mamman2008 skrev 2009-08-20 13:13:49 följande:
Har hänt säkerligen för många. Eller så kanske man får skäll eller en tillsägelse... jag tror nog inte att pappan klappar mamma på huvudet och säger duktigt lilla mamma elda upp huset du! *ironi*
Det är väl ingen som klappar sitt barn på huvudet och säger "duktigt lilla barnet, elda upp huset du."
På samma sätt som jag bemöter vuxna bemöter jag barn. Dom är alla människor.
Skillnaden ligger i att en vuxen person förstår genast vad jag menar om jag säger: "Men du kan ju inte ställa en plastbytta på spisplattan - den brinner ju upp!"
Ett litet barn förstår inte så långa meningar. Då får man korta ner det hela + ta ögonkontakt med barnet och visa vad man menar:
"Inte ställa saker på spisen - det är ajaj" eller Bara mamma och pappa får använda spisen" osv.
Skulle någon vuxen människa smälla mig på fingrarna/dra mig i örat eller ge mig en lavett när jag gjorde nåt fel skulle jag polisanmäla den jäveln.