zanna) och katten. Men det absolut viktigaste är ju att han är glad. Han är så otroligt glad! Han kör på som en ångvält genom huset och lever rövare. :) Hittar på mycket hyss och klättrar mig till nervsammanbrott.. haha
Ja, visst är det så att även "friska" barn varit sjuka. Flera stycken som varit inlagda med antingen RS, nyupptäckt förkylningsastma eller lunginflammation. Det känns som att det varit värre än vanligt i år.
Jag hade också varit bitter i er situation. Just att de inte hinner bli friska innan det är dags igen. Fy.
Men då pratar de väl ungefär lika mycket våra. Men Siri har lugnat ner sig betydligt. För ett halvår sedan var hon helt tokig, sprang bara runt och snurrade på stället. Nu är det faktiskt lite lugnare och hon ääälskar lilla spöket Laban och kan kolla på film i 40 minuter i sträck innan hon tröttnar. Det trodde jag aldrig. Nu har vi försökt vara lite restrektiva med film och tv men hon är så glad när hon kommer springande med Labanfilmerna i handen

Dessutom får vi en chans att vila då