Vi har fått lära oss, att rmb är ärftligt också. Måste finnas i båda försäldrars släkt, vilket det gör hos oss. Och det är samma sorts förslutningsskada som hos Läpp, käk och gomspalt, så det räknas också... Vilket vi också har i släkten, på flera ställen.
Med A åt jag inte alls någon extra folsyra, inte med syskonet heller, eftersom han var ganska oplanerad. Men vi fick all hjälp vi behövde och info ville ha, och bra stöd med fvp, extra ul och så vidare.
En summa jag har hört från UAS är 1 barn på 1000, med edet gäller då bara barn med mmc, inte de andra celena...och inte LKG.
CYKEL: www.armbike.org/
vi fick låna en från Landstinget, dagis har köpt en. Finns fonder att söka, de kostar runt 10 000 tyvärr. Annars, om de har en viss rörelse i benen, men kasnke inte orkar trampa så bra, finns någon 'hjälpmotor' som aktiveras när barnet trampar. Finns även til rulstolar, för barn med muskelsvaghet.
Oj vad jag babblar. Hälsingar till er alla!