crimson skrev 2010-11-10 13:49:32 följande:
Amninsbh är nog rätt bra att köpa en-två veckor efter förlossningen. Efter min förra förlossning växte mina bröst och blev helt gigantiska så jag behövde gå upp nån storlek i amningsbh. Jag tycker att Lindex har jättebra amningsbhar. Man bör ha iallafall ha 2-3 st för dem behöver tvättas rätt ofta. Det kommer mjölk och kräk på dem titt som tätt även om man har inlägg.
åh tack, det är inte lätt att veta vad man behöver... jag är bara orolig för att jag inte ska ta mig ut för att köpa saker när han har kommit... då e det kanske mellandagsrea eller stängt och en massa rs virus... så du tror att jag klarar mig på en amningsbh?
Kanke kan lite diskmedel hjälpa till att få bort vaselinet... vet inte om det är bra eller ej att ha på huvudet på en liten men det är ju fettlösande..
lillapindi skrev 2010-11-10 13:22:10 följande:
Ahh då har det kanske med foglossningen att göra, blä!!
Jag kan klara av värk och så om jag går hemma, men ska jag sitta på jobbet i obekväma stolar och vara trevlig mot 100ringande kunder per dag så pallar jag verkligen inte med.......
Sitter just nu och väntar på att dhl ska lev pkt.....innan kl.14. Ska bli intressant om det kommer nån idag. förra gången så kom ingen.
dusch saker som kommer, har ingen ordentlig dusch. Gissa om jag längtar efter att få duscha normalt och inte i en handdusch! :)
kram
nä det är inte lätt att vara trevlig när man har ont... har försökt förklara för sambon ett antal gånger varför jag framåt kvällen låter väldigt otrevlig..
Hoppas att din dusch har kommit
Jag har inte lyckats packa upp nåt idag, låg o slappade i soffan med katten istället och kollade på greys :)
kram