• Anonym (Deppig)

    Finns det någon tjej som verkligen kan bli intresserad av mig?

    Den frågan har jag ställt till mig själv många gånger under 24 år, mina kompisar har under hela våran uppväxt haft massor av tjejer och flickvänner men jag har inte haft en enda på 24 år.

    Som person så är jag social, trevlig, omtänksam, generös och oftast glad. Jag gillar att träna, kolla på sport, laga mat och göra andra saker som jag mår bra av. När jag är med mina kompisar och deras tjejer så är jag alltid glad och de skulle aldrig märka på mig att jag mår dåligt. 
    När jag kommer hem från jobbet så känns det så ensamt så jag åker iväg och hittar på saker för att inte känna mig nere, jag vill också hitta en tjej att komma hem till, laga en god middag till, mysa med framför tvn, skämma bort henne med saker och upplevelser, komma hem efter jobbet med en blomma och en liten överraskning, ge henne frukost på sängen och viska i hennes öra hur mycket jag älskar henne och hur glad jag är att ha henne i mitt liv. Förbereda en picknick och ta med henne till en fin plats där vi båda har en mysig stund tillsammans, planera veckorna tillsammans, åka och handla, skaffa barn och gifta sig och sådana saker.
    Jag brukar hitta på saker med mina kompisar då och då och oftast så är deras flickvänner med och jag känner mig så utanför och avundsjuk, när de plötsligt kan kyssas eller prata om saker de planerar för framtiden så sitter jag där och känner mig misslyckad, ibland tackar jag nej när jag blir hembjuden till dom på middag för jag orkar inte sitta där och känna mig värdelös. Vill också en dag ta med "min" flickvän och presentera henne för mina närmaste för jag är övertygad om att de undrar, min kompis trodde att jag var homosexuell eftersom jag aldrig tar med någon tjej.

    Jag börjar att ge upp hoppet om att någonsin bli kär, eller kär har jag varit många gånger, men har gett upp hoppet om att någon tjej ska se mig som intressant och ge mig en chans att lära känna mig och min insida.
    Jag har det jag vill ha i livet, bra vänner, bra jobb som jag trivs med, en bra familj, fritidsintressen men det jag saknar är en tjej. Jag känner att livet är meningslöst utan en flickvän och vet inte hur jag ska göra för att få en!
    Skulle göra vad som helst.

    Jag tar kontakt med tjejer både på krogen och på dejtingsajter men ingen genom alla åren har visat intresse.
    Jag är charmig och ler mycket och försöker vara trevlig och starta en konversation men ingen visar något intresse, de sitter med huvudet nere i sin telefon eller kollar åt sina vänners håll.
    På dejtingsidan så skriver jag personliga mejl till de tjejer som jag tycker verkar vara intressanta, läser igenom deras presentation och skriver sedan ett mejl och har aldrig fått ett mejl tillbaka.  Inte från en enda!
    Vad gör jag för fel för att tjejer undviker mig? Varför är jag så ointressant?
    Skriver till alla slags tjejer, en tjej med fotomodellutseende lägger jag inte ens ner tid att skriva till för vet att en sådan tjej kan jag aldrig få, utan skriver till tjejer som jag själv anser inte är så vackra men inte ens de svarar tillbaka så man känner sig skit ful och värdelös.

    Hur ska jag göra för att få en flickvän, att bli stolt över och äntligen bli lycklig och få dela mitt liv tillsammans med en annan person?
    Skulle bli jätte glad om ni ville ge mig lite tips.

  • Svar på tråden Finns det någon tjej som verkligen kan bli intresserad av mig?
  • Anonym (oseriös)

    Ja ändra till söker vänskap och sedan skriver du i din presentation att du söker vänskap men bara tycker att det är positivt om det skulle utveckla sig till något seriöst Solig

  • Anonym (Deppig)
    Anonym (oseriös) skrev 2014-12-17 22:48:39 följande:
    Ja ändra till söker vänskap och sedan skriver du i din presentation att du söker vänskap men bara tycker att det är positivt om det skulle utveckla sig till något seriöst Solig
    Ja men förstår inte varför jag inte få svar ändå istället för att ljuga. Tar som sagt mer tid på att skriva ett personligt mejl efter att läst hennes presentation, skriver och visar mig nyfiken och intresserad av henne och hennes intressen och skriver varför jag blev nyfiken på henne och skrev, skriver lite kortfattat av det jag skrivit på min presentation. Vad jag söker och hur jag är som person och att jag vill leva ett fint förhållande med en tjej som jag får skämma bort och rå om med mycket kärlek och romantik.
    Tror inte jag får svar bara för att jag byter till söker vänskap. Kan du inte försöka förklara istället hur jag ska skriva och formulera mig när mitt sätt för att visa mig intresserad inte funkar? Hur skulle ditt intresse för en kille väckas på för sätt? Hur skulle han skriva? 

    Jag skriver aldrig till tjejer som ser jätte bra ut, skriver bara till tjejer som ser mindre bra ut för jag tänker att mindre vackra tjejer kanske är mindre kräsna men verkar ju inte som det. Men skriver inte bara för att skriva, utan läser igenom presentationen noggrant och skriver sen om jag tycker det verkar intressant. Men ett svar på de åren jag varit medlem tycker jag att jag borde fått när jag skrivit till så många!
    Var ut igår och såg efter en stund en tjej som jag tyckte såg trevlig ut så jag gick fram till henne där hon satt med sina vänner, gick fram och log mot henne och började prata och ville vara trevlig, vet inte om jag kom och störde men hon svarade kort på mina frågor och ställde aldrig någon följdfråga utan kollade bara upp mot mig ibland. efter en stund så kände jag mig så obekväm att stå där och känna mig som ett fån när jag försöker prata med någon som har sitt huvud mot andra hållet större delen av de minuterna. Efter ett tag så tänker jag gå, då vänder hon om och undrar om jag vill bjuda på en drink. Jag säger visst för jag tänker att hon kanske vill lämna sina vänner en stund och prata lite. Jag frågar om vi skulle gå och beställa men då säger hon vad hon vill ha och säger att hon väntar här. När jag kommer tillbaka så pratar vi en stund, sen frågar jag om hon kan tänka sig att gå iväg en sväng och prata där man inte behöver halvskrika, men hon säger att hon måste sitta kvar med sina vänner, då frågar jag om jag möjligtvis kunde få hennes nummer så kan jag höra av mig imorgon för att jag tycker hon verkar vara en trevlig tjej sa jag. Då säger hon att hon har en pojkvän och att hon vill umgås lite med sina vänner nu. 

    Går tillbaka till mina kompisar som alla ser väldigt bra ut och har alltid haft lätt att få tjejer. Pratar lite med dom och berättar lite om tjejen jag gick fram till, säger bland annat att jag tyckte hon verkade trevlig och en tjej i min smak. De tyckte att hennes beteende var svinigt, att låta mig bjuda på en drink och sen när jag frågar om hon vill prata så säger hon att hon har pojkvän. Jag brydde mig inte så mycket efter att vara van att bli ratad av tjejer men hade såklart varit trevligt och fått lära känna henne lite mer.
    Efter kanske någon timme säger min kompis att han ska gå fram till henne och flirta lite och ser på avstånd att han böjer sig ner och ser att hon vänder sig mot honom. Ser att hon ler och skrattar och har sin blick mot honom under de 15-20 minuterna som han står där. Det gjorde ont i hjärtat att se det så jag och mina andra kompisar snackar lite. Sen kommer min kompis tillbaka efter en stund och berättar att hon hade frågat om hon fick följa med hem till honom. Han hade frågat om inte hon hade pojkvän och sa att han hade flickvän och då hade hon sagt att hon inte har pojkvän och undrar varför han kom fram till henne isåfall. Då hade han sagt att han kunde gå fram till någon bara för att vara trevlig och social trots att personen var oattraktiv eller inte som vissa andra tydligen inte kan.
    Så tydligen är det något med mitt utseende eller beteende som gör att tjejer vill undvika mig, att skriva och prata med mig. När tjejer tydligen kan ljuga med att säga att de har pojkvän för att bli av med mig och när någon som ser väldigt bra ut går det bra att vara ifrån sina vänner en stund och besvara inviterna.
    Jag försöker tänka positivt men det tar så mycket på självförtroendet att hela tiden få negativ respons. 
    Vill så mycket, ge så mycket kärlek och dela min vardag med en person som betyder allt för mig.
    Jag skulle göra allt och lite till för att få en flickvän, jag vill också bli glad och lycklig som mina vänner.
  • Anonym (oseriös)
    Anonym (Deppig) skrev 2014-12-21 10:57:28 följande:
    Ja men förstår inte varför jag inte få svar ändå istället för att ljuga. Tar som sagt mer tid på att skriva ett personligt mejl efter att läst hennes presentation, skriver och visar mig nyfiken och intresserad av henne och hennes intressen och skriver varför jag blev nyfiken på henne och skrev, skriver lite kortfattat av det jag skrivit på min presentation. Vad jag söker och hur jag är som person och att jag vill leva ett fint förhållande med en tjej som jag får skämma bort och rå om med mycket kärlek och romantik.
    Tror inte jag får svar bara för att jag byter till söker vänskap. Kan du inte försöka förklara istället hur jag ska skriva och formulera mig när mitt sätt för att visa mig intresserad inte funkar? Hur skulle ditt intresse för en kille väckas på för sätt? Hur skulle han skriva? 

    Jag skriver aldrig till tjejer som ser jätte bra ut, skriver bara till tjejer som ser mindre bra ut för jag tänker att mindre vackra tjejer kanske är mindre kräsna men verkar ju inte som det. Men skriver inte bara för att skriva, utan läser igenom presentationen noggrant och skriver sen om jag tycker det verkar intressant. Men ett svar på de åren jag varit medlem tycker jag att jag borde fått när jag skrivit till så många!
    Var ut igår och såg efter en stund en tjej som jag tyckte såg trevlig ut så jag gick fram till henne där hon satt med sina vänner, gick fram och log mot henne och började prata och ville vara trevlig, vet inte om jag kom och störde men hon svarade kort på mina frågor och ställde aldrig någon följdfråga utan kollade bara upp mot mig ibland. efter en stund så kände jag mig så obekväm att stå där och känna mig som ett fån när jag försöker prata med någon som har sitt huvud mot andra hållet större delen av de minuterna. Efter ett tag så tänker jag gå, då vänder hon om och undrar om jag vill bjuda på en drink. Jag säger visst för jag tänker att hon kanske vill lämna sina vänner en stund och prata lite. Jag frågar om vi skulle gå och beställa men då säger hon vad hon vill ha och säger att hon väntar här. När jag kommer tillbaka så pratar vi en stund, sen frågar jag om hon kan tänka sig att gå iväg en sväng och prata där man inte behöver halvskrika, men hon säger att hon måste sitta kvar med sina vänner, då frågar jag om jag möjligtvis kunde få hennes nummer så kan jag höra av mig imorgon för att jag tycker hon verkar vara en trevlig tjej sa jag. Då säger hon att hon har en pojkvän och att hon vill umgås lite med sina vänner nu. 

    Går tillbaka till mina kompisar som alla ser väldigt bra ut och har alltid haft lätt att få tjejer. Pratar lite med dom och berättar lite om tjejen jag gick fram till, säger bland annat att jag tyckte hon verkade trevlig och en tjej i min smak. De tyckte att hennes beteende var svinigt, att låta mig bjuda på en drink och sen när jag frågar om hon vill prata så säger hon att hon har pojkvän. Jag brydde mig inte så mycket efter att vara van att bli ratad av tjejer men hade såklart varit trevligt och fått lära känna henne lite mer.
    Efter kanske någon timme säger min kompis att han ska gå fram till henne och flirta lite och ser på avstånd att han böjer sig ner och ser att hon vänder sig mot honom. Ser att hon ler och skrattar och har sin blick mot honom under de 15-20 minuterna som han står där. Det gjorde ont i hjärtat att se det så jag och mina andra kompisar snackar lite. Sen kommer min kompis tillbaka efter en stund och berättar att hon hade frågat om hon fick följa med hem till honom. Han hade frågat om inte hon hade pojkvän och sa att han hade flickvän och då hade hon sagt att hon inte har pojkvän och undrar varför han kom fram till henne isåfall. Då hade han sagt att han kunde gå fram till någon bara för att vara trevlig och social trots att personen var oattraktiv eller inte som vissa andra tydligen inte kan.
    Så tydligen är det något med mitt utseende eller beteende som gör att tjejer vill undvika mig, att skriva och prata med mig. När tjejer tydligen kan ljuga med att säga att de har pojkvän för att bli av med mig och när någon som ser väldigt bra ut går det bra att vara ifrån sina vänner en stund och besvara inviterna.
    Jag försöker tänka positivt men det tar så mycket på självförtroendet att hela tiden få negativ respons. 
    Vill så mycket, ge så mycket kärlek och dela min vardag med en person som betyder allt för mig.
    Jag skulle göra allt och lite till för att få en flickvän, jag vill också bli glad och lycklig som mina vänner.

    Det är inte att du ljuger. Jämför det med att du går fram till en tjej på krogen och säger "Hej! Jag söker efter mitt livs kärlek!" Hon skulle förmodligen backa för att det blir för mycket press även om hon också sökte efter samma sak. Det är så på dejtingsidorna också. Man måste vara lite lättsam. Tjejer ogillar att såra andra och att då lära känna en kille bättre för att sedan behöva såra honom om han inte är the one är svårt för oss. Då väljer vi hellre att försöka lära känna killen som inte har så höga förväntningar och sedan hoppas vi på att det blir något seriöst men blir det inte det så slipper vi ha dåligt samvete.


    Jag skulle bli intresserad av en kille som verkar ha något gemensamt med mig coh verkar genuint intresserad av mig som person, men som inte skriver ett jättelångt första meddelande utan istället något i stil med att "Åh jag såg i din presentation att du gillar star trek! Det gör jag också, började faktiskt se om next generation-serien igår och den håller verkligen fortfarande ;) Vilken är din favoritstar trek-serie?"


    Typ något kort men ändå något personligt och så en fråga som jag kan svara lite utbroderande på. Sedan så ska meddelandena bli längre och längre allt eftersom Solig


    Jad skulle inte uppskatta att någon skrev att han sökte en tjej att skämma bort i sitt första meddelande till mig. Det blir för på, för personligt och samtidigt opersonligt (han söker en tjej, inte specifikt efter mig).


    Oschysst tjej du träffade, känns som att hon inte var intresserad men inte ville vara otrevlig och sedan så kom hon på att hon kunde utnyttja dig. En tumregel: Om inte tjejen visar lika stor engagemang tillbaka som du gör i ert samtal så lägg ner det direkt för då vill hon inte. Ställer hon frågor tillbaka, ler etc så är det mycket bättre. Jag misstänker att din kompis kanske var mer avslappnad än du mot henne och att det kan ha varit en faktor. Du verkar vara en väldigt seriös kille och det är bra, men det är inte bra i den initiala kontakten med någon ny. Då ska man vara lättsam och oseriös och sedan ska man bli mer och mer seriös ju bättre man lär känna varandra. Det är en social regel som är bra att följa. Följer man inte den så gör man tjejer osäkra eftersom de tror att du har dålig koll på sociala regler och undrar varför.

  • asdqwe

    Du kanske är lite för på och omedvetet signalerar en smula av desperation?
    Har du funderat på att åka till Tyskland eller Danmark och gå på bordell så att du får knulla av dig ordentligt? Det kanske skulle lätta på trycket och få dig att bli mer harmonisk samt avslappnad i din relation till kvinnor.

  • Anonym (Deppig)
    Anonym (oseriös) skrev 2014-12-21 14:02:08 följande:

    Det är inte att du ljuger. Jämför det med att du går fram till en tjej på krogen och säger "Hej! Jag söker efter mitt livs kärlek!" Hon skulle förmodligen backa för att det blir för mycket press även om hon också sökte efter samma sak. Det är så på dejtingsidorna också. Man måste vara lite lättsam. Tjejer ogillar att såra andra och att då lära känna en kille bättre för att sedan behöva såra honom om han inte är the one är svårt för oss. Då väljer vi hellre att försöka lära känna killen som inte har så höga förväntningar och sedan hoppas vi på att det blir något seriöst men blir det inte det så slipper vi ha dåligt samvete.


    Jag skulle bli intresserad av en kille som verkar ha något gemensamt med mig coh verkar genuint intresserad av mig som person, men som inte skriver ett jättelångt första meddelande utan istället något i stil med att "Åh jag såg i din presentation att du gillar star trek! Det gör jag också, började faktiskt se om next generation-serien igår och den håller verkligen fortfarande ;) Vilken är din favoritstar trek-serie?"


    Typ något kort men ändå något personligt och så en fråga som jag kan svara lite utbroderande på. Sedan så ska meddelandena bli längre och längre allt eftersom Solig


    Jad skulle inte uppskatta att någon skrev att han sökte en tjej att skämma bort i sitt första meddelande till mig. Det blir för på, för personligt och samtidigt opersonligt (han söker en tjej, inte specifikt efter mig).


    Oschysst tjej du träffade, känns som att hon inte var intresserad men inte ville vara otrevlig och sedan så kom hon på att hon kunde utnyttja dig. En tumregel: Om inte tjejen visar lika stor engagemang tillbaka som du gör i ert samtal så lägg ner det direkt för då vill hon inte. Ställer hon frågor tillbaka, ler etc så är det mycket bättre. Jag misstänker att din kompis kanske var mer avslappnad än du mot henne och att det kan ha varit en faktor. Du verkar vara en väldigt seriös kille och det är bra, men det är inte bra i den initiala kontakten med någon ny. Då ska man vara lättsam och oseriös och sedan ska man bli mer och mer seriös ju bättre man lär känna varandra. Det är en social regel som är bra att följa. Följer man inte den så gör man tjejer osäkra eftersom de tror att du har dålig koll på sociala regler och undrar varför.


    Okej då förstår jag dig bättre! Bra att man kan fråga så man får det bättre förklarat.
    Fast jag går inte fram till en tjej på krogen och säger att jag vill gifta mig och undrar om hon är intresserad, säger inte heller att jag vill hitta en tjej att skämma bort och frågar om hon är intresserad.
    Jag är inte och kommer aldrig bli en bad guy om det nu är sådana som tjejer bara föredrar.
    Jag är en godhjärtad och omtänksam kille som är mån om alla i min närhet, skulle aldrig såra en tjej eller svika vänner/familj.

    Ja som jag redan nämnt så har jag skrivit i mejlen och visat mig intresserad och nyfiken på hennes intressen och frågat om det men har inte fått ett svar tillbaka för det.
    När du skriver att du inte skulle uppskatta om en kille skrev att han var romantisk och omtänksam, hur menar du då? Hade du inte gillat att din kille kom hem från jobbet med en blomma och en liten överraskning då och då?Lagat en god middag och tänt stearinljus till du kommer hem från jobbet, överraskat dig med frukost på sängen? Gå och möta eller hämta dig med bilen när det är mörkt. Planerat en picknick och tagit med dig till en mysig plats och satt ner en filt och dukat fram osv? Det är så jag är som person och är det en nackdel? Tycker tjejer att det är för tramsigt och vill hellre ha killar som inte är så omtänksam och "snäll kille" Kanske därför jag aldrig fått någon positiv respons under alla åren då tjejer tycker det är larvigt att ha en sådan kille som är mån om sin flickvän och vill hennes bästa.

    Fast det är ingen tjej som visat engagemang tillbaka till mig, ingen som visat sig intresserad, gett mig ett leende eller kommit fram till mig så ditt tips är att jag ska lägga ner, hur ska jag då få en flickvän om jag slutar att ta initiativ? Tycker jag ser hela tiden när jag går ut att tjejer går fram till killar och ler, känner mig osynlig och värdelös och undrar vad det är för fel på mig, varför är jag så ointressant och varför aldrig någon kommer fram till mig eller tar fem minuter av sitt liv och skriver tillbaka till mig på dejtingsidan. 

    Varför tror du att min kompis är mer avslappnad när han går fram till en tjej? Kan en tjej läsa av en kille om han aldrig haft en flickvän?Jag går fram till en tjej och ler, pratar lite allmänt, säger att jag stått en bit bort och blivit nyfiken på henne, frågar henne saker om henne, ger henne en komplimang, visar mig nyfiken. Jag är inte för på och säger absolut ingenting om mina drömmar om ett fint förhållande, märker jag att hon inte är intresserad så går jag igen. Ingen av mina kompisar som sagt att jag är för på, de kommenterar mest när jag kommer tillbaka till de och undrar varför jag bara går fram till tjejer som ser gräsliga ut.
  • Anonym (förstår)
    Anonym (Deppig) skrev 2014-12-17 19:20:48 följande:
    Försök att öppna dig för nästa kille som uppvaktar dig. Alla är unika och det finns bra och kärleksfulla killar även om du inte tror det nu. Ja du är säkert jätte söt men om du märkt att det är färre killar som kommer fram till dig så kan de kanske ta för givet att du är upptagen kanske.

    Jag har aldrig riktigt drömt om hur min flickvän ser ut,  hon får ha vilka intressen hon vill men skulle bli glad ifall hon gillade sport då jag gillar att gå på hockey. Hade varit mysigt att gå tillsammans på någon match då och då, hade självklart följt med på hennes intressen också om hon hade velat.
    Jo jag har ju velat ha en flickvän i hela mitt liv så den filmen passande nog inte in på mig men jag vill tro att även jag en dag får bli glad och lycklig. 
    Ja, jag tror att du har rätt, alla killar är olika. Jag har fått lite olika respons på mitt utseende, några säger att jag är snygg, andra säger att jag är söt, har också hört att jag väldigt gullig så smaken är så olika för alla och det förstår jag också. Jag själv är nöjd som jag tidigare skrev. Det enda som jag är lite såld nu på är att jag vill ha mörkblont hår (är brunett) men det går att ordna med lite färg.

    Jag gav dig rådet innan att du skulle försöka skaffa dig en tjejkompis som kan umgås lite med dig och eventuellt se vad du gör för fel. Jag själv finner inget i det du skrivit att du skulle vara konstig på något sätt och t.om. dina kompisar säger att det är inget fel på dig, så jag tror att det är inte något fel på dig egentligen men du behöver nog något möte med någon tjejvän som kan ge dig lite feedback. Jag känner flera killar som har lite problem med tjejer och där kan jag direkt peka ut vad de gör för fel.
  • Anonym (Deppig)
    Anonym (förstår) skrev 2014-12-22 18:35:13 följande:
    Ja, jag tror att du har rätt, alla killar är olika. Jag har fått lite olika respons på mitt utseende, några säger att jag är snygg, andra säger att jag är söt, har också hört att jag väldigt gullig så smaken är så olika för alla och det förstår jag också. Jag själv är nöjd som jag tidigare skrev. Det enda som jag är lite såld nu på är att jag vill ha mörkblont hår (är brunett) men det går att ordna med lite färg.

    Jag gav dig rådet innan att du skulle försöka skaffa dig en tjejkompis som kan umgås lite med dig och eventuellt se vad du gör för fel. Jag själv finner inget i det du skrivit att du skulle vara konstig på något sätt och t.om. dina kompisar säger att det är inget fel på dig, så jag tror att det är inte något fel på dig egentligen men du behöver nog något möte med någon tjejvän som kan ge dig lite feedback. Jag känner flera killar som har lite problem med tjejer och där kan jag direkt peka ut vad de gör för fel.
    Nej byt inte hårfärg, jag tycker om brunetter med ett snällt leende väldigt mycket.

    Jag vet men du glömde den viktigaste detaljen, hur jag träffar en tjejkompis? Jag har försökt i flera år att ta kontakt med tjejer utan att få de intresserade av mig eller vilja prata med mig.
  • Anonym (förstår)
    Anonym (Deppig) skrev 2014-12-22 21:30:36 följande:
    Nej byt inte hårfärg, jag tycker om brunetter med ett snällt leende väldigt mycket.

    Jag vet men du glömde den viktigaste detaljen, hur jag träffar en tjejkompis? Jag har försökt i flera år att ta kontakt med tjejer utan att få de intresserade av mig eller vilja prata med mig.
    Haha Skrattande du är rolig du, jag gillar min hårfärg överlag men vill ha lite förändring eller så ibland, speciellt jag som bara har färgat håret en gång tidigare.

    Hur du träffar en tjejkompis? Har inte dina killkompisar några tjejvänner? Alternativt söka vänskap på nån dejtingsida eller om man läser nån kurs på universitetet så snackar man mycket med det motsatta könet för det förekommer grupparbeten, labbar på vissa ställen och dylikt där är det inte så svårt att bli vän med någon tjej. Läser själv på universitet och har därför koll. Jag tycker att det är konstigt att tjejerna inte vill prata med dig, kan det vara något i din personlighet eller utseende som stöter bort dem? För om inte så fallet så vet jag faktiskt inte vad problemet är. Du behöver som sagt ett personligt möte med någon bra tjej som gillar att analysera. Ett tips som jag kan ge dig är att kanske vända dig till en psykolog? Man behöver inte ha psykisk ohälsa för att gå hos en psykolog, det räcker med att du säger att precis som du skrivit här i tråden att du känner dig deppig över att aldrig haft någon tjej. Välj då en kvinnlig psykolog, psykologer är oftast analyserande och efter flera möten lär hon nog uppfatta vad är det som gör att det blir inte som du vill t.ex. att du är för blyg eller annat samtidigt kan det vara skönt att prata av sig. Psykolog går ju på frikortet, kostar ju 1800 som max tror jag eller om det är 2000 men varje besök kostar bara 150 spänn så ett par besök blir ju inte dyrt samtidigt som jag tror att det kan hjälpa dig.

    Var bor du nånstans? Bor du i Sthlm t.ex. och är student så har ju studenthälsan gratis psykologmottagning. Jag har koll då jag bor i huvudstaden och är student.


  • Anonym (oseriös)
    Anonym (Deppig) skrev 2014-12-22 17:10:35 följande:
    Okej då förstår jag dig bättre! Bra att man kan fråga så man får det bättre förklarat.
    Fast jag går inte fram till en tjej på krogen och säger att jag vill gifta mig och undrar om hon är intresserad, säger inte heller att jag vill hitta en tjej att skämma bort och frågar om hon är intresserad.
    Jag är inte och kommer aldrig bli en bad guy om det nu är sådana som tjejer bara föredrar.
    Jag är en godhjärtad och omtänksam kille som är mån om alla i min närhet, skulle aldrig såra en tjej eller svika vänner/familj.

    Ja som jag redan nämnt så har jag skrivit i mejlen och visat mig intresserad och nyfiken på hennes intressen och frågat om det men har inte fått ett svar tillbaka för det.
    När du skriver att du inte skulle uppskatta om en kille skrev att han var romantisk och omtänksam, hur menar du då? Hade du inte gillat att din kille kom hem från jobbet med en blomma och en liten överraskning då och då?Lagat en god middag och tänt stearinljus till du kommer hem från jobbet, överraskat dig med frukost på sängen? Gå och möta eller hämta dig med bilen när det är mörkt. Planerat en picknick och tagit med dig till en mysig plats och satt ner en filt och dukat fram osv? Det är så jag är som person och är det en nackdel? Tycker tjejer att det är för tramsigt och vill hellre ha killar som inte är så omtänksam och "snäll kille" Kanske därför jag aldrig fått någon positiv respons under alla åren då tjejer tycker det är larvigt att ha en sådan kille som är mån om sin flickvän och vill hennes bästa.

    Fast det är ingen tjej som visat engagemang tillbaka till mig, ingen som visat sig intresserad, gett mig ett leende eller kommit fram till mig så ditt tips är att jag ska lägga ner, hur ska jag då få en flickvän om jag slutar att ta initiativ? Tycker jag ser hela tiden när jag går ut att tjejer går fram till killar och ler, känner mig osynlig och värdelös och undrar vad det är för fel på mig, varför är jag så ointressant och varför aldrig någon kommer fram till mig eller tar fem minuter av sitt liv och skriver tillbaka till mig på dejtingsidan. 

    Varför tror du att min kompis är mer avslappnad när han går fram till en tjej? Kan en tjej läsa av en kille om han aldrig haft en flickvän?Jag går fram till en tjej och ler, pratar lite allmänt, säger att jag stått en bit bort och blivit nyfiken på henne, frågar henne saker om henne, ger henne en komplimang, visar mig nyfiken. Jag är inte för på och säger absolut ingenting om mina drömmar om ett fint förhållande, märker jag att hon inte är intresserad så går jag igen. Ingen av mina kompisar som sagt att jag är för på, de kommenterar mest när jag kommer tillbaka till de och undrar varför jag bara går fram till tjejer som ser gräsliga ut.

    Klart att jag uppskattar en romantisk och omtänksam kille (nej tjejer vill inte ha "bad guys"), men jag vill i så fall märka att han är det när jag väl har hunnit börja bli lite småförälskad. Det är inget man vill att killen ska säga, sånt vill man märka på sättet han är mot en. Annars låter det lite skrytsamt. Sedan så att han är romantisk vill man inte märka förrän man själv har börjat få känslor för innan man har fått det så är det bara obekvämt med romantik. Däremot omtänksam ska man ju alltid vara, mot alla.

    Jag tycker att exemplen du hade var jättefina men som sagt, då ska jag ha hunnit få känslor för killen först för om någon som man inte känner något för gör så så blir det obekvämt. Och det tar ett tag att få känslor även om allt klickar. Med min nuvarande tog det ca 2-3 månader av att vi dejtat innan vi blev kära, och efter det har han blivit jätteromantisk. Men hade han varit så från början hade jag nog backat då.

    Så du ska absolut vara så, men inte direkt från början. Vänta lite...


    Jag tycker inte att du ska sluta ta initiativ, men det låter ju inte fel det du berättar om hur du gör med tjejer ute. Kan det vara att du går efter tjejer som ser så mycket sämre ut än dig att de tror att du inte menar allvar? Annars så gör några försök att lära känna tjejer ute utan att tänka flickvän utan försök att lära känna henne som en kompis. Kolla om det går bättre. För vissa är det en bättre strategi. Sedan kan du ju haft otur också, att hon är där med sina kompisar tex och inte söker efter någon kille. Tjejer går ofta ut bara för att ha kul och vill inte alltid bli flirtade med.

    Nej man kan inte läsa av om någon inte haft en flickvän. Min kille jag är med nu hade inte det tex och det märktes inte. Han var väldigt avslappnad när vi träffades ute. Men man kan verka lite spänd oavsett vad det beror på. Mitt ex tex verkar alltid jättespänd ute. Han var ihop med mig i flera år men han har inte lyckats hitta någon ny tjej än även fast han, som du, försöker jättemycket, både på dejtingsidor och ute. Han dricker dock inte alkohol så det kan påverka. Gör du det?

  • Anonym (Deppig)
    Anonym (förstår) skrev 2014-12-22 23:52:24 följande:
    Haha Skrattande du är rolig du, jag gillar min hårfärg överlag men vill ha lite förändring eller så ibland, speciellt jag som bara har färgat håret en gång tidigare.

    Hur du träffar en tjejkompis? Har inte dina killkompisar några tjejvänner? Alternativt söka vänskap på nån dejtingsida eller om man läser nån kurs på universitetet så snackar man mycket med det motsatta könet för det förekommer grupparbeten, labbar på vissa ställen och dylikt där är det inte så svårt att bli vän med någon tjej. Läser själv på universitet och har därför koll. Jag tycker att det är konstigt att tjejerna inte vill prata med dig, kan det vara något i din personlighet eller utseende som stöter bort dem? För om inte så fallet så vet jag faktiskt inte vad problemet är. Du behöver som sagt ett personligt möte med någon bra tjej som gillar att analysera. Ett tips som jag kan ge dig är att kanske vända dig till en psykolog? Man behöver inte ha psykisk ohälsa för att gå hos en psykolog, det räcker med att du säger att precis som du skrivit här i tråden att du känner dig deppig över att aldrig haft någon tjej. Välj då en kvinnlig psykolog, psykologer är oftast analyserande och efter flera möten lär hon nog uppfatta vad är det som gör att det blir inte som du vill t.ex. att du är för blyg eller annat samtidigt kan det vara skönt att prata av sig. Psykolog går ju på frikortet, kostar ju 1800 som max tror jag eller om det är 2000 men varje besök kostar bara 150 spänn så ett par besök blir ju inte dyrt samtidigt som jag tror att det kan hjälpa dig.

    Var bor du nånstans? Bor du i Sthlm t.ex. och är student så har ju studenthälsan gratis psykologmottagning. Jag har koll då jag bor i huvudstaden och är student.


    Jo jag har redan nämnt det att alla mina vänner har längre och fint förhållande sedan några år med jätte fina tjejer, de träffas och planerar saker, åker på semester tillsammans, hittar på saker. De frågar alltid om jag vill hänga med men jag tackar oftast nej. Vi träffas en kväll i veckan då alla kan jag och mina kompisar och deras tjejer och käkar och umgås hos en kompis, de sitter och pratar med varandra, planerar vad de ska göra, att de har pratat om att skaffa barn. Sitter och håller varandra i handen och hånglar. Du kanske kan förstå in i min situation att det inte är så roligt att sitta där och alltid sitta bredvid en tom stol och lyssna på deras lycka. jag känner mig utanför och avundsjuk på att mina kompisar lever lyckliga liv medans mitt liv är skit. Jag är glad för deras skull då jag älskar dom väldigt mycket men skulle så gärna vilja komma dit med en tjej, presentera henne för dom för första gången och känna mig stolt över henne. Känna mig älskad och göra allt som jag drömmer om tillsammans med henne.
    Jag jobbar så har inte den möjligheten.

    Jaha så om en kille kommer fram till dig som du tycker är oattraktiv, kan du inte ens prata med honom då?
    Är det väldigt viktigt med utseende så du måste känna en attraktion till killen du pratar med annars ger du honom ingen chans?

    Hm hur ska en psykolog hjälpa mig att få en flickvän? Psykologen kan ju inte svara för alla tjejer som nobbat mig, jag förstår inte vad jag gör för fel, alla mina kompisar tycker jag är en bra kille och hur trevlig som helst. Varför tror du att jag är blyg? Jag är väldigt trevlig och social som person och trots att jag hela tiden får nobben av tjejer så fortsätter jag att gå fram till tjejer, är det och vara blyg?
Svar på tråden Finns det någon tjej som verkligen kan bli intresserad av mig?