• The75

    ÄD gravida Lattemammor i Stockholm nr3

    Hej Är du gravid efter att han gjort ÄD/EA/ED utomlands eller i Sverige ,skulle vara roligt om det fanns några därute som ville utbyta erfarenheter,tankar och funderingar . Detta är mitt andra barn som kommer till på detta sätt så jag hoppas och tror att jag har en del erfarenheter i ämnet :) Jag har gjort mina försök på Ava Riga och är jätte nöjd med dom,vi hade turen att första gången få ut som pass många ägg från vår donator att dom räckt till två MF två minus och förhoppningsvis nu oxå två barn :) Jag hade själv en massa tankar och funderingar under graviditeten om hur jag skulle känna och tycka om denna guldklimp jag väntade och det var kärlek vid första ögonkastet han är min till 100% känner samma kärlek till honom som till mitt "bio" barn som jag har sedan tidigare. Bor ni i Stockholm skulle det ju vara trevlig då det blir lite lättare att träffas om man skulle vilja det men om ni inte gör det går det precis lika bra :) Jag träffar sedan tidigare ett gäng ÄD mammor som bor här i Stockholm som har följts åt i den tråd jag startade under min första ÄD graviditet och det har varit till stor hjälp att öppet kunna ventilera tankar och funderingar kring ämnen som kan komma upp under och efter guldklimpens ankomst. Jag har Bf 29 juli men det kommer även denna gång bli tidigare då jag kommer snittas.

  • Svar på tråden ÄD gravida Lattemammor i Stockholm nr3
  • myran
    Amelie S: Jag har BF 7/8. Jag har varit på förlossningen och kollat när jag blev orolig för mycket sammandragningar. De var jättesnälla och trevliga och noggranna. Är du akut orolig så ring sjukvårdsupplysningen så kan de koppla dig till rätt förlossning, så gjorde jag (det var en lördag)  Annars prata med din barnmorska. Bättre kolla en gång för mycket Hjärta  och du som väntar tvillingar har väl extrakollar nu sista tiden? Det betyder ju att de gärna vill ha lite extra koll på er. Jag kände mig pjoskig när jag åkte in (på deras order) men det kändes jätteskönt efteråt att slippa oron! Lycka till!!!

    Jag har väl alla de vanliga gravidkrämporna, trött, lågt järnvärde och svullna ben och händerna domnar på natten... Men annars är allt toppen och går som det ska Glad oroar mig förstås när något känns annorlunda, men allt är ju annorlunda med kroppen nu Skrattande svårt att veta vad som är normalt och inte... Känner mig dock tryggare ju längre tiden går!
  • AmelieS

    Tack tjejer för svar. Det var som jag trodde att jag ska ringa förlossningen för en sådan kontroll. Det känns så stort att ringa dit. Jag har bestämt mig för att vänta tills på måndag och då ringa barnmorskan. Jag känner båda barnen ialla fall, är inte jätteorolig.

    myran, jag känner igen detta med att man känner sig lugnare ju längre graviditeten går. Det var en väldigt speciell känsla när jag väntade första barnet efter många års försök. Jag var lycklig men höll tillbaka en stor del av glädjen. Det var så stort när hon sedan låg där på bröstet efter förlossningen. Vilken enorm lycka Glad    

  • Mariavw81
    The75 skrev 2013-04-23 11:58:32 följande:
    Hej tjejer

    Vi kan ju vänta till i höst när flera av oss fått barn och vi har landat lite i mamma rollen innan vi träffas :0)

    Nu hoppar jag in i tråden efter några veckor frånvaro.
    Jag träffas gärna någon gång under hösten, mina småttingar är beräknade 15/10 men dem kommer väl någon gång i slutet av september.  
     
  • The75

    Hej
    Va trevligt att det är några som vill ses :0) Alltid kul att träffas och prata å utbyta erfarenheter med varandra om allt möjligt som har med barn generellt att göra och det lite speciella med ÄD

  • The75

    Hej

    Kom ni ihåg att vi för ett par månader sedan pratade om vilken information BVC får från förlossningen! Nu kom jag ihåg att fråga min BM och det enda infon dom får är om barnet inget om att vi gjort ÄD osv så om man inte själv informerar BVC så får dom inget veta :0)
    Vi har inte berättat detta för våran BVC sköterska så hon vet ingenting och så kommer det förbli,berättar man på BVC kommer den informationen gå vidare till skolsköterskan osv och det vill vi inte.
    Det är inte alla som förstår det här med ÄD och många har förutfattade meningar och tycker att det är konstigt.

  • vinkan1

    The75, tack för info! Förstod nästan att det var så eftersom BVC-sjuksköterskan som vi har frågade även mig pm ärftliga sjukdomar etc. Vi tänker inte heller berätta, känns helt onödigt.

  • AmelieS

    Tack The75 för info om BVC och vad de får veta om hur barnet blivit till. Jättebra att det funkar så i Sverige, onödigt att sprida hela journalens innehåll till nästa instans.

    I veckan har vi varit på BVC på 3-årskontroll, det gick bara fint, stolt mamma Glad
    Snart är det dags att börja springa där var och varannan vecka igen. Nu längtar jag till måndag då det är dags för kontroll igen av bebisarna i magen.

    Ha det bra alla mammor!     

  • myran

    Puh!!! Idag kom det där brevet vi nervöst väntat på. Vi har fått ersättning för vård utomlands från FK - HURRAAAA!!!! Glad Det är för försök nr 2 med ny donator, så det är ju en del pengar!

    Ni andra på tråden som fått ersättning, har de ersatt för: resor och uppehälle/ mediciner/ embryonedfrysning av embryon ännu ej använda?

  • The75

    Hej

    Grattis Myran vi har inte ens sökt eftersom vi vet att vi inte kommer få!

    Visst är det helt underbart med solen och värmen men min näsa bara rinner,ögonen rinner och jag känner att jag svullnar mer och mer så nu fick jag gnälla lite så känns det bättre ;0)

    Hoppas dessa ca 5 veckor jag har kvar gå fort :0)
    Hur mår ni andra i värmen?

Svar på tråden ÄD gravida Lattemammor i Stockholm nr3