Mäns problem är avsaknad av en maskulin figurer
Finns det siffror för sånt?
Tycker också att en maskulin man är en man som inte är så lättkränkt. Speciellt inte om det handlar om något som har med kvinnor som grupp att göra. Exempelvis så blir kvinnor utsatta för våld av sin man inom hemmet.
En maskulin man förstår att det är ett problem som behöver lyftas utan att kränkt dra upp hur "synd det är om män" En maskulin man anstränger sig, är en ledare och visar ett omhändertagande av kvinnor.
Försöker du mjölka ut något? Hur många procent män är maskulina enligt dig?
Är det 100% för dig? Då det i woke-sammanhang är något alla män ska kunna känna en samhörighet runt, oavsett?
Det du skriver är ett symptom på en lättkränkthet. Precis i linje på hur icke-maskulina män reagerar generellt.
samma stil som men jag då? Men män då? Men kvinnor då? kvinnor är minsann sämst, Det är mest synd om män. Den sortens ynklighet håller ickemaskulina män på med.
Maskulina män håller inte på på det sättet. Maskulina män förstår att det är ett problem när kvinnor blir misshandlade i förhållanden, det tar inte bort att somliga män råkar ut för misshandel i förhållanden också. Maskulina män försöker inte dränka våld mot kvinnor med den formen av retorik.
Män generellt vill antagligen tillhör gruppen maskulina män, därför blir de lätt kränkta då det långsamt går upp för dessa män att de inte platsar i gruppen maskulina män.
Reaktionen är inte helt ovanligt att de ska skylla sin oförmåga på kvinnor, eller lägga över ansvaret på sin maskulinitet över kvinnor.
[...]
Reaktionen är inte helt ovanligt att de ska skylla sin oförmåga på kvinnor, eller lägga över ansvaret på sin maskulinitet över kvinnor.