DJkillen skrev 2011-12-15 23:44:34 följande:
Jag tycker detta är trams och innebär att man försöker fostra barn till en livstil som i grunden baserar sig på djurrättsreligion och ingenting annat.
Självklart borde vi äta mindre kött än idag, men det finns ingen anledning att vi ska gå mot att helt sluta äta kött. Det bästa är att barnen får en varierad och näringsriktig kost. Visst kan man servera helt vegetariskt ibland, men då ska det vara riktiga maträtter och inte en massa ersättningsprodukter. Inget fel att till exempel äta ärtsoppa med pannkakor, men det är inte hälsosamt att proppa i barnen massa soja och qourn.
Det är gott med kött!
NU var det ju faktiskt fråga om EN köttfri dag . Här handlar det verkligen inte om att fostra till en viss livsstil .Själv äter jag vegetariskt 7 dagar i veckan, bla i solidaritet med både djur och människor , men det är alltså inte det det är fråga om. Sedan vet jag i o för sig inte så mycket om förslagsställarna , men jag tror inte de har någon "djurrättsreligion".Det finns de som är så mycket djurrättare att det blir som en religion för dem, men själv har jag en helt annan tro, nämligen en kristen sådan. Fastän väldigt många kristna, pastorer o andra, försvarar köttsamhället så tänker jag annorlunda i den frågan.