Anonym (Anonym1) skrev 2019-11-27 11:43:47 följande:
Jag är verkligen riktigt ledsen och jag har gjort allt vad jag har kunnat göra i detta läget, men har iaf fått bekräftelse på att jag INTE har nån skyldighet att medverka under rättegången då jag har ett giltigt skäl då jag MÅSTE vara hemma med mina barn. Advokaten har sagt att hon kommer att föra min talan som hon har lovat
Förstår att du är ledsen och upprörd. Du är i en mycket stressande situation så det är inte så konstigt.
Du verkar ha lite svårt att förstå att även om du nu inte är skyldig att närvara på rättegången så är det till din fördel att vara där. Även om ditt skäl är giltigt så skulle det gynna din sak att vara närvarande. Det handlar inte om vad man får och inte for göra utan om vad man bör göra och vad som vore mest fördelaktigt.
Bara för att man kan avstå från att närvara betyder inte det att det är en bra lösning.
Nyss skev du att du inte ens vet vem som är förskolechefers chef och nu har du pratat med hen? Det var inte så svårt att att reda på namn och nummer eller hur? Du har alltså även ringt domstolen och tagit reda på att kommunen inte tar någon som helst skyldighet att erbjuda barnomsorg när föräldrarna är kallade till rättegång? Du har hunnit med mycket nu på morgonen! Vad bra!