Förälder/Blivande Förälder i Bryssel
Hejsan,
Jag söker efter föräldrar i Bryssel med omnejd. Finns det några därute?
Själv har jag bott här i 10 år och har en dotter på 2år och hoppas att snart kunna få ett till barn om möjligt.
MvH,
Sanna
Hejsan,
Jag söker efter föräldrar i Bryssel med omnejd. Finns det några därute?
Själv har jag bott här i 10 år och har en dotter på 2år och hoppas att snart kunna få ett till barn om möjligt.
MvH,
Sanna
Svårt att veta hur man ska prioritera kring sitt boende. Min man kommer ha sitt jobb rätt nära flygplatsen, det verkar vara nåt industriområde där då jag sett att bland annat NATO har en egen hållplats. Så vi vill gärna bo bra till för honom, optimalt är det med cykelavstånd, men det vet jag inte om det funkar. Och då vill vi gärna att han ska få relativt kort restid till jobbet. Samtidigt vill vi bo så att jag verkligen kan ta mig in till stan utan att det blir ett stort projekt. Antingen med bil eller kollektivt. Och vi tror att vi kan få en bra kombination i de områden vi kikar nu.
Hej! Jag är också glad över att ha hittat den här tråden. Den t o m fick mig att registrera mig på familjeliv... till slut!
Jag bor i kommunen Watermael-Boitsfort i södra Bryssel. Precis innan skogen. Kan bara rekommendera detta området!!! Min sambo jobbar på Kommissionen i Beaulieu, han cyklar till jobbet ;), och jag är mammaledig. Vi har två barn ca 1 år (tvillingar). Jag är relativt ny i Belgien och trivs bra. Vi kommer nog att stanna här två år till. Min förhoppning är att så småningom hitta arbete för min egen del åtminstone deltid. Min sambo är Rumänare och efter den här tiden i Belgien planerar vi att bosätta oss i Sverige igen (vi träffades i Sverige).
Nu börjar jag dock längta efter att träffa andra svenska mammor, både för min egen och för barnens skull! Hur har ni det på den fronten, känner ni många andra svenska mammor och har ni några tankar kring detta?
Karin, var i östra Bryssel hamnade ni?
Jo, ett tips till er som nyss flyttat hit ang nätverk för utlandsmammor: svenskamammor.com med t ex barnvaktsforum och Brussels Childbirthtrust www.bctbelgium.com med t ex mammagrupper för utlandsmammor.
MVH
Charlotte
Hej.
vilken rolig tråd.
Själv bor jag i Sverige med min dotter och "mage" och min sambo. Sambon kommer dock från Belgien. Från Wieze men tar ca 25 min med tåg till bryssel.
Jag letar alltid efter svenskor med barn så man har någon man kan kaffedejta med när man kommer dit :)
Nu är vi på plats, vi bor ute vid Stockel och trivs än så länge väldigt bra. VI har inte fått internet hemma än, så det känns lite handikappande, men annars tycker vi att vi kommit i ordning bra.
Tack för tips om nätverk!
Hej!
Vi bor också i Bryssel och jag väntar vårt första barn. Vi bor i Ixelles, på gränsen till Etterbeek, alldeles intill parlamentet. Tydligen tvärs på andra sidan place Jourdan som Sanna 2.
Svenska kyrkan har babysång 2 gånger i veckan, tis och tors, tror jag. Har inte varit dit själv, men har flere bekanta som går där nu som då. Finns också finska sjömanskyrkan som har föräldra-barn-verksamhet, med grupper som träffas mm.
Både i Etterbeek och Ixelles finns öppna förskolan, där det kostar ca 2-3 € per gång. Men man får inte lämna barnen helt där, om jag förstått rätt. Fast det kan ju vara ett bra sätt för barnen att få kompisar och för föräldrna att träffa andra föräldrar!
Ni som bor nära skogen, kan ni berätta var ni promenerar och vistas? Jag är mycket ute och går, men kommer oftast till privata delar av skogen, endast med cykelleder eller ridleder..är helt bedrövad över att inte hitta nån bra promenadstig och ha tillträde till skogen!
Jag har varit på svenska kyrkan två gånger och det är ett väldigt bra sätt att träffa andra mammor och barn på. Jag hoppas dock på att komma iväg till nån "vanlig" öppen förskola också här för att få prova på det belgiska också. Fast då kanske jag ska ha lärt mig lite franska först ;)
Rundabullar; har ni bott länge i Bryssel? Du känner redan en del svenskar här misstänker jag. Var ligger finska kyrkan? När ska ni ha barn?
Hej!
Jag bor ocksa i Bryssel och är gravid i vecka 8 och börjar fa panik över att jag inte har nagon aning om vad jag ska hitta för gynekolog/barnmorska. Har ingen sen tidigare. Letar i panik pa nätet men hittar bara meterlanga listor med namn, utan närmare förklaring. Kan nagon av er rekommendera nagon? Jag skulle helst vilja slippa prata franska, känner mig inte nog trygg pa det än. Tyska och engelska gar bra.
Hej mammor i Belgien/bryssel.
Jag visste inte att det fanns öppna förskolan i Belgien. Är den som i Sverige?
Min sambo kommer dock från den flamländsktalande delen av Belgien och ingen av hans vänner med barn har någonsin varit på någon öppen förskola! =)