• Hormonermedhumör

    Vilka fysiska symtom på stress/ångest har ni haft ?

    Vilka fysiska symtom på stress och ångest har ni haft ?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-20 15:32
    Någon som upplevt t.ex. torrhet i munnen, svullnad i ansiktet och/eller annorlunda känsel i samband med stress och ångest ?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-20 15:42
    Någon som lätt spänner sig i käk - och/eller halsmuskulaturen ?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-26 10:30
    Någon som vet nån bra hemsida där man kan läsa om ångest och/eller stress osv eller nån bok med samma innehåll ?

    Eller nån som har tips på vad som hjälper emot stress,spänningar och ångest (förutom mediciner och terapisamtal) ?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-28 08:59
    Av Er som spänner Er i käken och upplever som att det gör ont i tänderna/övriga delar av munnen...exakt var och hur mkt ont har ni ?

  • Svar på tråden Vilka fysiska symtom på stress/ångest har ni haft ?
  • Anonym (jävla ångest)
    Griffin skrev 2013-10-27 18:18:46 följande:
    @ Anonym (? 3) och Anonym (jävla ångest):

    Jag känner igen mig i båda era beskrivningar av symptom till 100%! Och det är jag säker på att många många andra även gör. Faktum är att de företeelser ni beskriver hör till de absolut vanligaste vid ångest/oro, då tänker jag främst på symptom som klump i halsen, huvudvärk, yrsel, stickningar (bröst och hjärta) etc. etc. 

    Det jag upplever som mest intressant här är att många tycks uttrycka en sak som jag själv tidigare trodde att jag var relativt unik med; nämligen känslan av att inte vilka vara ensam (ifall något skulle hända mig). Jag förstår precis vad ni menar med att man känner sig lugn, eller iallafall lugnare, när sambon är hemma, och vice versa när så inte är fallet. 

    Till er båda frågar jag; har ni sökt er till vården för era symptom? Tänker kanske främst på dig, "Anonym (jävla ångest)", som beskriver att du mått på samma sätt i 6 år?

    Låter kanske för en del som att jag predikerar oerhört vad gäller att söka hjälp, kbt-behandling osv. Men det gör jag bara av den anledning att det var just det som hjälpte mig. Oerhört effektivt, på ens egna villkor och (helst) utan kompletterande medicin. Men som sagt, detta är min erfarenhet och jag ska kanske vara försiktig med att generalisera, en del kanske inte känner att den behandlingsformen är optimal för sig.

    @ Anonym (jj): Ber om ursäkt om jag tycktes ha förutfattade meningar, verkligen inte meningen! Verkar som att du har bra koll på depression rent subjektivt och jag hoppas verkligen att du kommer må bättre. Skriv gärna fortsättningsvis och håll oss uppdaterade :)



    Japp har sökt hjälp och fick psykolog första tiden och gick tio ggr, men fick inte ut så mycket av det! Hade nog behövt kbt istället :) även nu med för att lära mig hantera tankarna. varit otroligt många ggr hos läkare...men även under dessa 6 år har jag även mått bra :) alltså inte helt hundra, men så pass stark att jag faktiskt har kunnat tänkt bort mycket symtom och inte se det som inte farligt
  • Anonym (jävla ångest)
    Anonym (zz) skrev 2013-10-27 19:07:18 följande:
    Ni som inte vill va själva;jag har en annan "variant" på det, för jag har under dessa år av mina problem gått från känslan av att jag klarar allt, gått mila vandringar själv, verkligen trott på mig och min kropp, till att nu inte alls lita på att jag klarar..typ mkt alls..för har varit i så många situationer där jag inte kunnat flytta mig ur fläcken, lyfta huvudet från kudden osv pga både yrsel, panik o annat..i flera timmar..vad gör man då om man måste till toa, ta hand om nån annan osvHar lixom upptäckt hur skör jag KAn vara o därför är ja rädd att ge mig ut o göra saker, o ibland ( fortfarande) när ja mår dåligt/sämre/ inte vilja/våga vara ensam..Hur är det för er?



    Precis samma, att handla själv med barnen är väldigt jobbigt :/ tankar som, tänk om jag ramlar ihop och barnen blir själva i affären..eller som att gå i skogen med dom själv. Måste alltid veta att de kan komma åt mat och sånt om något händer! Och som sagt alltid telefonen i handläge. Innan kunde jag gå på affären eller timmar i skogen utan telefon. Idag måste jag ringa min man och säga att jag åker dit eller går dit! Men ibland tar jag mig i kragen och ger mig en spark i rumpen och bara släpar mig iväg och det är väldigt viktigt, då jag kommit hem och känner mig stolt och vetenskapen över att jag klarade det och inte dog gör mig ännu starkare! Men det tar många timmar/dagar att börja förbereda mig!
  • Anonym (zz)
    Anonym (jävla ångest) skrev 2013-10-27 20:42:20 följande:



    Precis samma, att handla själv med barnen är väldigt jobbigt :/ tankar som, tänk om jag ramlar ihop och barnen blir själva i affären..eller som att gå i skogen med dom själv. Måste alltid veta att de kan komma åt mat och sånt om något händer! Och som sagt alltid telefonen i handläge. Innan kunde jag gå på affären eller timmar i skogen utan telefon. Idag måste jag ringa min man och säga att jag åker dit eller går dit! Men ibland tar jag mig i kragen och ger mig en spark i rumpen och bara släpar mig iväg och det är väldigt viktigt, då jag kommit hem och känner mig stolt och vetenskapen över att jag klarade det och inte dog gör mig ännu starkare! Men det tar många timmar/dagar att börja förbereda mig!

    Detta är ju inget man önskar någon, men jag är glad att jag inte är ensam i det.


    Och det där med telefoner, jag är lixom uppvuxen utan mobil och det gick ju bra, hade inte ens mobil förrän slutet av gymnasiet..rätt länge sen dock. men avskyr hur beroende jag blivit, ibland har jag den lixom i sängen om jag får lägga mig med yrsel på dagen, för rädslana tt inte lyckas ta mig upp o ringa från hemtelefonen några meter bort gör mig orolig. skäms ju nästan av att skriva detta men så e det..suck.
    det som faktiskt oroar mig är att de allvarligaste symptomen från när jag gick in i "väggen" mm blir bättre och bättre medan detta att ha tillit till mig själv kroppen, osv bara blir sämre. Och nu är det inte så att alla dagar är lika illa, men de dagarna jag själv oxå lyckas sparka mig i rumpan och klarar nåt, kan tilll  och med gå med bara lite oro för Att nåt ska hända ( dvs inget händer av det ja oroar mig för) så blir jag inte stärkt av det.


    Jag får inte större tillit eller pepp på mig själv till nästa gång, snarare tvärtom ;( och jag förstår verkligen inte varför?

  • Anonym (svårångest)

    Någon mer än jag som är livrädd för att vara ensam hemma? Eller ensam hemma med sitt barn?
    Min sambo arbetstränar bara 4timmar om dagen, men jag känner sådan ångest ändå. När han åker så sväller alla symtom över mig och jag får panik för det känns som jag är döende och helt plötsligt drabbas av alla möjliga sjukdomar. Det är skitjobbigt, det hindrar mig från att ta hand om min son. Han känner ju att jag är orolig och så. 
    Han är bara 11månader gammal så han förstår ju inte heller.
    Jag vet inte hur jag ska göra, hur jag någonsin ska kunna få tillbaka mitt gamla liv då jag mådde bra och kunde/orkade gör saker. Nu är jag mest hemma hela tiden då jag är livrädd för att jag ska börja må dåligt när jag åker iväg.

    Detta tär verkligen på mig. Känner mig så borta i huvudet. Som att jag lever i min egna lilla bubbla och inte hänger med riktigt. Overklighetskänslor och nervositet. Stressad heeela tiden. Vissa dagar mår jag toppen, för att andra dagen må skit. Jag mår nästan alltid dåligt på kvällar.

    Någon som känt likadant? Hur gjorde ni, mår ni bättre nu och vad finns det för hjälp?
    Jag är livrädd för medicinering. Det är något jag aldrig någonsin kommer stoppa i mig, avskyr allt sådant.
    Det är så många som sagt att det skulle vara bra med medicin, men det stämmer inte. Inte när man till och med är livrädd för medicinering och får ångest av att tänka på det.  

  • Anonym (jävla ångest)
    Anonym (zz) skrev 2013-10-27 21:00:09 följande:
    Detta är ju inget man önskar någon, men jag är glad att jag inte är ensam i det.Och det där med telefoner, jag är lixom uppvuxen utan mobil och det gick ju bra, hade inte ens mobil förrän slutet av gymnasiet..rätt länge sen dock. men avskyr hur beroende jag blivit, ibland har jag den lixom i sängen om jag får lägga mig med yrsel på dagen, för rädslana tt inte lyckas ta mig upp o ringa från hemtelefonen några meter bort gör mig orolig. skäms ju nästan av att skriva detta men så e det..suck.

    det som faktiskt oroar mig är att de allvarligaste symptomen från när jag gick in i "väggen" mm blir bättre och bättre medan detta att ha tillit till mig själv kroppen, osv bara blir sämre. Och nu är det inte så att alla dagar är lika illa, men de dagarna jag själv oxå lyckas sparka mig i rumpan och klarar nåt, kan tilll  och med gå med bara lite oro för Att nåt ska hända ( dvs inget händer av det ja oroar mig för) så blir jag inte stärkt av det.Jag får inte större tillit eller pepp på mig själv till nästa gång, snarare tvärtom ;( och jag förstår verkligen inte varför?



    Är också helt uppvuxen utan mobilen och fick min första när jag började nian..jag går ständigt med oro mer eller mindre och när jag "utmanar" mig själv så blir jag stolt men även helt utmattad i både kropp och knopp och även fast jag är stolt över att jag gjorde det tar det mig precis lika lång tid att förbereda till nästa gång och många ggr klarar jag det inte iallafall, även fast jag klarde det förra gången och alltid när jag ska göra något så börjar tankarna, tänk om.....
  • Anonym (zz)
    Anonym (jävla ångest) skrev 2013-10-27 22:02:39 följande:



    Är också helt uppvuxen utan mobilen och fick min första när jag började nian..jag går ständigt med oro mer eller mindre och när jag "utmanar" mig själv så blir jag stolt men även helt utmattad i både kropp och knopp och även fast jag är stolt över att jag gjorde det tar det mig precis lika lång tid att förbereda till nästa gång och många ggr klarar jag det inte iallafall, även fast jag klarde det förra gången och alltid när jag ska göra något så börjar tankarna, tänk om.....

    usch ja, precis samma här.


    och så är det faktiskt för mig oxå, blir utmattad eller chockad över att ja överlevde typ.
    att jag för ofta får som liknande/samma symptom när jag klarat nåt utan att det ja va rädd för skulle ske, som om det skett.. men får ja välja e det helt klart att jag mår hellre hemma trygg inne än i en affär eller ute på vischan.


    jag mådde sämre rent kroppslig för ett år sen än nu, ändå är jag mer/lika nervös när jag ska göra nåt vilket har gjort mig alldeles för isolerad. jag vill inte ha det såhär längre, men vet inte riktigt hur jag ska komma ur det.


    jag har en gång förut, efter att ja mådde kass i ett par månader, pushad mig ut i världen, tagit en dag o ett steg i taget..och det klarade jag. vet precis ögonblicket när jag gick över min egen gräns..o sen blev allt lätt igen typ.. var ute och tog mig en liten promenad, som sen på infall blev lång, gick genom hela min stad o tillbaka typ, en tur på 1,5 mil i högsommar värme med bra musik i öronen och jag bara gick o gick- vet att ett sting av oro kom men att jag satte mig över det då o blev som "förlöst" från mig själv..


    skulle så gärna vilja komma dit igen, men nu känner ja typ samma bara o gå till parkeringen ( 5 min) eller soporna..


    rent statistiskt är det bara en gång som farhågan blev sann, och det var i somras. hade tom med mig min far för vi skulle storhandla..nästan klara o så bara blev ja yr, såg i kors o allmänt groggy panikattack, hade ja vart själv hade ja förutom det vidriga i upplevelsen i sig inte tagit mig därifrån..får ja såna kan ja inte köra bil på ett tag ellens ens ta in några intryck ( vilket mataffärer med plotter o starkt ljus o rutiga golv har överflöd av..


    en gång e ingen gång , säger min pojkvän, men rädslan har blivit för stor för mig 

  • Anonym (jävla ångest)
    Anonym (zz) skrev 2013-10-27 22:33:18 följande:
    usch ja, precis samma här.och så är det faktiskt för mig oxå, blir utmattad eller chockad över att ja överlevde typ.

    att jag för ofta får som liknande/samma symptom när jag klarat nåt utan att det ja va rädd för skulle ske, som om det skett.. men får ja välja e det helt klart att jag mår hellre hemma trygg inne än i en affär eller ute på vischan.jag mådde sämre rent kroppslig för ett år sen än nu, ändå är jag mer/lika nervös när jag ska göra nåt vilket har gjort mig alldeles för isolerad. jag vill inte ha det såhär längre, men vet inte riktigt hur jag ska komma ur det.jag har en gång förut, efter att ja mådde kass i ett par månader, pushad mig ut i världen, tagit en dag o ett steg i taget..och det klarade jag. vet precis ögonblicket när jag gick över min egen gräns..o sen blev allt lätt igen typ.. var ute och tog mig en liten promenad, som sen på infall blev lång, gick genom hela min stad o tillbaka typ, en tur på 1,5 mil i högsommar värme med bra musik i öronen och jag bara gick o gick- vet att ett sting av oro kom men att jag satte mig över det då o blev som "förlöst" från mig själv..skulle så gärna vilja komma dit igen, men nu känner ja typ samma bara o gå till parkeringen ( 5 min) eller soporna..rent statistiskt är det bara en gång som farhågan blev sann, och det var i somras. hade tom med mig min far för vi skulle storhandla..nästan klara o så bara blev ja yr, såg i kors o allmänt groggy panikattack, hade ja vart själv hade ja förutom det vidriga i upplevelsen i sig inte tagit mig därifrån..får ja såna kan ja inte köra bil på ett tag ellens ens ta in några intryck ( vilket mataffärer med plotter o starkt ljus o rutiga golv har överflöd av..en gång e ingen gång , säger min pojkvän, men rädslan har blivit för stor för mig 



    Usch :( aldrig roligt när det händer och vi är Så lika :) när jag har en riktigt attack så kan jag inte göra något heller, blir sittande i min bubbla! Fick en attack på motorvägen en gång och har så svårt att köra motorväg nu..bara att veta att jag ska köra där ger mig värsta ångesten, när jag gick en promenad en gång har jag fått och har svårt att gå på promenad nu! Man låser sitt liv och jag verkligen hatar det. Jag undviker det mesta som får mig att känna ångest, men dagar som är bra klarar jag av det mesta. Samma så undviker jag filmer med spänning eller action det blir för mycket för mina nerver och egentligen älskar jag thriller :/ jag behöver verkligen små utmaningar för att ta mig framåt, stora steg för mig är små steg för människor som inte har ångest! Det som är bra är att utmana sig när man har "bra" dagar...men vet så väl att det iallafall är så svårt, min högsta önskan är att se framåt och klara av allt!
  • Anonym (hmm..)
    Anonym (jävla ångest) skrev 2013-10-27 23:04:26 följande:



    Usch :( aldrig roligt när det händer och vi är Så lika :) när jag har en riktigt attack så kan jag inte göra något heller, blir sittande i min bubbla! Fick en attack på motorvägen en gång och har så svårt att köra motorväg nu..bara att veta att jag ska köra där ger mig värsta ångesten, när jag gick en promenad en gång har jag fått och har svårt att gå på promenad nu! Man låser sitt liv och jag verkligen hatar det. Jag undviker det mesta som får mig att känna ångest, men dagar som är bra klarar jag av det mesta. Samma så undviker jag filmer med spänning eller action det blir för mycket för mina nerver och egentligen älskar jag thriller :/ jag behöver verkligen små utmaningar för att ta mig framåt, stora steg för mig är små steg för människor som inte har ångest! Det som är bra är att utmana sig när man har "bra" dagar...men vet så väl att det iallafall är så svårt, min högsta önskan är att se framåt och klara av allt!
    Egentligen tycker jag att du tar med dig någon och trotsar ångesten och kör på motorvägen. Det är typ så KBT fungerar. Din ångest ska inte hindra dig till något som du har gjort tidigare. Det visar bara att ångesten besegrar dig. Du måste försöka acceptera din ångest. Jag har själv varit där du är, men jag har trotsat och intalar mig själv hela tiden. Jag var/är ju som sagt rädd för att få cancer. Jag har trotsat min ångest och läst bloggar om människor som lever/avlidit i obotlig cancer. Efter ett tag så insåg jag att jag är fruktansvärt "löjlig" Att tänka sådana tankar när det faktiskt finns dom som är sjuka på riktigt.
    Men min ångest börjar komma tillbaka igen så jag får trotsa den igen och acceptera!
  • Anonym (? 3)

    Är eller har alla varit sjukskriva som har dessa symtom här i tråden?

    Jag har aldrig varit sjukskriven mer än nån dag gör och där som jag själv sjukskrivit mig men aldrig fått en sjukskrivning av läkare. Har inte direkt gått iväg på det viset heller och krävt det.

    Förra vintern var jag riktigt på väg in i den berömda väggen med mycket fysiska och psykiska symtom. Depression mm men lyckades ta mig ut på egen hand och lite kortare psykologkontakt.

    Var helt ok i våras men sedan började det i somras igen och nu blir det värre och värre igen...

    Ringde vc idag ich hoppas få nån hjälp där med yrsel och huvudvärk iaf. Sedan ska jag försöka börja äta bättre som någon föreslagit samt äta kosttillskott ich se om det hjälper...

Svar på tråden Vilka fysiska symtom på stress/ångest har ni haft ?