• Anonym (Nja)

    Feminism

    Ja eller nej?

  • Svar på tråden Feminism
  • Anonym (Jämställdist)

    Nej, givetvis inte.

  • Anonym (Nja)
    Digestive skrev 2017-12-27 13:09:53 följande:

    Tja, du hade ju kommit fram till att alla feminister vill ge kvinnor fördelar och att feminism är synonymt med könskommunism.

    Varför det var intressant att ta upp särartsfeministen Paula Bieler (SD), för de flesta som inte har legat under en sten sedan 2008, vet att hon knappast skulle verka för någotdera.

    Att verka för att ge kvinnor fler fördelar är symptomatiskt för radikalfeminism, då det är dessa feminister som håller i tesen om "Patriarkatet" och tenderar att kompensera för dess förtryck. Medan särartsfeminister likt Paula Bierler (SD) är motpolen till radikalfeminism.

    Det är alltså cancer att både vara för och emot kvoteringar? Cancer att både vilja ha föräldraförsäkringen öronmärkt och fri för föräldrarna att avgöra? Cancer att både vara för och emot en så kallad "mansskatt"? Et cetera. Alltihop är nämligen diskursen mellan socialistiska och liberala feminister.

    Låt mig gissa, du inbillar dig att det är "antifeminister" och/eller "icke feminister" som röstar ner förslag om exempelvis kvotering i riksdagen? Nej, det är andra feminister.


    Men allvarligt, vart ifrån har du fått att mansskatt skulle vara ett allmänt vedertaget radikalfeministiskt förslag, som är något radikalfeminister diskuterar dagligen? Det var något FI föreslog way back, som lades i papperskorgen tämligen omgående. Det är inte så att gemene socialdemokrat (om vi nu ska vara ?Digestiveiskt? kategoriska) har detta som sin främsta hjärtefråga.
  • Anonym (Nja)
    Digestive skrev 2017-12-27 16:39:14 följande:

    Har någon uttryckt radikalfeministiska åsikter så säger det sig självt hur denna bör placeras. Jag personligen är dock ingen radikalfeministisk feminist.

    Angående uttalanden i tråden så tror jag dock att det är med lämpligt att tala om feminister som hanterar jämställdhet obalanserat. För några direkta radikalfeministiska åsikter har ingen uttryckt, vad jag kan se. De är dock högst troligt influerade av radikalfeminism i stort, när de hanterar jämställdhet på det här viset.

    Nej, det håller jag inte med om att kvinnor ska få. Om dock någon privat aktör vill ge exempelvis kvinnliga fotbollsspelare samma lön som dito manliga, är det givetvis ok. Staten ska dock inte fungera på det viset, i min mening.


    Vad ska ens staten göra enligt dig? Verkar som att du är noga med vad staten ska göra eller inte göra, frågan är bara varför du i så fall ens vill ha en stat när den inte ska ha några befogenheter?
  • Digestive
    Anonym (Nja) skrev 2017-12-31 16:12:18 följande:
    Så vad föreslår du - för att förbättra kommunikationen mellan politiker och väljare?
    Politisk medvetenhet och att använda ett politisk korrekt språk.

    Det blir lite lättare för politikerna att konkretisera och överblicka missnöjet, om de missnöjda överhuvdtaget kan sätta korrekta ord på missnöjet...
  • Digestive
    Anonym (jag) skrev 2017-12-31 16:14:15 följande:
    Fast är det verkligen att generalisera? Politiskt sett skiljer det sig från varandra, i praktiken tar de rätt ofta varandra i försvar eller låtsas som det regnar när någon uttrycker sig extremistiskt.

    Om feminister från skilda ideologier gör gemensam sak utåt (nu menar jag i privat), är det då så konstigt om folk drar alla över samma kam? Jag menar när Zara Larsson sitter och kläcker ur sig skit, var är alla kritiska röster inom feminismen då? Och vilket budskap skickar man då ut till massorna?

    Hur kommer det sig att en erkänd manshatare som Lady Dahmer bjuds in på feministdominerade SR och tillåts prata oemotsagd? var finns "övriga" feminister då?

    Det är det här Digestive vägrar ta till sig, och envisas med att enbart prata om de politiska skillnaderna, men vill inte riktigt kännas vid hur det ser ut i praktiken utanför politiken.
    Låt oss vända lite så saken och se om vi inte kan komma till roten med det upplevda problemet här.

    Nämn fem feminister som inte är socialistiska radikalfeminister.

    I övrigt är jag fullt medveten om hur mediabilden ser ut. Att dina frågor inte besvarar sig själva är förunderligt. Övriga feminister får ingen publicitet att tala om i medier.

    Exempel 1: Centerkvinnorna har länge varit Sveriges största och feministiska organisation. Året 2014 hade organisationen omkring fem gånger fler medlemmar än Feministiskt Initiativ. Hört talas om dessa? Självklart inte.

    Exempel 2: Hört talas om organisationen Liberala Kvinnor? Självklart inte, inte ens faktumet att Selma Lagerlöf har varit föregångare för organisationen har lyft den i medialjuset.

    Du och övriga känner inte till sådana här organisationer då det inte är en fråga om socialistisk och/eller radikal- feminism och därmed får de inget medialjus att tala om.

    Övriga feminister får medialjus i sådana här mediokra proportioner;
    tinyurl.com/yan9k8kd

    Feministerna Maria Hölerman (L) och Edith Escobar (M) pratar om behovet av liberalfeminism i Nyheter 24 och de uttrycker bland annat den här åsikten;

    "En liberal och moderat feminism vet att en medelålders vit man kan driva feministiska frågor lika väl som liberala och moderata lesbiska kvinnor."

    En åsikt som knappast skulle få medialjus av exempelvis nämnda SR och i ett feministiskt sammanhang.

    Att du sväljer den allmänt vedertagna mediabilden så obekymrat och så distanserat från kritiskt tänkande är fantastiskt. Sveriges Radio/Public Service äger din verklighetsbild och säkerligen i flera frågor än feminism.
  • Digestive
    Anonym (Nja) skrev 2017-12-31 16:25:56 följande:
    Men allvarligt, vart ifrån har du fått att mansskatt skulle vara ett allmänt vedertaget radikalfeministiskt förslag, som är något radikalfeminister diskuterar dagligen? Det var något FI föreslog way back, som lades i papperskorgen tämligen omgående. Det är inte så att gemene socialdemokrat (om vi nu ska vara ?Digestiveiskt? kategoriska) har detta som sin främsta hjärtefråga.
    Har jag skrivit att det skulle vara ett allmänt vedertaget radikalfeministiskt förslag och beskrivit det som om det vore någonting som radikalfeminister diskuterar dagligen? Nej.

    Kan du vara god att diskutera hederligt i en tråd som du själv har skapat? Sluta rota fram saker ur din fantasi när du inte klarar av att bemöta vad jag skriver.

    * Du fick bevis för att Socialdemokraterna är ett socialistiskt samt radikalfeministiskt parti.

    * Du fick bevis för att Sverigedemokraterna knappast tar ett aktivt avstånd från feminism.

    Vid dessa två punkter befann sig vår diskussion.
  • Digestive
    Anonym (Nja) skrev 2017-12-31 16:38:44 följande:
    Vad ska ens staten göra enligt dig? Verkar som att du är noga med vad staten ska göra eller inte göra, frågan är bara varför du i så fall ens vill ha en stat när den inte ska ha några befogenheter?
    Hjälpa till med jämställdhetsarbetet på folkets villkor. Det vill säga inte diktera jämställdhetsarbetet för folket och över folkets huvuden.
  • Digestive
    Anonym (Jakke) skrev 2017-12-31 00:44:03 följande:
    Misslyckad uppväxt och kvinnoförtryck i hemmet är antagligen orsaken. Killen ser hel klart ner på kvinnor.
    Han säger sig stå för jämställdhet men tror inte att kvinnor kan föra sin egen talan? Utan han ska föra den åt dom? Det finns alla möjliga människor som kommit till i den här världen, alltid lyckas det inte. Det är direkt pinsamt när en man som säger sig vara feminist ska "försvara" kvinnor, kan dom inte göra det själv?
    Skriver du om mig så har du uppenbarligen inte läst ett enda inlägg av de som jag har skrivit i tråden. Jag utgår dock från att du förstår bättre än att kasta ur dig sådana här kommentarer i blindo.

    Vi reder ut det hela med frågan; vem skriver du om?
  • Walter888

    Nej aldrig i livet stödja sjuka värderingar och samhällsförfall.

  • KlunsSmurfen
    Digestive skrev 2017-12-30 16:55:03 följande:
    Exakt vad skulle jag dock ha missat? Nämn något konkret.

    Jag förstår inte heller vad som är så svårt att koppla. Radikalfeminism tenderar att kompensera för ett "Patriarkat" vilket just är uttrycken som gör jämställdhetsarbetet skevt i våra (dina, mina, det missnöjda folkets) ögon idag.

    Det är inte fråga om all feminism, inte en fråga om någon hemlig feministisk agenda, det är inte ens en primär fråga om extremer - det är en feministisk ideologi som gärna uttrycker sig på det här viset (och extremerna inom den gör det blott extremare).
    KlunsSmurfen skrev 2017-12-30 17:22:13 följande:
    Hur ska jag veta det när du enbart diskuterar politik?

    "Det är inte fråga om all feminism"
    Jag är fullt medveten om det, det är en av anledningarna till att jag tycker att folk ska sluta generalisera alla feminister. De som blir (oskyldigt) skuldbelagda är en bra motpol till radikalfeminism mm.

    "inte en fråga om någon hemlig feministisk agenda"
    Den är inte direkt hemlig.

    "det är en feministisk ideologi som gärna uttrycker sig på det här viset"
    Syftar du på radikalfeminism så är det ju för att de tillhör en helt annan politisk ideologi. Du tror inte att många kämpar för att göra det instabilt för att de vill införa sin egen ideologi?
    "inte en fråga om någon hemlig feministisk agenda"
    Det är många som har en skum agenda efter som de lyckas sprida den, det kan ju inte vara riktiga feminister som är för jämlikhet när det är ideologin som är det viktigaste och den är inte bra för kvinnor men de tillhör ändå en väldigt liten minoritet i samhället, övriga radikalfeminister (som också verkar vara en minoritet) verkar ju tro på det.
    Anonym (jag) skrev 2017-12-31 16:14:15 följande:
    Fast är det verkligen att generalisera? Politiskt sett skiljer det sig från varandra, i praktiken tar de rätt ofta varandra i försvar eller låtsas som det regnar när någon uttrycker sig extremistiskt.

    Om feminister från skilda ideologier gör gemensam sak utåt (nu menar jag i privat), är det då så konstigt om folk drar alla över samma kam? Jag menar när Zara Larsson sitter och kläcker ur sig skit, var är alla kritiska röster inom feminismen då? Och vilket budskap skickar man då ut till massorna?

    Hur kommer det sig att en erkänd manshatare som Lady Dahmer bjuds in på feministdominerade SR och tillåts prata oemotsagd? var finns "övriga" feminister då?

    Det är det här Digestive vägrar ta till sig, och envisas med att enbart prata om de politiska skillnaderna, men vill inte riktigt kännas vid hur det ser ut i praktiken utanför politiken.
    "Fast är det verkligen att generalisera?"
    Det är inte alla feminister som påstår att vi har patriarkat och är radikalfeminister så man kan inte dra alla feminister över en kam.

    Det är inte bara socialistisk feminism och radikalfeminister som gör jämställdhetsarbetet skevt men man måste ändå skilja på dem, olika anledningar, olika argument och det är inte alla som gör det skevt.

    De finns de som är kritiska mot Zara Larsson men jag har inte så stor koll på de som kritiserar. Det står sällan om de är feminister eller inte.

    "Hur kommer det sig att en erkänd manshatare som Lady Dahmer bjuds in på feministdominerade SR och tillåts prata oemotsagd? var finns "övriga" feminister då?"
    Ingen aning. Men hon får en hel del skit.

    Så här kan det se ut när antirasister och feminister bestämmer sig för att trasha och smutskasta en annan feminist de inte gillar. - Lady Dahmer
    www.design.ladydahmer.nu/skit/
Svar på tråden Feminism