Anonym (fkl) skrev 2023-03-13 01:37:13 följande:
Umgänge handlar om samarbete, det är där TS måste starta, vare sig han vill det eller inte, Man lämnar inte bort ett barn till någon man inte känner, samt man behöver inte göra heller.
Steg ett är hur än man vrider o vänder på saken är samarbete mellan föräldrarna, speciellt viktigt i TS fall, där han inte har en minsta aning hur barnet mår, vilka behov, vilka rutiner osv. Han känner inte ens mamman.
Han kommer inte bara få gå iväg med barnet, detta kommer inte ske.
Som Ts lägger upp det verkar han inte få kontakt, det menas att han även inte får umgänge, soc, familjerätt börjar med kontakten mellan föräldrar, därefter startar om det blir umgänge eller inte.
Vi alla förstår detta kommer ta tid.
Komma o påstå något annat hänvisar snarare till trolleri, vi vet många startar trådar för just detta ändamål. kanske som här gå ut i slutet av dec, en tjej är gravid, uppenbart var hon höggravid eftersom barnet nu redan är fött.
Dvs man har fått reda på graviditeten först vid 7 månad, eller så har man funderat länge, eller inte ens haft kontakt på en längre tid. samt det var inte mamman som berätta barnet var fött.
Sedan verkar ts bekymrad över sidor som skriv på tråden, detta spelar ingen roll, han får ändå berätta sitt, o folk svarar, ett sätt som dyker upp på fler trådar, där man hänvisar min tråd, detta görs ofta på just lite falska trådar. men aldrig på andra trådar där det finns en källa.
Men det är väl ingen här som har påstått att barnet ska lämnas över till honom?
Det alla här har försökt diskutera är just samarbete.
Och just nu så är det mamman som förhindrar det.
Till en början så kan han träffa barnet tillsammans med mamman.
Men till att börja med så ska han kräva ett faderskapstest fetrsom mamman trots alt har påstått att det är TS som är pappan.
Om det skulle visa sig att han inte är pappan så finns det ju ingen anledning för honom att varken betala underhåll eler etablera en kontakt med barnet.
Så varför ens fortsätta dra upp en massa scenarier som kanske inte ens kommer att ske?
På vilket sätt hjälper det TS?