Du som fick barn innan 23 års ålder!
Kallar du dig för "ung mamma", här på FL och/eller i vardagen?
Har du fått höra elaka kommentarer om din ålder som mamma?
Eller kommentarer överhuvudtaget?
Kallar du dig för "ung mamma", här på FL och/eller i vardagen?
Har du fått höra elaka kommentarer om din ålder som mamma?
Eller kommentarer överhuvudtaget?
Jag fick mitt första barn när jag va 19år & 1mån (på dagen)Jag tänkte inte ens då om jag va ung ir gammal jag va BARA MAMMA 3v innan 22årsdagen kom barn nummer 2 tänkte inget då heller inte förän nu 13år senare börjar jag tänka att jag nog va en ung mamma när man ser att andra föräldrar e äldre som har barn i samma ålder!
men däremot när jag fick barn nummer 3 2v EFTER 28årsdagen och barn nummer 4 vi 29år då tyckte jag att jag börjar bli gammal
Jag ser kring min omgivning och åldern här så är jag en ung mamma. Var 21 när jag fick barn.
Har inte fått några elaka kommentarer alls, många tror jag är äldre än vad jag är.
De som träffar mig och frågar hur gammal jag är brukar oftast avsluta med:
"Åhh min son/dotter är 20 år och tänk om jag också fick bli farmor/mormor"
Vi ser alltid så pigga och glada ut säger alla om våran familj.
Jag var 21 och har aldrig räknat mig som ung mamma
Visst inte ens att det räknades som ung mamma över 19 år eller så..
Nej det gör jag inte
jag fick mitt första i mars i år 21 år gamal och hinner få mitt andra barn innan jag fyller 23 år
Jag ser mig inte som unge mamma nu, men gjorde det nog när jag fick mitt första barn..
Jag var då 19 år.
Enda kommentaren jag fått, som jag reagerat på, var när jag var hos bm för ett tag sen.
Hon frågade hur många barn jag hade och jag svarade tre.
Då frågade hon om min sambo var pappa till något av dem.....
Det kändes lite konstigt, men det behöver ju inte heller berott på min ålder....
Var på dåligt humör den dagen, så jag var nog extra känslig
Jag var 21 när jag fick min dotter, har precis fyllt 27 och har en 5 åring, 3 åring och en på 11 mån. Och 21 är inte så ungt tycker jag. Min mamma var 17 när hon fick mig och det är ungt enligt mig.
Jag hade precis fyllt 23 och har inte hört några kommentarer precis. I diskussioner har det dock kommit på tal ibland att vi är så unga. tex om man var trött och behövde gnälla av sig när man hade en skrikig bebis och inte fick sova. Då var vi tydligen för unga och visste inte vad vi hade gett oss in i och var inte tillräckligt mogna typ. Det kunde ju inte vara så att vi bara hade sömnbrist och behövde få prata om allt nytt och jobbigt och svårt med våra nära och kära
Själv tycker jag väl inte jag är så ung. Men ibland märks det. Tex på öppna förskolan kände jag inte att jag hörde hemma då nästan alla var lite äldre och höll ihop. Man märker ju också det då de flesta komisarna ännu är ute och festar och inte har barn. Men de har inte gett dumma kommentarer.