• Svar på tråden Vi som börjar använda Clearblue fertilitetsmonitor i Oktober 2009, Del 3
  • Älskade Ängel
    emau88 skrev 2010-05-21 09:18:34 följande:
    Hur går det älskade ängel, och ni andra som har BIM snart.. Kan ni känna av några symptom? Här känns det ingenting mer än trötthet, som visserligen kan bero på denna värmen som kommit.. plus att jag hade typ mensvärk från ÄL och sen kanske 5 dagar efter, men jag antar att det beror på just ÄL.. alla andra försök har jag kännt något men då har jag gått o kännt efter typ hela tiden, o sen har mensen kommit, men denna gången är jag lite mer "laid-back" :P Man kan ju hoppas att det hjälper :)
    Bara mensvärk... Men det brukar jag ha innan mens men hade det även när jag plussade för ett år sen... 9 dagar sen äl stegring, neg på grav-test!! Oj, slog mig nu när jag skrev, lite tidigt att tro att man ska få ett plus ca en vecka efter äl, ha ha{#lang_emotions_smile}... Ja ja, mensen kommer väl som vanligt....{#lang_emotions_undecided}. Hur går det för dig???
  • Älskade Ängel
    Maria84 skrev 2010-05-21 07:53:37 följande:
    Och här är min mens på intågande nu...
    Jäkla SKITMENS{#lang_emotions_cry}... Men NÄSTA gång kanske det lyckas{#lang_emotions_smile}.. Sj har jag mensvärk, kommer nog på måndag.... Testen visar feta {#lang_emotions_minus}... Som varje månad..
  • emau88
    Älskade Ängel skrev 2010-05-21 20:00:06 följande:
    Bara mensvärk... Men det brukar jag ha innan mens men hade det även när jag plussade för ett år sen... 9 dagar sen äl stegring, neg på grav-test!! Oj, slog mig nu när jag skrev, lite tidigt att tro att man ska få ett plus ca en vecka efter äl, ha ha... Ja ja, mensen kommer väl som vanligt..... Hur går det för dig???
    Ja, det är nog lite väl tidigt kanske.. får iaf hoppas det med tanke på resultatet :)
    jag tänkte att jag skulle försöka dra ut på testandet så länge som möjligt, och för att hjälpa mig lite på traven så har jag inte ens beställt några tester ännu..
    Men just nu känner jag ingenting, inget illamående, inga ömma bröst,..
    möjligtvis att jag känner en konstig känsla lite ibland i typ äggstockarna/livmodern, men det är säkert inbillning..
    Vill så gärna så gärna vara gravid.. men vem vet, med lite tur kanske man är det just nu!
    Maria84 skrev 2010-05-21 09:41:48 följande:
    Jag har ju bim imorron egentligen men redan igår kväll började jag blöda lite. Känningarna jag hade innan var illamående, mkt halsbränna och ömma bröst...Men inget här inte..
    Usch ja, att det ska vara så himla svårt, o många andra runt omkring blir gravida hur lätt som helst, det är bra orättvist tycker jag!
    Har du gjort gravtest med förresten? För symptomerna låter ju iaf som en graviditet..
  • Bebislängtan82

    Idag begärde den första testet i allafall.

    Beklagar för er som fått er mens, vet hur eländigt det känns varje gång den kommer.


    Är 2010 vårt år
  • Älskade Ängel
    Bebislängtan82 skrev 2010-05-22 11:10:37 följande:
    Idag begärde den första testet i allafall. Beklagar för er som fått er mens, vet hur eländigt det känns varje gång den kommer.
    Kul!!{#lang_emotions_smile}
  • Maria84
    emau88 skrev 2010-05-22 11:02:53 följande:
    Ja, det är nog lite väl tidigt kanske.. får iaf hoppas det med tanke på resultatet :) jag tänkte att jag skulle försöka dra ut på testandet så länge som möjligt, och för att hjälpa mig lite på traven så har jag inte ens beställt några tester ännu.. Men just nu känner jag ingenting, inget illamående, inga ömma bröst,..möjligtvis att jag känner en konstig känsla lite ibland i typ äggstockarna/livmodern, men det är säkert inbillning..Vill så gärna så gärna vara gravid.. men vem vet, med lite tur kanske man är det just nu! Usch ja, att det ska vara så himla svårt, o många andra runt omkring blir gravida hur lätt som helst, det är bra orättvist tycker jag!Har du gjort gravtest med förresten? För symptomerna låter ju iaf som en graviditet..
    Jag tog ett test i förrgår men eftersom det inte blev två streck direkt, som jag brukar få när jag är gravid, brukar inte behöva vänta de 5 min som det står.. Men så kollade jag lite snabbt på det idag där det låg och då visade det ett ytterst svagt streck till men det går ju inte att gå efter.

    Mensen är så konstig så jag ska ta ett imorron bitti igen så får vi se, men jag betvivlar att jag är gravid. 
    Mamma till Liam 030605 & Lucas 080127 & ängeln Lillebror 090507
  • Maria84

    Jaha ja.. Igår eller om det var i förrgår så kom det ju en massa klumpar.. Tog ett nytt test tidigt imorse och det visade +. Men idag har jag ont.. Så mest troligt så är det missfall, igen. Nog för att jag brukar få extrem växtvärk i livmodern men jag tror inte att det är det nu.


    Mamma till Liam 030605 & Lucas 080127 & ängeln Lillebror 090507
  • Älskade Ängel
    Maria84 skrev 2010-05-23 08:49:07 följande:
    Jaha ja.. Igår eller om det var i förrgår så kom det ju en massa klumpar.. Tog ett nytt test tidigt imorse och det visade +. Men idag har jag ont.. Så mest troligt så är det missfall, igen. Nog för att jag brukar få extrem växtvärk i livmodern men jag tror inte att det är det nu.
    Du kar alltså plussat, men blöder eller vaddå? Var plusset svagt eller starkt då? Det är ju inte alls säkert att det är ett mf, och jag håller tummar och tår att det går bra för dig!!!{#lang_emotions_flower}.. Styrkekramar!!
  • Maria84
    Älskade Ängel skrev 2010-05-23 11:29:01 följande:
    Du kar alltså plussat, men blöder eller vaddå? Var plusset svagt eller starkt då? Det är ju inte alls säkert att det är ett mf, och jag håller tummar och tår att det går bra för dig!!!.. Styrkekramar!!
    Första testet var knappt synligt plus, imorse var det tydligare..
    Blöder inte just nu, kom en massa klumpar i förrgår bara och idag har jag ont men blöder inte..
    Nej jag vet, men har varit med om 5 missfall tidigare och de har varit olika allihopa men just klumparna tyder ganska mkt på mf..

    Ska in till stan en sväng sen och köpa ett grav.test med veckoindikator för att se vilken vecka den visar att jag är i. Sen är det bara att vänta och se.

    Har en liten skrutt med gips här hemma nu, blev akuten för honom igår. Två sprickor i armen, mammas lille skrutt..
    Mamma till Liam 030605 & Lucas 080127 & ängeln Lillebror 090507
  • Älskade Ängel
    Maria84 skrev 2010-05-23 11:45:33 följande:
    Första testet var knappt synligt plus, imorse var det tydligare.. Blöder inte just nu, kom en massa klumpar i förrgår bara och idag har jag ont men blöder inte.. Nej jag vet, men har varit med om 5 missfall tidigare och de har varit olika allihopa men just klumparna tyder ganska mkt på mf.. Ska in till stan en sväng sen och köpa ett grav.test med veckoindikator för att se vilken vecka den visar att jag är i. Sen är det bara att vänta och se. Har en liten skrutt med gips här hemma nu, blev akuten för honom igår. Två sprickor i armen, mammas lille skrutt..
    Stackars lilla skrutten . Vad har han gjort?

    Håller verkligen tummarna att allt är bra med liten i magen{#lang_emotions_laughing}
Svar på tråden Vi som börjar använda Clearblue fertilitetsmonitor i Oktober 2009, Del 3