• puss

    Tecknad barnporr, Vilks yttrandefrihet

    nu åker ärendet om tecknad barnporr (är det det?) upp i hovrätten.
    http://www.unt.se/uppsala/hovratten-provar-mangaporr-1200949.aspx

    är det censur? är det övergrepp? är det konst och yttrandefrihet?
    vad är skillnaden mellan detta och vilks illgärningar? kan man hävda rätten till yttrandefrihet i båda fallen, eller i bara det ena fallet? varför?


    up yours
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-01-15 13:48
    folk varkar inte fatta skillnaden på
    1. barn som leker, ev nakna.
    2. barn som är med på bild (foton, reklam).
    3. sexuella övergrepp.

    är ni sjuka i huvet?
  • Svar på tråden Tecknad barnporr, Vilks yttrandefrihet
  • Fru U
    Mad as snow skrev 2011-01-16 00:18:55 följande:
    Jaha, sunt förnuft. Mig veterligen är barnpornografi ett vanligt inslag i groomingprocessen. Detta kan man ju vara rätt så klar över utan att vilja förbjuda tecknad barnporr.
    Kan du (ingen annan har kunnat) länka till någon studie om det eller dylikt. För det är ett helt nytt fenomen för mig att bilder/filmer skulle användas i groomingen
    har ont i handen o skriver därför som en kråka - mobilsurf på fl suger
  • Lavish
    giftfri skrev 2011-01-16 00:13:02 följande:
    Med det 1:a klippet, där det stod att porr inte var nåt som gömdes undan för barn..
    Ja, men jag menar, vad hade det med sakfrågan att göra? OK romarna gjorde så, men det gör det inte rätt. Tiderna och idealen förändras, det vet vi redan.  Men vilket argument menar du anföra i den här frågan när du drar in artikeln?
  • Shadilly
    V V skrev 2011-01-16 00:14:50 följande:
    Sunt förnuft, det som ligger i motsatsen till moralpaniken som genomsyrar det här skit"diskussionen".
    Jag ät inte för tankepolis vilket vi närmar oss med stora steg om vi börjar bestraffa offerslösa brott.
    Det är inte en ny lag, tecknad barnpornografi har varit förbjuden i åratal så detta är inget vi har "börjat med" nyligen.
    Sonen tittar på en bild av en ko som handmjölkas ner i en stäva och utbrister glatt: -TITTA! Kossan OCKSÅ kissa pottan!
  • Mad as snow
    Fru U skrev 2011-01-16 00:22:50 följande:
    Kan du (ingen annan har kunnat) länka till någon studie om det eller dylikt. För det är ett helt nytt fenomen för mig att bilder/filmer skulle användas i groomingen
    Ja, om jag får lite tid på mig. Men det blir nog snarare litteraturtips än en googlelänk, med tanke på att tillgängligheten när det gäller den här typen av kunskap är lite begränsad i det avseendet. Men jag har en hel bokhylla att plocka ur, så det kan jag ordna.
  • Fru U
    Mad as snow skrev 2011-01-16 00:26:48 följande:
    Ja, om jag får lite tid på mig. Men det blir nog snarare litteraturtips än en googlelänk, med tanke på att tillgängligheten när det gäller den här typen av kunskap är lite begränsad i det avseendet. Men jag har en hel bokhylla att plocka ur, så det kan jag ordna.
    Tack . Ämnet intresserar mig verkligen.
    har ont i handen o skriver därför som en kråka - mobilsurf på fl suger
  • giftfri
    Lavish skrev 2011-01-16 00:24:31 följande:
    Ja, men jag menar, vad hade det med sakfrågan att göra? OK romarna gjorde så, men det gör det inte rätt. Tiderna och idealen förändras, det vet vi redan.  Men vilket argument menar du anföra i den här frågan när du drar in artikeln?
    Men det har jag redan skrvit..., att det vi ser som rätt/fel idag, bara är nåt som gäller här å nu, att det kommer att förändras i framtiden, precis som vi inte tänker som våra förfäder, å mest troligast så kommer våra efterkommande då att påstå att det var fel som vi gjorde...

    Som de flesta "sanningar", så har dom ofta ett kort "bäst före" datum, vilket givetvis våra sanningar åxå kommer att ha..
  • Mad as snow
    Fru U skrev 2011-01-16 00:27:39 följande:
    Tack . Ämnet intresserar mig verkligen.
    På rak arm hittade jag en av statens utredningar: "Betäkande av 2005 års barnpornografiutredning", där det står att man befarar att barnpornografi används som ett verktyg vid sexuella övergrepp mot barn, i analysen kring barnpornografins offer. Dvs, det är inte bara barnen som exponeras i porren som är offer och man tar med pornografin som verktyg groomingen i analysen av företeelsen.

    http://books.google.se/books?id=wVjnCvEQv-sC&pg=PA200&lpg=PA200&dq=barnpornografi+anv%C3%A4nds+vid+utnyttjande&source=bl&ots=IhsZAauDKg&sig=8dvMhv_LO9JtNt6Q4UZOdNboCGU&hl=sv&ei=zS4yTfr8MIrtOez2kbUC&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CDcQ6AEwBQ#v=onepage&q=barnpornografi%20anv%C3%A4nds%20vid%20utnyttjande&f=false

    I förförelseprocessen ingår ju att mjuka upp barnets försvar och att normalisera det som ska ske. Detta kan man göra på en mängd olika sätt, men att exponera barnet för barnpornografi eller vanlig pornografi är ett sätt för förövaren att göra barnet delaktig och i vissa fall till och med upphetsad av situationen. Huruvida detta är tillräckligt fog för att vara positiv till ett förbud mot tecknad barnporr vet jag inte, men man bör absolut ta med det i diskussionen.
  • Mad as snow

    (jag inser som sagt själv att mina formuleringar är lite luddiga, men hela mitt huvud är luddigt så det blir som det blir...)

  • Manchester
    giftfri skrev 2011-01-16 00:33:44 följande:
    Men det har jag redan skrvit..., att det vi ser som rätt/fel idag, bara är nåt som gäller här å nu, att det kommer att förändras i framtiden, precis som vi inte tänker som våra förfäder, å mest troligast så kommer våra efterkommande då att påstå att det var fel som vi gjorde...

    Som de flesta "sanningar", så har dom ofta ett kort "bäst före" datum, vilket givetvis våra sanningar åxå kommer att ha..
    Fast jag hoppas att vi aldrig sätter ett bäst-före-datum på synen att barn inte ska kunna tvingas till sex! Under antiken så hade barnet inget att säga till om när det gällde den egna kroppen. Det har även förekommit i andra kulturer, tider och länder. Antingen har man ansett att barnet har så stor tacksamhetsskuld till sina föräldrar att dessa måste få bestämma allt, inklusive att barnet ska giftas bort (och därmed bli sexualpartner) eller erbjudas som "älskare" till någon annan vuxen. Eller så har man trott att barn inte är färdiga som människor och därför inte kan känna vare sig fysisk eller psykisk smärta som vi vuxna. Idag vet vi bättre.

    Det har också funnits kulturer där det ansetts naturligt att barn har frivillligt sex med varandra. Jag är inte säker på att det heller är så bra, men förmodligen i alla fall betydligt mindre skadligt än antiken då barnen inte hade någon egen talan. Eller tror du att de där unga pojkarna blev förälskade och själva valde en vuxen man de ville ha sex med?
  • MrBlueSky
    Shadilly skrev 2011-01-15 05:16:15 följande:
    Du tror väldigt mycket som går stick i stäv med de auktoriteter jag har hört på området, men presenterar inga vettiga argument för det, så jag kan bara säga: Så kan man tro.
    Till skillnad från dig anser jag pedofiler i högsta grad vara offer för sin läggning och samhällets hat.

    Du får gärna visa mig studier som säger emot mina åsikter - auktoriteters åsikter kan skilja sig åt drastiskt och betyder inte mycket för mig.

    Man är inte mer benägen att begå brott enbart för att man tittar på en viss slags porr. Precis som de som tittar på våldsfilmer inte är mer benägna att bete sig våldsamt pga själva filmerna - och om det betyder något för dig är detta utöver min personliga övertygelse också en auktoritets utlåtande. Jag menar fortfarande att det är många andra faktorer som spelar in och att vi inte kan tillskriva bilderna SÅ stor betydelse.

    Ok. Du anser inte mina argument vara vettiga och det får du gärna tycka, men jag har redogjort för varför jag tror som jag gör och kommer fortsätta stå upp för mina åsikter tills jag motbevisas. Jag hör vad du säger, men du har inte fått mig att ändra åsikt.

    Jag har sagt allting jag har att säga för tillfället. Vi får vara överens om att vara oense.
    MaLindi skrev 2011-01-15 05:40:22 följande:
    "Vi som inte är emot tecknad barnporr" Jag låter det vara allt som behöver sägas om dig och dina åsikter och refererar igen till mitt förra inlägg. Kommer aldrig tycka du har rätt eller att det är OK.. Det är vidirgt förkastligt och har INGET med yttrandefrihet att göra. Det borde vara lika förbjudet som "live"barnporr och jag ser faktiskt ingen större skillnad i vad filmerna gör för verkan på åskådaren förutom att inget barn vid inspelningstillfälle tagit skada. så då är det ok eller?

    Sjuka människor som är för barnporr av NGT slag, tecknat, riktigt eller ens i din egna fantasi! Hade jag styrt jorden hade folk som ens TÄNKER på barn i kombination med SEX fått sitta inne på mentalsjukhus. SKIT IGNORANT men när det gäller barnsvälfärd så skiter jag i vuxna människors rättigheter. Bränn dom allihop! INKL folk som är FÖR barnporr!

    Kommer aldrig ha tolerans för detta! VIDRIGT! Blir tokig av ilska!
    Det är skrämmande hur någon kan bli så upprörd över vad andra tänder på. Det är inte läggningen i sig som skadar barnen - det är utlevnaden.

    "jag ser faktiskt ingen större skillnad i vad filmerna gör för verkan på åskådaren förutom att inget barn vid inspelningstillfälle tagit skada. så då är det ok eller?" Ja, då är det ok.

    "Hade jag styrt jorden hade folk som ens TÄNKER på barn i kombination med SEX fått sitta inne på mentalsjukhus. SKIT IGNORANT men när det gäller barnsvälfärd så skiter jag i vuxna människors rättigheter. Bränn dom allihop! INKL folk som är FÖR barnporr!" Jag låter det vara allt som behöver sägas om dig och dina åsikter och lägger ner den här "diskussionen".
Svar på tråden Tecknad barnporr, Vilks yttrandefrihet