LeiaBus2010 skrev 2012-07-03 08:05:53 följande:
Ja jag håller med er om nålar i armen... dom tror alltid att "det är väl lugnt för dig, du har ju hela kroppen full med tatueringar"... men neeeeej, det är inte samma sak..
Nu har jag dock vant mig lite mer vid blodprover för jag fick lämna en massa hela 2010 för att jag hade lite problem med levern som dom kollade hela tiden typ varannan månad... men nu e de bra igen
Dock så gjorde blodprovet man lämna hos bm SJUKT ONT, hade nästan glömt av det, och hon stack så ytligt så jag fick blåmärke... o där satt jag helt lugn o tänkte att "detta är jag ju van vid så det klarar jag fint" haha, LURAD, typ :-P
Tur att det inte är fler prover på ett tag.
Det är ju så olika hur de sticker också. Oftast tycker jag att det går rätt bra, det är ju mest innan som det känns jobbigt, men ibland råkar man ut för någon som verkligen inte kan sticka (eller som inte lyckas bra just den gången) och då känns det inte roligt alls.