Rikard skrev 2015-04-22 09:13:08 följande:
1) Förnekar du att islamisterna hänvisar till sin religion?
Det är inte jag som påstår att talibanerna, Al-Qaida, Boko Haram, Al-Shabab, Islamiska staten, saudiska och iranska lagstiftare, självmordsbombare och karikatyrmördare anser sig få stöd i islam. Det är muslimska debattörer här på Familjeliv som säger att islam ger män rätt att slå kvinnor som inte lyder och att det är rätt att straffa dem som lämnar islam.
Du kan ju inte anklaga MIG för att DE hänvisar till islam.
Något finns det i islam uppenbarligen i islam som går att tolka som dessa grupper gör.
Och det är också en form av islam, även om du inte gillar det. Islam är påhittad av människor (eller rättare sagt män) och blir det som människor gör islam till.
let IT be skrev 2015-04-21 23:43:18 följande:/.../
2. Jag har skrivit det förut till dig. Varför envisas du med att inte vilja förstå det jag skriver? Ok gör ett nytt försök.
Judarna säger att de är "Guds utvalda folk". "Gud har gett de ett land" "Moses talade med Gud/brinnande buske, delade havet med sin stav, vandrade i 40 år i öknen, de krigade i 40 år vid Palestinas gräns och tog sitt land". Eftersom Gud har gett ett land till judarna så är judar inte bara folk som tror på judendomen utan de är ett folk också ( eller så har alla gift sig med alla i 5000 år vad vet jag) alltså tar de tillbaka landet några tusen år efter att majoriteten som bott där flyttat/konverterat till kristendom eller islam. Det gör dom genom ett folkmord och de vill även fördriva resten av palestinierna genom att göra deras liv så svårt som möjligt. Deras plan stannar inte där utan de vill ha mer för Gud gav de landet från floden till havet.
George Bush däremot talar med Gud som säger till honom "George, åk och bekämpa de där terroristerna i Afghanistan" (som USA stödde med vapen innan 9/11). Sen säger Gud till honom "George, åk och gör slut på tyranniet i Irak" (två miljoner människor dog, otaliga skadade våldtagna torterade för att George Bush snackade med Gud). 9/11 har amerikaner ifrågasatt och gjort dokumentärer om. Jag skriver amerikaner för att du inte ska skylla på muslimerna. För tydligen kan ett flygplan pulveriseras i hettan utan att lämna något efter sig förutom papperspass på några araber.
/.../
2) Judarna är inte kristna, så jag förstår inte varför du tar upp dem som exempel på människor som hänvisar till kristendom för sina handlingar.
Om du tillhör dem som tror att det inte flög in några flygplan i skyskraporna ser jag ingen anledning att diskutera de konflikter som följde av detta. Konspirationsteorierna kring 11 september är många, men jag har aldrig hört något så löjligt som att försöka förneka själva inflygandet när det finns tusentals ögonvittnen och åtskilliga filmer.
Bush var en idiot och hans kristna tro var en stor del av hans idioti. Men han betonade själv att hans krig inte var emot islam utan mot terrorismen. Muslimsk terrorismen är ett uppenbart hot, vilket ju inte minst 11 september visade, och det är inte orätt att försöka försvara sig mot det även om man är en stollig kristen. Jag menar dock att Bush handlade helt fel och med facit i hand tycker jag man kan konstatera att Bush metod var kontraproduktiv, den ledde till orimligt mycket civilt lidande och tycks dessutom ha fungerat som gödsel för mer islamistisk terror.3) Om din gud inte avsåg att förtrycka kvinnor, varför hittade han då på så kvinnoförtryckande regler? Jag håller med om Muhammed skapade bättre villkor för kvinnorna när han hittade på Koranen, men han lyckades ändå inte hitta på något som var helt jämställt.
let IT be skrev 2015-04-21 23:43:18 följande:/.../
De länder som har sharia har väl inga kristna boende där?
/.../
4) Inga kristna i länder med sharia? Det som alltid brukar heta att muslimer är så toleranta mot kristna. Och hur är det för de människor i länder som styrs av sharia om de vill bli kristna eller ateister?
Men min kommentar avsåg i första hand religiösa som försöker påverka lagtolkningen i Sverige. Det kan inte vara okänt för dig att vissa muslimer vill se "kränkningar av profeten" som straffbart eller att vissa kristna samfund har försökt stoppa samkönade äktenskap här i Sverige. För att ta några exempel.
Därför är det viktigt att fortsätta kampen mot religionerna.4) Ok, jag har förstått att du inte bryr dig om att det finns länder som har dödsstraff för dem som lämnar islam, samt att du tydligen anser att dödsstraff för dem som lämnar islam inte har något med islam att göra.
Jag vidhåller att ALLA former av straff för den som lämnar en religion är fullkomligt fel. Dessutom undrar jag om du tror att de som har instiftat lagarna om att man ska dömas till döden om man lämnar islam själva anser att dessa lagar inte alls har med islam att göra.
let IT be skrev 2015-04-21 23:43:18 följande:/.../
5. Jag skrev här att många konverterar till islam och lämnar. Ingen dödar dom alltså. Den tolkning du menar är wahhabismen som kom med abd el wahhab på 1700-talet. Han gillade inte att folk levde fritt och ville ha en striktare tolkning började skissa sin inriktning. De kallas salafi och hit hör saudi, IS, brödraskapet, och konvertiterna (varav många är i Syrien nu och slåss för islamiska staten). /.../
5) Menar du att det inte förekommer någon form av bestraffning över huvud taget för dem som lämnar islam någonstans? Så du menar att Islamiska staten, t.ex. inte skulle döda någon som sa att hen ville lämna islam. Jag skulle göra en annan gissning.
Så här står det i svenska utrikesdepartementets rapport om mänskliga rättigheter i Saudiarabien: Religionsfrihet råder inte. Förutom förbudet mot att praktisera/missionera för andra religioner än islam accepteras inte heller offentliga symboler som har sitt ursprung i andra religioner. Apostasi (att överge islam) är belagt med dödsstraff, även om omvandling av straffet till något mildare förekommer.
Men som vanligt är det väl jag "som inte vet någonting".6) Jag tror inte på några gudar över huvud taget, så naturligtvis tror jag inte heller att dessa gudar bryr som om frisyrer och kläder. Däremot finns det ju helt ovedersägligt en stor mängd religiösa som tror att deras gudar ägnar sig åt detta slag av modekontroll. Men det är väl inte rimligen MITT fel att DE tror så om sina gudar.
7) Att många män känner sig hotade av starka kvinnor har du fullkomligt rätt i.
DET är ett stort problem som gäller både troende och icke troende.
Skriver jag obegripligt eller? Jag skriver ju på ditt språk här. Vad är det du vill med dina "diskussioner". Håller du förhör eller? Så du vill snacka skit om islam och använder deras ord till hjälp alltså. Vad skiljer dig från en islamofob? Du har samma agenda som islamofoben ju.
Vad är skillnaden mellan en Islamist och en islamofob ? Ingen. Och försök inte styra diskussionen hur du vill. Det kommer inte funka. Varför är det viktigt för dig att peka på vad vissa muslimska länder har för lagstiftning eller om folk håller med om den eller inte? Handlar inte tråden om extremismen i överlag? Varför bara en debatt om islam förstår jag inte. Du får det att låta som om massmord sker på dom som lämnar islam i just dom länderna. Straff till höger och vänster. Men muslimer får inte nämna andra extrema för du vill bestämma vad som ska diskuteras här. Representerar du västerlänningen som först förtrycker muslimer och sen talar om för de att deras lagar stör honom?
Varför ska jag förneka att islamister hänvisar till sin religion för? De dödar varandra och hänvisar till sin religion. What's your point? Vill du få det till att koranen föreskriver att muslimer ska döda varandra också eller?
1. Vem har skrivit här på forumet att talibanerna(som är detsamma som al-Qaida men du kanske inte vet det) islamiska staten, al Shabaab, boko haram (vilka fan e det?) saudi, Iran, självmordsbombare och karikatyrmördare ( ligger dessa två utanför grupperna du tog upp innan?) har rätt? Vilka "debattörer" är det undrar jag för jag har inte sett det i den här i tråden. Jag har sett flera skriva till dig att det är historiska händelser men du väljer att ignorera det.
Jag skrev till dig att du inte vet någonting om islam för att du tror att du kan läsa koranen hur du vill. Du vet inte ens hur skriften ska läsas. Läs inte som en islamofob om du nu inte är en. Att du vill få till det till koranens fel är bara skitsnack.
Al-Shabaab dödar muslimer. IS dödar muslimer. Al-Qaida dödar muslimer. Så hotet från dom är inte riktat mot dig precis. Iran och saudi är länder och de får ha vilka lagar de vill. Jag bryr mig inte mer om dödstraff där än om dödsstraff i andra länder för den som lämnar en ideologi.
2. Jag nämner vilka jag vill för judendomen är ett praktexempel enligt mig.
Bush var en jävla idiot ja. Men han sa i direktsändning att det var ett heligt krig och de citat som jag tog upp i förra inlägget är hans egna ord. Gud talade till honom om att han ska invadera Irak. Att du vill släta över och ignorera vad han sa hör inte hit. Om Bush säger att han invaderade Irak för att Gud sa till honom att göra det och om IS säger att Gud vill att de dödar är exakt samma sak. Båda sa heligt krig. Sen att båda övergår till snacket om försvar är helt normalt. Sen undrar jag vilken terror du syftar på när det gällde Irak? Vad fan hade Irak med saken att göra? De dödade 200000 så fort de tog sig in i landet. Våldtog och torterade män kvinnor och barn. Tortyr i överfulla fängelser som Abu Graib fanns överallt även om media bara tog upp ett. Afghanerna behöver vi inte ens ta upp här. Var det ett krig mot terror? Barnen som de stängde in i rum och släppte lös kamphundar på? Var de terrorister menar du?
Du behöver inte larva dig med 11/9 här heller. Du vet att jag menar det tredje planet. Om det verkligen flög in två plan i twin towers har jag inte sagt nåt om. Det som diskuterades i dokumentärerna var vem som låg bakom attacken och var tog det tredje planet vägen och det jag tyckte var intressant var att allt brann upp utom papperspassen. Menar du att du inte har sett dom eller? Om jag tror på en "konspirationsteori" och om du väljer att svälja allt du läser med hull och hår hör inte hit. Att ifrågasätta är väl en självklar grej i en demokrati eller?
I centralafrika slaktades muslimer av en milis som höll en bibel i ena handen och en machete i den andra. De halshögg alla de kom åt. I Burma slaktas muslimer av buddistiska munkar (fredens religion så klart)
Summa summarum är att alla dom, muslimer kristna judar buddister har haft politiska motiv till sina handlingar även om de gömt sig bakom en syn,en bibel en koran eller en munkkappa.
3. Hur fick du ihop det här? Gud hittar på kvinnoförtryckande regler och profeten Muhammed förbättrar villkoren för kvinnorna? Jämför du med väst idag eller överlag?
Så här är det. Samhällena då såg annorlunda ut. Sharia skulle sätta stopp för klankrig och vendettor som aldrig tog slut. En lag skulle gälla så folk skulle ställas inför rätta när de gjorde nåt istället för att slå ihjäl varann och hämnas på familjemedlemmar. Då kom kraven på bevis och även möjlighet till benådning. Kvinnor skulle frigöras och få rättigheter eftersom de var livegna och flickbarn begravdes levande eftersom det var en skam att få en dotter. Lagar och regler skulle underlätta och inte förtrycka.
Det är anledningen och andemeningen i koranen. Det passade samhället då. Vi lever inte så längre. Vi har utvecklats. Demokrati värderingar utbildning jämställdhet har utvecklats vidare sen dess och det ser alltså annorlunda ut idag. Det viktiga här är inte att ta en gammal skrift och följa den ordagrant i en annan tid som har andra förutsättningar. Det funkar inte helt enkelt. När regler som skulle frigöra kvinnan i en tid, istället förtrycker henne i en annan så betyder det att de inte kan gälla då för då går man emot meningen med budskapet här. Budskapet var att frigöra kvinnan och inte att förtrycka henne. Jämställdheten kom väl inte över en natt här heller. Den som införde arvsrätt för kvinnor här kunde ju ha tagit det hela all the way till den jämställdhet som råder idag i väst eller hur?
Kvinnans frigörelse tog och kommer ta tid så länge män i maktpositioner kan göra som de vill. Män har hittat på en massa och hittar fortfarande på en hel del för män har förtryckt kvinnor i alla länder och oavsett religion.
Eftersom IS inte är islam så spelar det ingen roll vad du skriver här.
4. Vilka kristna tvingas följa sharia och i vilket land? Vilket tvång är det du pratar om igen? Jag skrev att min åsikt om lagen om straff för muslimer som lämnar islam är att den är fel för det står inte i koranen. Eftersom folk lämnar islam och inte mördas vad jag har sett och hört så stämmer inte dina påståenden här heller. Det är klart att religion inte ska vara ett tvång. För man kan inte tvinga en person att tro. Och för vem skull ska folk gå runt och låtsas tro på Gud? Det finns inget som heter "kamp mot religioner" och "kamp mot ateister". Om du slutar tänka som en extrem och istället tänker att alla ska kunna leva tillsammans och respektera varann så försvinner motsättningarna.
Sen vilka muslimer försöker påverka lagtolkningen här? Vad är det för skitsnack? Har muslimerna tagit över rättsväsendet eller får de inte påverka nåt i ett land de är medborgare i? Har du som ateist företräde till lagtolkningen? vad folk diskuterar i en demokrati är inte fel för allt ska tåla att diskuteras. Men vill inte du att en diskussion ska ske eller ska bara religiösa inte få diskutera? Är det ateisternas lagar eller allas?
5. Frågar du ut alla muslimer om IS eller? Eller jämställer du IS med religionen islam överlag här också? Jag förstår inte vad det är du vill få fram här riktigt? Menar du att resten av islamiska statens politik är så logisk att du kan peka ut en punkt? IS dödar många fler muslimer än folk som lämnat islam. Det finns väl ingen religion som föreskriver att du dödar dina egna eller hur?
Det som irriterar mig med dina inlägg är att de skulle få vem som helst att bli extrem.