Vilda Tiger skrev 2012-03-27 09:45:43 följande:
Emelie
Jag är på andra dagen nu efter min endagarspaus. Kan jag så kan du!! Kom igen- vi ligger ju rätt lika i vikt så vi får kämpa tillsammans! Kan du inte införa endagarssystem med belöningar första veckan, för att peppa? En dag- ett gott bad. Två dagar- en fotmassage à 30 minuter (förutsatt att du har någon som ställer upp). Tre dagar- köp en glammig tidning och dröm om hur din nya garderob kommer att se ut sen, osv. Skriv ett kontrakt med dig själv- och se till att ladda med en jävla massa anamma! Motivationen kommer aldrig till mig bara sådär- jag måste leta upp den. Mitt tips, som ju funkar för mig, är att strunta i shaksen och köra bars några dagar. Fyra såna naturdietbars är som att fika fyra ggr om dagen. ;)
Det är inte påsarna i sig som är problemet för mig, i så fall skulle jag nog också testat att bara äta bars ett par dagar! Mitt problem är att jag tycker om mat och sötsaker för mycket, spelciellt på kvällarna när man slappar framför tvn.
Men det där med endagarsbelöningar lät smart! Det ska jag testa. Ska även försöka ta mig ut på powewalk när sambon kommer hem från jobbet så han kan ta sonen en stund. Bara gå 30-40 min eller nåt till att börja med! Jag börjar känna mig stressad nu när sommaren snart är här, men det är lättare sagt än gjort.
Ninjisen skrev 2012-03-27 16:59:46 följande:
Hej!
Tack så mkt.. Alltså så här är det att jag gjorde ju inget för att hålla vikten utan jag har mölat i mig hur mkt kolhydrater som helst dom här veckorna.. Jag slutade på 66.6 men väger idag 75. Har ätit mat sen den 7 februari men så fort kan man inte gå upp i vikt genom fett så jag antar att jag har samlat på mig massa vätska.. 3 kg vätska får man ju räkna med men vart resten kommer ifrån vet jag inte haha..
Men nu ska jag ner till 57! :)
Heeej! Tack.. skönt att vara tillbaka.
Ja men det är ju det.. skitsvårt dom första dagarna så jävla svårt. Men är an väl i ketos så flyter det ju på!
Du hoppade på kombinerat där i slutet va... men nu vill du köra rent?
De klart lite panik har nog alla det e ju sommar snart.. man vill ju se bra ut men dricka pulver på sommaren gör jag bara inte. Kommer köra fram till min semester den 18 juni.. vad jag än väger då så kommer jag avbryta. Hur har du planerat?
Jag slutade ju på 66.6 och väger nu 75.. fråga mig inte va som hände.. haha. Men jag vill ju ner till 57 (för att sen med vattenkilona hamna på 60). Men om jag inte nått mitt mål till den 18 juni så skiter jag i de.. Men vore skönt att komma så nära som möjligt.
Ja jag försökte med kombinerat men det funkar inte alls för mig. Jag bara fuskar, suck.
Hur går det för dig nu när första dagen är över?
jag är så himla kass, jag vet, men har blivit lat/bekväm. Jag vill gå ner mer än nåt annat och jag vill att sambon ska se skillnad med, men det är så konstigt att jag inte klarar de första dagarna när jag vet att jag GÅR ner i vikt om jag bara kämpar. Ska sätta mig idag och skriva mål, belöningar och ta fram gamla kläder jag vill komma i. Ladda upp med Pepsi max och fun light. Ta fram en 2 liters flaska och fyla med vatten som jag ska dricka upp per dag. Försöka hålla mig väldigt sysselsatt och tänka på annat. Fler tips mottages gärna!