Anonym (Vind) skrev 2024-11-06 16:04:38 följande:
Alkohol och barnens kompis hemma. Ok eller inte?
Hur hade ni reagerat om ert barn varit bjuden på middag hos en kompis, eller sovit över hos en kompis, och kompisens föräldrar druckit lite alkohol? Nu talar jag inte om att fyllna till, utan att ta en öl till maten, en drink till fredagschark eller nåt glas vin till pastan. Är ni okej med det?
Fullkomligt normalt och inget att ens höja på ögonbrynen för.
Många skulle nog blir mer förvånade, fler skulle höja på ögonbrynen, om de vuxna inte skulle ta ett glas vin till maten eller till charkbrickan.
Men så lever jag en del av mitt liv i Frankrike och har en hel del erfarenhet också från några andra länder. De flesta av dessa länder är både större och av mycket större betydelse i världen än lilla Sverige.
Med lite större perspektiv på länder och människor blir man bara mer och mer förvånad över många svenskars alltmer ökande ängslighet för att inte vara PK och både förvånad och förskräckt över den samhällsutvecklingen som tillåts i vårt lilla lilla land Sverige