• Annie2011

    Laga egen barnmat till vegetarianer!

    Hej!

    Jag tänkte att vi kunde dela med oss av våra recept på vegetarisk mat till våra små. Skriv gärna också hur gamla era barn är som äter av recepten. Jag är nybörjare och har inte så stor koll på när barn äter vad. Ska snart introducera mer än en tesked potatis/broccoli/ärtor till min 5 månaders son.
    Hur äter era barn?
    Vad tänker ni på när det kommer till maten?

    Alla kommentarer om att barn behöver kött för att växa, fisk för att bli smarta eller liknande undanbes.

  • Svar på tråden Laga egen barnmat till vegetarianer!
  • Barbabok
    Helle333 skrev 2012-04-04 19:03:09 följande:
    sorry läste lite för snabbt. hyperaktiv unge här. misstänker övertrötthet from hell Skrikandes

    han kommer i juni
  • ränderpåtvären
    Alis skrev 2012-04-04 12:25:35 följande:
    Har vi några veganer här? Nu misstänker vi att mjölkallergin har kommit tillbaka igen här så vi måste utesluta mjölk ett tag. Ägg äter hon ju fortfarande så jag är inte orolig över näringen men vill gärna ha tips på vad ni ersätter exempelvis creme fraiche med? Övriga produkter ni kan tipsa om? Har rensat hela mjölkfritt-hyllan på grejer men jag känner mig ändå lite handikappad i köket...
    Smakade Carlshamns Luftig visp i dag och den var lyxig! Har inte vispat den men tror den kan användas direkt som den är och bre på en tårta eller till semlor. Smakade gott!

    Tofuttin är baserad på soja, har funkat för mig men vågar inte till Liten. Finns även helt okej färskost baserad på soja.
    Och Rapsy Frutty-pulver som kan ersätta fil i recept. Vet inte om du sett Havregurten, den lär vara god. Finns mjölkfrimärkt choklad.

    Jag har inte riktigt vant mig än, men skulle gärna vara vegan.
    Hoppas hon mår bättre snart! 
  • Alis

    Redan efter ett dygn med mjölkfritt märker vi en klar förbättring så det verkar högst troligt att det är mjölkallergin igen. Tack så mycket för era tips! Havregurten har vi testat idag faktiskt. Vaniljvarianten med några hallon i och det var mycket poppis. Glad Min man vill att hon ska börja äta kött om även blodprovet visar att det är mjölken men jag känner mig tveksam. Ska försöka sätta mig in i ovo-vegetarisk kost så gott det går. Återigen, tack för tipsen! 

  • ränderpåtvären
    Helle333 skrev 2012-04-04 18:14:01 följande:
    Hur har ni andra som serverat hummus gjort? Har ni groddat kikärtorna innan? De sa hos barndietisten att om man gör det så försvinner de gasbildande ämnena i kikärtorna men jag glömde fråga hur man gör det =/
    Mlymla skrev om det, bara blötlägga lite längre. Fast kliade lite i halsen på mig så tror det blir mer allergent, fast jag kokade efteråt. Kanske bara jag som är känslig för groddar?

    Saknar sesam, men läste att man inte skulle ge det innan två år. Hur gör ni?
  • Loreena

    Ge gärna barnen ett ägg om dagen. Gör omelett eller äggröra el dyl. Köp gärna Omega3 ägg eller ekologiska ägg för de har en bättre fördelning mellan Omega 3 och Omega 6, och Omega 3 är något som vegetarianer annars lätt får brist på.

    Rapsolja och Linfröolja innehåller också Omega 3, men linfröoljan innehåller en väldigt hög andel Omega 6 och dessutom en del cyanid. Det vegetabiliska Omega 3 som finns i linfröolja och raps måste dessutom omvandlas av kroppen för att vi ska kunna tillgodogöra oss det. Vi kan tillgodogöra oss mellan 5-15% av Omega3fetterna ifrån vegetabilier.

    Annars om ni ger fisk så är ju Omega3 problematiken ur världen.

  • SannaM

    Vi är lite fuskveggisar och äter fisk, vilket även vår bebis äter. Han älskar all mat, men särskilt poppis ha följande rätter varit:


    - matvete eller ris, broccoli, morot, gröna ärtor - koka allting tillsammans, puréa (mosa eller slätmixa beroende på ålder), smaksätt med basilika och tomatpuré, olja och en klick smör/margarin.
    - röda linser, zucchini och morot, koka tillsammans, smaksätt med timjan och lite tomatpuré, puréa/mosa, blanda i lite olja och smör/margarin och servera med t.ex. kokt potatis

    Vårt barn är 7 månader, så puréar ganska rejält, men lite bitar i fixar han nu. Vatten i också förstås för konsistensens skull.

    Han gillar även följande:
    - röda linser, sötpotatis, kokosmjölk, krossade tomater, gul lök, vatten, lite basilika - slätmixa till en soppa

  • ränderpåtvären

    Pyttipanna är favoriten så gjorde ny variant: kokt potatis + morot + palsternacka, äpple, majs, timjan, salt. Svarta belugalinser till.

    Kokosmjölksgryta: fräst aubergine, mungbönor, spenat, kokosmjölk, spiskummin, mald koriander. Ris. Om kanel hade funkat skulle jag haft curry i.
     
    Sallad: Kamutvete ljummet, jordgubbar, små linser, gurka, oliv, olivolja, mynta, citronsaft. Den älskades :)

    Nu har jag också testat havregurten (jordgubb)! Den var jättegod, smakade nästan som sojayoughurten, men inte sett någon vaniljvariant. Det lät väldigt gott.
    Borde komma på något smart sätt att få i henne lite, men svårt utan sked. Kanske bara inväntar att hon börjar äta med bestick. 

  • Annie2011

    Tramsiga jag har inte varit aktiv här på ett tag. Men jag har varit hos en dietist med min son (efter att bvc rekommenderade det), och där pratades det om fisk. Har ni gett era barn fisk, och om ni inte har det, hur har ni ersatt det? De sa nämligen till oss att det finns något i fisk som inte går att ersätta och därför rekommenderar man barn att äta fisk. Jag ställer mig dock tveksam till att mitt barn skulle få en midre utv. hjärna av fiskbrist. Hu.

    Hur som helst, vad serverar ni idag? Här hemma får sonen morotsås med pasta. Jag har kokat morötter, mixat dem med basilika, slängt ned lite överkokt pasta och creme fraiche. Lillen verkade gilla det :)

    Hur mycket äter era 8månaders förresten?

  • Barbabok

    Jo det finns ju okunniga dietister med Vad gör man om barnet är fisk/skadjursallergiker tro, klart man kan få i sig bra mat utan fisk, gissar det var Omega hen syftade på. Går verkligen att få i sig på andra sätt.

    Här serveras veg. ugnsfalu med kokt potatis och senapssås, ärter. Fast, hon är förstås 3år.

Svar på tråden Laga egen barnmat till vegetarianer!