susannemalmö skrev 2009-01-10 22:51:23 följande:
Var har jag sagt att man inte får vara ledsen för att man inte kan få biologiska (inte egna, det blir de ändå) barn och att det bara är att adoptera? Det är nog snarare så att du väljer att missförstå mig och lägger in betydelser i mina inlägg som inte finns där. Jag har varken dömt eller nedvärderat dig någonstans så jag väljer att förbise din kommentar om hur pinsam jag är.Jag har ett biologiskt barn för att jag råkade bli gravid och inte fick göra abort. Jag tror inte att jag ahde blivit ledsen om jag inte var fertil eftersom jag själv har en obiologisk mamma och därmed vet att det inte är någon skillnad. Men det betyder som sagt inte att jag inte har full förståelse för att det kan vara en sorg att inte kunan få biologiska barn. Men jag har faktiskt svårare att förstå hur man kan bli ledsen för att man inte får biologiska barnbarn, du får gärna förklara för mig så att jag förstår.
Du har inte sagt ordagrannt att man inte får vara ledsen men ditt sätt att ifrågasätta säger en hel del, jag tolkar det som att du inte håller med? för annars hade vi inte haft den här diskussionen eller hur?
Då tar vi det en gång till...
Jag skulle inte bli besviken för att mina barn inte tillhör "normen". Jag skulle enbart bli besviken för att de inte skulle producera barn om de nu vill ha barn överhuvudtaget.
Det som är lite synd är att vi människor är "skapta" för att vilja föra vidare våra gener, nåt som är en del av oss själva i första hand. Jag tvivlar inte på att det finns människor som bortser från det och väljer att adoptera först. Men det är inte många. Oftast är det så att många adoptivföräldrar har försökt på egen hand innan.
Om det inte blir som man tänkt sig? får inte vi bli besvikna?
Även om homosexuella kan få biologiska barn så vet jag att behandlingar inte är roligt såsom ivf, insemination osv. Det påverkar psyket nåt fruktansvärt och för att inte tala om vad man utsätter sin kropp för alla dessa preparat som hjälp. Det önskar jag ingen. Av den anledningen skulle jag bli ledsen för mitt barn skull.
Sedan om du läste längre ner i mitt första inlägg så tvivlar jag inte heller på att när besvikelsen har lagt sig så blir lyckan total den dagen man får barnbarn, oavsett hur.
Tråden var ju riktad till var och en. Jag svarade utifrån min perspektiv. Varför ifrågesätter du hur jag känner?