Varför är du emot kärnkraft?
www.researchgate.net/figure/rates-for-each-energy-source-in-deaths-per-billion-kWh-produced-Source-Updated_tbl2_272406182


Varför envisas då fortfarande en del makthavare, företrädesvis till vänster, med att motarbeta kärnkraften?
Svagheten med Novus mätning är att den bara görs en gång om året men här är den från 2022
www.tn.se/article/24502/bara-en-av-tio-vill-avveckla-karnkraften/
6 av 10 vill bygga ny kärnkraft "vid behov". Det finns ett massivt stöd bland svenskarna för kärnkraft också.
Till skillnad från dig tror jag att de behöver ändra sig, även om de är nöjda med att den nya regeringen banar väg.
Näringslivet kommer inte att acceptera osäkerheten kring MP och C inför nästa val. Om S behöver dem för att gripa makten [socialdemokratiskt uttryck] 2026 så kommer ytterligare KK-nedläggningar att vara ett krav som S då kommer att efterleva.
Men vi får väl se vart det tar vägen. Tills vidare jobbar det blå-gula laget för att underlätta ny kärnkraft. Sätta "facts on the ground", så att säga.
Fortum och Rolls-Royce startar samarbete kring nya reaktorer i Sverige och Finland
www.fortum.com/media/2023/03/fortum-and-rolls-royce-smr-explore-joint-opportunities-smrs-finland-and-sweden
Det kan vara farligt om det blir fel och skadar jorden
www.nettoparts.se/shop/g-ugnsplaat-ugnsgaller-ugnsplaat-ugnsgaller-10463s1.html