• stina84

    tycker du att homosexuella ska få gifta sig i kyrkan?

    komentera gärna....


    ♥(¯`°?.¸ ♥mamma till världens underbaraste flicka, Salome 070314 ♥¸.?°´¯) ♥
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-09-12 16:56:55:
    Verkar som att man får lägga en tillägskommentar här då folk tycker jag har varit otydlig... Jag menar såklart att ni ska kommentera vad ni anser om homosexuellas rätt att få gifta sig i kyrkan.
    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden tycker du att homosexuella ska få gifta sig i kyrkan?
  • qenzo

    Ja men vad är det annars som gör att jag tänder på både män och kvinnor, om det nu inte är att jag skiter i könet personen bär?

    Jag skulle aldrig bli attraherad av en man som är ett fjoller, inte heller inte kvinna som är MER påfäng än vad jag är.
    Sure, det kanske ses som manligt att inte ha tummen mitt handen, men isf är ju jag mer bög än flata :D

    Gabriella S skrev 2007-09-02 15:47:12 följande:


    Jo, men det lustiga är ju, att först ska Queer-kulturen avskaffa alla könsskillnader. De ska ha det till att män och kvinnor är precis lika, och att alla könsroller bara är inlärda och inte har betydelse idag. Man blir kär i en person och inte ett kön, och allt det där (dravlet). Men när det sedan kommer till det egna privatlivet, så är det ÄNDÅ viktigt med manligt och kvinnligt i ens val av partner... Det går inte ihop för mig.
  • Jazmina

    Dorian Ertymexx - Det du skriver är klockrent! Men tyvärr hjälper det inte at upplysa dessa människor som är så insnöade på att dom har rätt. Skulle självaste Jesus komma ner och tala om för dom att dom har fel skulle dom argumentera mot honom oxå, var så säker! Skrämmande att folk är så trångsynta ff år 2007.

  • Dorian Ertymexx

    Gabriella S skrev 2007-09-02 15:49:37 följande:


    Bestiarier på medeltiden, ja! Där ritade man ju in allsköns havsmonster och kentaurer också. Och man trodde att jorden var platt! Det går liksom inte att ställa Svenska Kyrkan till svars för det idag... (Börjar du få slut på argument? :) )
    Det var du som frågade varifrån åsikten kom, jag gav bara svar. Och som sagt, din upplysta kyrka trodde på monster när vetenskapen i islam blommade. Faktum är att utan islam hade vår kultur kanske aldrig blivit så stark som den är idag. Många av de stora europeiska filosoferna - de som sedemera inspirerade och startade renässansen (mot kyrkans vilja) studerade i Granada och andra arabiska universitet. Det är genom dem europa fick återknyta kontakten med gamla grekiska filosofer och tänkare, alternativen till Aristoteles tämligen felaktiga världsbild som anammats av kyrkan.

    Tro mig, jag har låååååååångt kvar på argumentlistan.
  • Dorian Ertymexx
    Alexis1987 skrev 2007-09-02 15:52:36 följande:
    HELT OTROLIGT VILKA LÄSKIGA MÄNNISKOR DET FINNS ALLTSÅ, jag är rätt övertygad på att onda människor inte kommer till himlen som sagt så vissa borde kanske ändra på sig.
    Jasså? Vilka då menar du?
  • qenzo

    Hon säger att det är möjligt att bli kär i en tonåring också, men att det inte gör det hela rätt.


    Alexis1987 skrev 2007-09-02 15:51:29 följande:
    inte för jag fattade vad du skrev riktigt men då menar jag samstånd mellan kön, kärlek från 2 håll. Det kan väl aldrig vara fel!
  • Dorian Ertymexx

    Gabriella S skrev 2007-09-02 15:52:54 följande:


    Dorian Ertymexx skrev 2007-09-02 15:47:01 följande:
    Nu kan du ju inte beskylla hela kristenheten, för att en knasig grupp missbrukar deras symbol... De har inget stöd i Bibeln för sina handlingar. Och USA är ju som sagt ALLAS land. De vitas lika mycket som de svartas. Eller INGENS - eftersom alla är lika mycket inkräktare där. De svarta åkte ju inte ens dit frivilligt i äldre tider - det var de vita som transporterade dom dit. Så de har liksom ingen anledning att stå till svars för att de lever sina liv där nu...Jag tycker att rasisterna i USA står för låg intelligens, helt enkelt... Eller historielöshet.
    De anser att de har det. Något om Noaks ark, vill jag minnas, att någon gick in i hans tält och såg hans mandom, eller hur det var, och därför skulle bli slav åt de andra - och denne råkade vara mörkhyad.

    Jag ställer ingen till svars för USAs existens, jag visade bara på att präster fanns i båda lägren, och att det inte har något med kyrkan eller bibeln att göra.
  • Dorian Ertymexx

    Gabriella S skrev 2007-09-02 15:55:18 följande:


    ...Men då erkänner du ändå att det är "manligt" att spika och fixa bilen? (Byta glödlampa går till och med jag i land med... :) )
    Enligt feminismen är det en egenskap som TILLSKRIVS som manlig, eftersom kulturen och könsrollerna säger att det är mannens roll att göra sådant. Vilket inte är samma sak.
  • qenzo

    Nej jag söker samma personlighet som jag själv har, och som jag sa.. Är det manligt att inte ha tummen mitt i hand, ja då är jag mer bög än flata.

    Så jag har inte erkänt nåt alls... Det gjorde du helt nyss dock.

    Gabriella S skrev 2007-09-02 15:55:18 följande:


    ...Men då erkänner du ändå att det är "manligt" att spika och fixa bilen? (Byta glödlampa går till och med jag i land med... :) )
  • Dorian Ertymexx

    Gabriella S skrev 2007-09-02 16:00:47 följande:


    Dorian Ertymexx skrev 2007-09-02 15:51:35 följande:
    Nåja - det finns ju massor av atestiska (Kina t.ex.) och muslimska (Iran t.ex.) länder som har dödsstraff också. Det går nog inte att hitta något mönster där. Jag undrar om inte dödsstraffen även i USA beror mycket på att det ses som en nödvändighet. De har hänt så många fullkomligt bestialiska dåd där, att folk skriker på dödsstraff helt enkelt för att få känna sig trygga... Varje brottsling som avrättas är ju i alla fall en mindre som kan gå ut och mörda, tortera och våldta... (Och nu har jag inte sagt att det är rätt med dödsstraff. Jag försöker bara förstå.)
    Det går att hitta mönster i USA: Den kristna högern talar hett för att alla barn har rätt att födas, och att när de haft ett kort och olyckligt liv ska avrättas. Det är faktiskt GENOMGÅENDE den kristna högern som står för allt skit som händer i politiken i USA. Fanatism och "ge till de rika"-mentalitet har liksom helt förstört balansen i det landet. Vilket också allt fler har börjat se och reagera emot.

    Nu vill jag inte påskinna att amerikanska högerkristna är representativa för alla kristna, men de är ett finfint exempel på att kristendom aldrig är en garant för mänsklighet, värme och kärkeksfullhet.
  • qenzo

    Men du sitter och jämför utnyttjande av BARN och homosexuella VUXNA.
    Det är en enorm skillnad på att vara med just BARN och andra VUXNA.

    Gabriella S skrev 2007-09-02 15:57:01 följande:


    Free Spirit skrev 2007-09-02 15:49:54 följande:
    Precis! Det är det där jag försöker säga. Resonemanget om att man "inte rår för" skulle ju i så fall även ursäkta de där lärarinnorna, som har haft sex med 13-åriga pojkar...Eller män som våldtar för att de "inte kan hejda sig"...
Svar på tråden tycker du att homosexuella ska få gifta sig i kyrkan?