Anonym (Alexandra) skrev 2025-01-14 16:58:52 följande:
Hur tänker du att det är personen som även föder barnet som ska "lägga sina känslor åt sidan"? Inte personen som dels var otrogen, men också inte är nödvändig för någonting alls under förlossningen? Någon som personen som ska genomgå en stor operation inte ens kanske ser som ett bra stöd längre? Han ska inte lägga sina känslor åt sidan, inse att han fucked up, och att han därför inte kommer vara närvarande när hans barn föds?
Hur kan man ens tänka tanken år 2025 att en kvinna som ska genomgå en förlossning också bör vara obekväm eller otrygg under den förlossningen, för att en man vill vara där? Helt absurt.
Det finns ingen anledning att kalla någon för en fuck up utifrån det vi kan läsa i TS. Vi vet inte mer än så.
Och som någon bidrog med ovan, mycket vatten kan rinna under broarna tills det är dags.
Jag kan bara inte köpa in på en kör av röster som säger att det är självklart att han inte ska med (eller inte har rätt till det), utan vill bidra med nyans. Precis som jag skrev att en kvinna i en fast relation kan vilja föda själv. Om det skulle falla sig så.
Kvinnans trygghet är a och o. Men det är inte synonymt med att en blivande pappa inte har där att göra. Var den gränsen går vet bara TS.
Och just nu vet hon inte riktigt (enligt inlägg 46).
Kanske kan han få vara där och vänta utanför om alternativet är att gå igenom det hela själv?
Kanske kommer han inte vilja vara där pga han känner själv att han får stå sitt kast?
Kanske vill han men TS beslutar sig för att hon inte vill det.
Time will tell.