RååSa BuBBlan skrev 2017-05-31 22:07:17 följande:
Hej på er! Hur har ni det? :)
Nån som varit på kub? Vi var för ett par veckor sedan och allt såg bra ut, fick 1:360 nånting och det va tydligen mkt bra siffror i min ålder.
Fick se en liten filur ligga och vifta där inne, BM tyckte det såg ut som en pojke :) skulle vara roligt med tanke på 4 flickor 
Haft lite småblödningar sedan i helgen och ringde MVC, fick komma och lyssna på hjärtljuden idag, det tickade på så fint och han låg på vänster sida, lätt å hitta den lille filuren <3
Vi har gjort både KUB och innan dess NIPT (betalade själv). Allt såg fint ut. Nu snart i v 18, och RUL om drygt en vecka.. spännande. Har haft mage länge... men bara gått upp typ 0,5 kg - massa gaser hmm... ;) Kommer nog att börja dra iväg i vikt kommande veckor skulle jag tro om det blir som med tidigare graviditeter..
Läskigt med blödningar, men så sent så är väl risken ändå mindre att de skulle stå för missfall än tex innan v 12.. hoppas att allt fortsätter vara lugnt.