Någon mer som precis fått mf och vill försöka igen?
Jag läser också men är helt inne i mina orostankar som går upp och ner och sen är jag tröttis på kvällarna, men jag följer er också och håller tummarna för er alla!:)
Jag läser också men är helt inne i mina orostankar som går upp och ner och sen är jag tröttis på kvällarna, men jag följer er också och håller tummarna för er alla!:)
Här är det konstaterat ett nytt missfall, nästan på dagen samma som den i januari. Skulle ha gått in i v 8+0 imorgon .Känns meningslöst och hårt :(
Jo syskon blir dom ju ändå. Men vår son är så otroligt lik sin födelsemamma och det hade varit roligt om den andra var lik mig, men att dom ändå hade likheter med varandra. Fast allt sånt är inte viktigt igentligen :)
Men just nu känns 14 kilo inte möjligt, blir så trött
Jag gjorde ett vul idag och fick se hjärtat slå, ett steg på vägen!:)
Det där med att man har barn sen tidigare tillsammans...är det verkligen ett bevis på att man kan lyckas igen...? Jag undrar oxå om vår solstråle kanske var bara ren tur.... Min sambo har ju barn sen innan. Känns som att det är mig det är fel på..... En deppigare dag idag.
Hej alla, om ni minns mig.
Jag har tänkt på hur det har gått för er, men kommer nog inte att logga in här något mer. Jag vill tacka för att ni ställde upp för mig när jag hade det som svårast efter mitt missfall i december. Nu har jag andra saker att kämpa med.
Var till en privat gynekolog för 1½ veckan sedan. Han hittade en stor cysta på min vänstra äggstock. Sa att den behövdes opereras bort och att han inte rekommenderade mig att bli gravid just nu. Han tog också ett blodprov. Efter analysen av blodprovet fick jag veta att värdet (vilket nu det var) var något förhöjt, vilket kan innebära cancer.. eller något mindre allvarligt.
Igår var jag till en läkare på sjukhuset för undersökning. Hon misstänkte endomitrios, och såg även en mindre cysta på min högra äggstock. Hon sa att den vänstra nog aldrig mer kommer att producera några ägg och att jag behöver opereras. Eftersom man inte kan utesluta cancer i dagsläget så ska de göra en skiktröntgen av hela mig och leta efter det innan operationen.
OM det är cancer, måste de försöka rädda livet på mig och kommer att ta allt. Båda äggstockarna och livmodern. Om det är endomitrios ska de rädda så mycket som de kan för att jag ska kunna bli gravid igen.
Läkaren sa uttryckligen att hon INTE tror att jag har cancer, men man kan inte se på ultraljud, utan måste in och kolla.
Jag önskar er lycka till! Jag önskar att jag fick ge er alla en stor kram.
Nu ringde vc dr precis angående mina tyreoidea prover. Jag behövde ej förklara något denna gång utan hon hade själv ringt en gynekolog så nu ska jag öka medicineringen lite och nya prover om 3-4 v. Blir t4 för högt då så ska vi försöka med varannan dag 150 ug och andra dagen 125 ug. Detta gjorde min dag, att hon äntligen tog tag i det:)!!
Hej tjejer! Vill bara tala om att jag tänker på er och håller tummarna för er!:) Hoppas ni får en trevlig midsommar!:) Kram!
Appropå huskurer.... Jag läste att grapefrukt skulle vara bra... Så jag började äta extra grapefrukt o drack 2 glas grapefruktjuice/dag från det att jag fick mens till äl. På försök 2 efter ma plussade jag! Om grapefrukten sen spelade ngn roll låter jag vara osagt men fritt fram att prova för den som vill!
Så var man gravid igen. Hoppas för guds skull att det blir tredje gången gillt så att denna stannar kvar tills mars!
Var har Cayenna tagit vägen?
Håller tummarna för er tjejer, det är bara en fråga om NÄR ni blir gravida, inte OM!:) Ge inte upp!:)
Blåsippan84: det är inget fel även om det går månad efter månad. Jag vet hur frustrerande det är och det känns som att tiden bara springer iväg. Har du regelbunden äl har du alla förutsättningar för att bli gravid!:) Vi lyckades oplanerat med sonen, denna gång när vi har kämpat och kämpat varje månad blev jag gravid på 6:e försöket men det slutade i mf, sen tog det sig på 7:e försöket efter det och nu är jag i vecka 17. Fortsätt kämpa på, er tur kommer, jag lovar!:)
ÄL+11 idag och morgonens chock, jag har har plussat!!!!!
Tog ett test bara för att få veta redan nu att det inte blivit något den här månaden heller och slippa ta besvikelsen när mensen kommer men döm om min förvåning när det var två streck på stickan. Herregud, är helt ställd..... Snälla lilla frö, stanna nu och låt det bli tredje gången gillt för oss!