• paron

    Någon mer som precis fått mf och vill försöka igen?

    Förra lördagen var jag in till akuten pga värk & blödningar. Var i vecka 13 då. Fick göra ett ultraljud och där konstaterade läkaren att fostret bara var 5 veckor. Graviditeten hade stannat av. Dagen efter blev jag kallsvettig, yr och fick väldigt ont. Då kom en stor klump ut och sedan var smärtan borta och jag blödde inte alls lika mycket längre. Fick komma tillbaka i torsdags för ett nytt UL. Det fanns då inget kvar i livmodern. Har varit sjukskriven hela veckan och i fredags slutade det blöda. Vill nu försöka igen och hoppas på att pricka in ÄL nu direkt efter missfallet. Vi ville så gärna ha barnet och detta tog hårt på oss båda två. Vi båda har varit sjukskrivna i en vecka. Vi som va så lyckliga över att vara gravid :( Ville bara skriva av mig....

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-11-25 22:34
    Här mina vänner följs vi åt mot vårt plus ❤️

    www.familjeliv.se/Forum-4-47/m70674639.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-11-25 22:37
    www.familjeliv.se/Forum-11-235/m71745681.html

    Här är nog rätt länk :)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-12-27 11:30
    Hej mina systrar!
    Vill berätta att efter 5 försök efter vårt MA så har vi nu lyckats att odla ett litet frö som nu ska växa till sig!
    Efter alla månader med äl-tester, tiotal gravtester, förväntningar och besvikelser så bestämde jag & sambon att vi tänkte ta en paus. Vi tog en månads semester från alla tester, sexuella kraven och allt som vi använde oss av. Jag tog till och med avstånd från familjeliv. Jag unnade mig vin, brieost och slutade ta folsyra. Vi hade sex när vi kände lust och för en gång skull levde vi som vi brukade göra och all press & stress rann av oss. Att det skulle visa sig nu att det var just denna månad som det tog sig, är ett mirakel.

    Så snälla tjejer, ta en månad av, stressa ner, låt kroppen, själen och psyket vila. Ta hand om förhållandet (som blir lite ansträngt under alla dessa försök). Tror att det kan underlätta en befruktning.

    Det finns hopp trots allt.
    Puss & kram från TS (Petra)

  • Svar på tråden Någon mer som precis fått mf och vill försöka igen?
  • is1
    E2012smamma skrev 2013-11-02 16:23:26 följande:
    Tack! Men jag begriper inte riktigt. Känner den av stegringen av hormonerna eller är det så att den känner ägget? alltså låt säga att jag börjar på ÄL dagen av någon anledning. Då kommer den inte visa glad gubbe för att den inte känner av någon stegring? Men börjar jag på dag 8 så är stickorna slut dag 15

     
    Om du testar samma dag som du har äl så visar den nog glad gubbe, Jag är häller inte så hemma på de här med äl tester, testade  för första gången den här månaden, Men då kände jag att jag att jag hade ägglossning och testade-
    Testet visar glad gubbe = LH-stegringen inträffar normalt 24–36 timmar innan ett ägg frigörs från äggstocken,

    Låt  säga att du börjar testa 2  veckan ( då är det ju 8 dagen) efter mens så nån gång den veckan borde du få en glad gubbe om du har 28 dagars cykel. 

          Eller har jag fel?
  • F89

    Sorg13: Men om läkaren sa att ÄL var på gång idag eller söndag så är det väl inte konstigt att du fick positivt ÄL-test i torsdags? De kan väl visa positivt upp till 48 timmar innan ÄL sker?

    E2012smamma: Jag brukar börja testa på dag 10 ungefär. Då har jag 28 dagars cykel och i regel ÄL runt dag 14.

    Is1: vi gör ungefär så, men skippar sista sex dagen (efter vilodagen). Det var så vi gjorde när vi blev gravida och vi fortsätter så nu när vi vill bli gravida på nytt.

  • F89

    Den metoden som beskrivs ovan har jag läst att man börjar ha sex varannan dag från dag 8 men börjar testa ÄL först dag 10.

  • is1
    F89 skrev 2013-11-02 17:15:56 följande:
    Den metoden som beskrivs ovan har jag läst att man börjar ha sex varannan dag från dag 8 men börjar testa ÄL först dag 10.


    Okej, Ja det kan nog mer stämma, Synd att det inte stod det i instruktionerna. Vi ska nog köra på den om inte  det  tog sig den här gången. :)

  • E2012smamma

    Men då börjar jag testa på dag 9 kanske då. Klurigt värre! Hoppas å att mensen kommer bara och att gynekologen hade rätt om att det inte var något kvar!

     

  • is1
    E2012smamma skrev 2013-11-02 17:38:48 följande:
    Men då börjar jag testa på dag 9 kanske då. Klurigt värre! Hoppas å att mensen kommer bara och att gynekologen hade rätt om att det inte var något kvar!

     

    Ja det kan jag hålla med om!  Den kommer nog ska du se :)
  • E2012smamma
    is1 skrev 2013-11-02 17:49:30 följande:

    Ja det kan jag hålla med om!  Den kommer nog ska du se :)
    Ja jag hoppas det! :):)
  • sepfhrenia
    Zombiemma skrev 2013-11-02 07:44:25 följande:

    Hoppsan! Testade nu på morgonen och Gravid +3!!!

    Är lite chockad tror jag bestämt!! smile1.gif


    Wow, verkligen grattis!!! :D

    Är det första äl efter mf/ma??
  • Solros78
    Zombiemma skrev 2013-11-02 07:44:25 följande:

    Hoppsan! Testade nu på morgonen och Gravid +3!!!

    Är lite chockad tror jag bestämt!! smile1.gif


    Gravid och +3 dessutom, wow, stort grattis!
  • Camilla040609

    En fråga som jag inte blir klok på, gällande att ha sex första gången efter skrapning.
    De flesta läkarna säger 3 veckor efter skrapning för att minska risken för infektion, men då undrar jag hur ni som haft missfall och eventuell skrapning tidigare gjort.

    Hur lång tid efter missfall/skrapning hade ni sex??

Svar på tråden Någon mer som precis fått mf och vill försöka igen?