• abuelita

    Bor du i Göteborgsområdet och funderar på att donera ditt barns navelsträngsblod ? Läs det här först!!!

    Informationen som går ut till gravida i Göteborg om donation av navelsträngsblod (gemensamt namn för blodet i moderkaka och navelsträng)  är  direkt vilseledande:
    "Kan mitt barn påverkas av att navelsträngsblod sparas?
    Nej, det finns inga risker för ditt barn eller dig att donera blodet. Moderkakan och navelsträngen fyller ingen funktion för ditt barn eller dig efter att du har fött ditt barn utan moderkakan slängs i vanliga fall. Oavsett om Du väljer att donera moderkakan eller inte tas Du och Ditt barn omhand på samma sätt."


    Att navelsträngen och moderkakan inte fyller någon funktion efter födseln är ren lögn eftersom ca hälften av barnets blod fortfarande  finns kvar i moderkakan  och ska pulsera över till barnet under de första ca 3-5 minuterna, ibland t.o.m. över en halvtimme, samtidigt som det försörjer barnet med syre medan  lungorna gör sig  redo att  ta över  andningen.  Vilket chefen för Nationella biobanken för navelsträngsblod på Sahlgrenska  faktiskt känner till. Redan sommaren 07 skickade  jag nämligen länkar  till honom om moderkakans viktiga funktion efter födseln, vilka  jag i min tur fått från några av världens ledande experter på det här området..
    Dessutom innehåller ju  det här blodet som bekant stamceller och annat viktigt skydd mot sjukdomar (det är därför forskarna vill åt det) som alltså barnet borde få behålla själv.


    Om inte annat vore det verkligen på sin plats att chefen för blodbanken efter att nationella riktlinjerna för avnavling presenterades 23:e oktober förra året  (http://www.lakartidningen.se/07engine.php?articleId=10609 )  hade gjort ett tillägg i texten, ungefär i den här stilen:


    "Svenska riktlinjer, liksom  Världshälsoorganisationen (WHO)  och International Federation of  Obstetrics  and  Gynecology (IFOG)  rekommenderar sen avnavling,  men vid donation av navelsträngsblod krävs avnavling före första andetaget, därför fortsätter vi med det i Göteborg. Men om du inte vill donera ditt barns blod har du naturligtvis rätt att begära sen avnavling, "

    Artikeln om nationella riktlinjerna avslutas så här :
    ” Amerikanska riktlinjer om bankning av navelsträngsblod, »cord blood banking«, har nyligen publicerats [34]. I rapporten rekommenderas att man inte bör ändra avnavlingsrutiner med hänvisning till insamling och bankning av navelsträngsblod.”

    Det är bara att lägga ihop 2+2 för att förstå att samma sak gäller för  Nationella
    biobanken för navelsträngsblod , och att det alltså är därför förlossningspersonalen på Göteborgssjukhusen ”sticker sig i fingrarna” när de ska ta pH-provet med spruta från pulserande navelsträng  och därför istället fortsätter att klampa navelsträngen  direkt när barnet kommit ut, trots att förlossningspersonal på övriga sjukhus utan problem tar det här provet från intakt navelsträng.. 


     
    Varken mvc-  eller förlossningspersonal upplyser om det här, så har du frågor är du hjärtligt välkommen att ställa dem här  och/eller  i  tråden  Sen avnavling – Barnets födslorätt (8:e tråden),  som förstås är öppen för alla intresserade.  
    www.familjeliv.se/Forum-2-13/m47483576.html  


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-11-28 18:03
    Har du redan hunnit skriva på papper om donation så har du ändå rätt att ändra dig.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-11-30 00:57
    Mer info finns i inlägg nr 1.
    Och här är två av mina gamla blogginlägg som handlar om socialminister Göran Hägglunds inblandning i det här.

    blogg.aftonbladet.se/15613/2009/03/1143809

    blogg.aftonbladet.se/15613/2009/03/1146495

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-16 13:51

    Läs även tråden Viktig info om förlossningen som din bm inte brukar ta upp
    www.familjeliv.se/Forum-2-13/m49525723.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-23 11:17
    Ett par inlägg här på FL, värda att fundera över:

    ? Nu ska ni få höra något så ni sätter kaffet i halsen!
    Jag var hos min barnmorska idag och fick redan på något väldigt konstigt. Jag har tidigare tagit upp detta med sen avnavling med henne. Hon har inte jobbat på förlossningen på väldigt länge så hon svarade att det tillämpar de på SÄS Borås där jag ska föda.
    Men efter vissa indikationer på att det inte var så ringde hon till förlossningen på SÄS och frågade. Vet ni vad barnmorskan på SÄS sa!?
    - Vi har tillämpat tidig avnavling under tio års tid och planerar att fortsätta med det om patienten inte särskilt ber om sen avnavling!
    Vidare informerar hon min BM om att så länge hennes gravida inte frågar om sen avnavling så får hon inte informera de blivande mammorna om det positiva med sen avnavling och att de har rätten att be om det på förlossningen!
    SKANDAL! ?

    ?Jag tror att det handlar om att många, som det ju ofta är, är rädda att stöta sig med någon. Detta är uppenbarligen ett mycket känsligt ämne, speciellt här i v:a götaland... När vi pratade om det, så frågade jag om hon kunde se ngn nackdel med sen avnavling (för det borde det finnas om förlossningarna inte vill göra det ) hon sa: "Nej, absolut inte- men vad "de" säger är ju att de har svårt att ta blodprovet, dock har man klarat utmärkt att lära sig detta i resten av landet, så du kanske vill fundera själv?" Jag sa: "Hmmm, tror du att biobanken i gbg kan ha ngt med det att göra? " Då log hon och sa- "lite så jag tänker..."
    Jag förstår att hon inte vill hamna emellan i ngt tjafs, men jag tror att hon faktiskt är en av dem som arbetar för att vända det. ?

    Och här är länken till min tråd Viktig info som MVC och förlossningspersonal brukar hoppa över.
    www.familjeliv.se/Forum-2-13/m51523086.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-12-09 21:38
    Den 3:e december 2010 publicerades följande TT-artikel i de flesta svenska dagstidningar. Bl.a GP

    "Klämma om navelsträngen kan vänta
    Barnmorskorna bör inte ha bråttom med att sätta en klämma om navelsträngen när ett friskt fullgånget barn är framfött. Om blodet får fortsätta att pulsera en stund minskar risken att barnet drabbas av järnbrist - utan att för den skull öka risken för gulsot, enligt en studie som presenteras på läkarstämman i Göteborg. I studien ingick 400 barn som lottades till att antingen bli avnavlade efter kortare tid än tio sekunder eller efter mer än tre minuter."
    / TT
    www.gp.se/nyheter/sverige/1.503311-klamma-om-navelstrangen-kan-vanta

    Det är alltså avnavlingsstudien i Halmstad som presenterades på läkarstämman i Göteborg.
    Men redan under Perinataldagarna 22-23 oktober 09 presenterades denna studie .

    F11. OBSTETRISKA EFFEKTER AV TIDIG JÄMFÖRT MED SEN AVNAVLING ? EN
    RANDOMISERAD STUDIE.
    www.blf.net/program/Abstracts_PNmote09.pdf

    abstrakt.sls.se/viewSam.asp
  • Svar på tråden Bor du i Göteborgsområdet och funderar på att donera ditt barns navelsträngsblod ? Läs det här först!!!
  • abuelita
    Mamsie skrev 2010-12-09 21:54:07 följande:
    Jag får inte upp länkarna!
    Vad synd!    Själv får jag upp dem, så då  går  det nog tyvärr inte att rätta till.
  • abuelita
    lillkorpen skrev 2010-12-10 00:06:18 följande:
    Abuelita; du verkar vara väl insatt, jag känner att du kommer med mycket bra information och att du gör vår familj en tjänst som tar dig tid att samla och sprida den här. Tack! Jag har försökt att med ett öppet sinne ta till mig så mycket information som möjligt, och det jag läst gällande förlossningsrutinerna här i Göteborg skrämmer mig. Speciellt det jag läste i GP (?) att varken Sahlgrenska eller Borås följer riktlinjerna gällande sen avnavling, jag blir faktiskt väldigt orolig över det!

    Jag är rädd att bli överkörd på förlossningen, jag är rädd att det ska vara något fel på bebisen och att de klampar av tidigt, trots att vi inte vill. Vad har man egentligen för rättigheter? Hur ska man kunna gardera sig som förälder?

    Jag har sagt till min man att han kommer få hålla stenhård koll på allt som händer runtomkring, men hur bra och rätt är det egentligen? Han ska ju också bli förälder och kanske blir chockad under förlossningen och tappar "kollen". Skulle vår bebis då bli tidigt klampad mot vår vilja så vet jag att jag skulle klandra min man, trots att jag även skulle veta att det inte är hans fel. Svårt att förklara, men ja, jag har en mängd olika "skräcktankar" som susar runt i huvudet gällande det här.

    Finns det andra alternativ än Östra och Mölndal att välja på, finns det privata sjukhus? Jag vet inte vad jag ska göra och jag känner mig ledsen över det här, jävla skit-Göteborg man ska bo i då. Gråter 

    Jag tror det du läste  var i insändaren i  Markbladet, som jag länkade till  i inlägg 434.


    Både SÄS, SU har sagt att de skulle vänta tills avnavlingsstudien i Halmstad  presenterats  innan de kunde tänka sig att sluta med tidig avnavling.
    Här är ett inslag om det i P4 Nyheter Radio sjuhärad,  från 7 / augusti:  http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=95&artikel=3904878


    och  i den här GP-artikeln från 30  juli  står det bl.a.  så här:

    ”SU väntar på att barnläkaren Ola Anderssons forskning ska bli klar. Han undersöker hur tidig eller sen avnavling påverkar 400 svenska barn, en unik studie.”

    http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1.417804-su-gar-emot-nya-rutiner
     
    Och nu ÄR den studien presenterad !  Det stod om det i GP  3 december.  Se mitt senaste tillägg i trådpresentationen.
    Så nu återstår att se om de tänker hålla det löftet eller om de ska hitta på något nytt svepskäl att få fortsätta med tidig avnavling, så de kan  förse nationella biobanken med bebisblod. .  Det  vore ju förstås jättebra om ni som ska föda i Gbg och Borås hör er för  om det så mycket ni kan, på  bl.a. mvc och informationsmötena.   Vore förstås  mycket värdefullt om ni som hör något   kunde rapportera sen här i tråden.

    Förstår verkligen att du är rädd att bli överkörd på förlossningen . Förstår även att du är rädd för  hur det skulle bli om din man missade att hålla koll på  navelsträngen.
    Man kan förstås ha en 3.e person med sig, en doula t.ex. , som tar ansvaret för sånt här. Eller så kan man be personalen att  lägga in saxar och peanger i ett skåp t.ex.,  så att de inte ligger framme och blir använda av bara farten.

  • MammaOchMatte
    abuelita skrev 2010-12-09 23:49:14 följande:
    Precis, det måste ju verkligen vara tjänstefel att inte arbeta evidensbaserat.  Men så  är det inom obstetriken.  tidig avnavling är ett icke evidensbaserat ingrepp i det naturliga födelseförloppet  som man började med  för en herrans massa år den, och det finns ingen utrsäkt  för att fortsätta med det bara för att man alltid gjort så.  

    Angående att vänta med att avnavla tills moderkakan kommit ut, så rekommenderar jag att du läser mitt blogginlägg Varför nyförlösta mödrar riskerar att förblöda.


     Nu blev jag så ivrig  här när jag märkte att du  både är  genuint intresserad och  verkar fatta hela grejen  att jag vill få med så mycket som möjliigt av  det jag samlat på mig om HLR med intakt navelsträng att jag inte  riktigt vet vad jag ska välja.  Men nu kom jag på att   du kanske kunde börja med att läsa ett av mina blogginlägg om detta, nämligen Är neonatal HLR verkligen genomtänkt?  Det finns flera riktigt bra länkar där också som du kan läsa vidare på

     
    Tack för länkarna, ska absolut läsa!

    Skriv ALLT du vet om det, jag vill veta ALLT. Jag vill satsa själv att bli barnmorska en dag så det skulle vara jättebra att få lära sig allt.

    Jag tog upp detta om tidig avnavling och hur moderkakan lossnar på föräldrargruppen som jag går, men barnmorskan som höll i den verkade bara bli irriterad och sa att hon aldrig hade hört talas om det. Jag ifrågasatte varför vi ska få oxytocinsprutan när vår egen kropp producerar  oxytocin aldeles utmärkt vid sen avnavling. Många verkar bara bli irriterade av att man ifrågasätter. Jag sa även till henne att enligt WHO så behövs inte sprutan och är inte nödvändig (dock så finner socialstyrelsen det nödvändigt att ta sprutan, undrar om det beror på den tidiga avnavlingen som sker här i Sverige). Hon sa i alla fall att det kan vara farligt att inte ta sprutan.
  • MammaOchMatte
    abuelita och lillkorpen: Jag och min sambo kom på en sak som skulle göra det fysiskt omöjligt för dem att avnavla för tidigt. Vet inte om man får, men sambon funderar på att stoppa klamporna i fickan och inte ge dem till sköterskan förrän vi tycker att det är dags att avnavla På så sätt kan de inte göra misstaget att "råka" klampa för tidigt. Som jag fattar det så ligger de ju på ett bord där. Vet inte om man FÅR göra det, men det låter lockande
  • MammaOchMatte
    abuelita: Väldigt intressant detta med lotus birth!!

    Jag tror att det är viktigt att pappan väldigt nogrant går igenom exakt vad det är som han vill ska ske vid avnavligen med barnmorskan, det räcker att han går ut någon minut och pratar med henne samt sköterskan som klampar (i min kompis fall så var det sköterskan som inte hade en aning om att föräldrarna hade en önskan på sen avnavling). Man ska berätta hur viktigt det verkligen är för en och att man inte kommer att acceptera att det sker på något annat sätt.

    Man kanske också ska berätta att det är väldigt viktigt att detta följs och att man har hört att det inte har gått efter föräldrarnas önskan på dessa sjukhus förut. Be dem även fysiskt göra de omöjligt att nå klamporna utan att gå förbi pappan, han kanske han ha klampbordet på sin sida och sköterskan måste gå förbi honom för att nå klamporna. På så sätt kan han påminna henne om er önskan och behöver hon dem akut så är det fortfarande enkelt att nå dem.
  • abuelita
    MammaochMatte, kanonbra idé att pappan stoppar på sig grejerna i fickan  

    Det mesta jag har om HLR med intakt navelsträng är på engelska. Men jag gissar att du är bra på det.

    Tänkte nu distribuera lite i taget. Här har jag  saxat  lite  ur en  väldigt  bra barnmorskeblogg:

    The Placenta – Essential Resuscitation Equipment

    “Suggestions

    *Try and ensure that the baby does not arrive compromised by minimising unnecessary interventions.
     
    *Do not clamp or cut the cord.

    *Give the baby time to transition – if the cord is pulsing the placenta is providing oxygen… relax and reassure the mother if she needs reassurance.

    *Do not clamp or cut the cord.

    *If the baby requires assistance, start small – gentle stimulation, talking, blowing in his face (all can be done by a parent).

     *Do not clamp or cut the cord.
     
    *If further measures are needed, take the resuscitation equipment to the baby and resuscitate him in his mother’s arms.
     
    *Did I mention – Do not clamp or cut the cord.

     Summary
      Babies are born with their own resuscitation equipment. The placenta not only helps the baby to transition, but assists with resuscitation if needed. There is no reason to clamp and cut the cord of a baby who needs help. Doing so will create more problems for the baby and mother. Anything that needs to be done can be done with back-up from the placenta, and the involvement of the mother.”

     http://midwifethinking.com/2010/08/26/the-placenta-essential-resuscitation-equipment/ 
     
  • abuelita
    MammaOchMatte skrev 2010-12-10 01:12:30 följande:
    abuelita: Väldigt intressant detta med lotus birth!!

    Jag tror att det är viktigt att pappan väldigt nogrant går igenom exakt vad det är som han vill ska ske vid avnavligen med barnmorskan, det räcker att han går ut någon minut och pratar med henne samt sköterskan som klampar (i min kompis fall så var det sköterskan som inte hade en aning om att föräldrarna hade en önskan på sen avnavling). Man ska berätta hur viktigt det verkligen är för en och att man inte kommer att acceptera att det sker på något annat sätt.

    Man kanske också ska berätta att det är väldigt viktigt att detta följs och att man har hört att det inte har gått efter föräldrarnas önskan på dessa sjukhus förut. Be dem även fysiskt göra de omöjligt att nå klamporna utan att gå förbi pappan, han kanske han ha klampbordet på sin sida och sköterskan måste gå förbi honom för att nå klamporna. På så sätt kan han påminna henne om er önskan och behöver hon dem akut så är det fortfarande enkelt att nå dem.
    Ja det är nog väldigt klokt att gardera sig på det här viset som du beskriver.   det viktigaste är att undersköterskan informeras. Det är nämligen hennes uppgift att klampa navelsträngen, och  barnmorskorna glömmer tydligen väldigt ofta att informera  dem om  att det ska vara sen avnavling och vad som som står i förlossningsbrevet i övrigt ..
    Det är   även viktigt att komma ihåg att påminna  vid ev personalbyte,  ja alla som  ö.h.t. sticker in näsan i förlossningsrummet behöver underrättas.

    Ja  visst  är det intressant det här med Lotus Birth.   Clair Lotus  Day  fick idén från en chimpansmamma när hon själv var gravid.  Hon tänkte  att om  detta  är det naturliga för chimpanserna, vår närmaste släkting,  så  kanske det är  det mest naturliga för oss människor också, och gjorde alltså så  när hon födde sin son. 

    Här är en fantastisk historia  på engelska om Lotus Birth vid kejsarsnitt.  Den handlar om  en hemförlossning som blev tvungen att avslutas på sjukhus med kejsarsnitt.  Pappan fick verkligen kämpa med att övertala personalen  att låta bli navelsträngen.   Till slut gick de med på det men  ville ändå klampa tillfälligt för att ta pH-prov.  Barnet, som redan  var medtaget,  försämrades förstås snabbt när blod- och syretillförseln ströps. När så  klämmorna togs bort  igen,  efter en onödigt lång stund och mer övertalning , fick  personalen se hur snabbt  han  kvicknade till .
    Så här berättar mamman mot slutet:  ”Senare på kvällen när jag ammade Jarrah, kom läkaren och narkosläkaren och besökte mig. De  uttryckte sin uppskattning över den process som ägt rum och lät mig veta att alla inblandade hade lärt sig något värdefullt av denna erfarenhet.  De hade hopp om att detta var början till fler Lotus  födslar på sjukhus”  (hade förstås räckt med vanlig sen avnavling)

    Det  här med livräddning med intakt navelsträng handlar alltså inte så mycket om att aktivt livrädda, utan att
    det  oftast räcker med att moderkaka och navelsträng  själva  får sköta det här.  Låter man bara navelsträngen vara intakt  så brukar de flesta barn återhämta sig inom bara någon minut, så att inga andra åtgärder behövs.

    Men nästan varje gång jag förseslår det här för  förlossnings- och neonatalpersonal så möts jag av  kommentarer som dessa:  

    " Men då måste vi ju tänka på BARNETS bästa!!"  (vems bästa tänker man på vid sen avnavling av pigga  barn då, kan man undra?) .  

    " Det är inte praktiskt genomförbart, bl.a. så är slangarna till syrgasuttagen för korta och når inte fram",      " Vi måste kunna jobba i en bekväm ställning, avskilt  från  oroliga/hysteriska föräldrar" . 

    Angående syrgas, så gör det mer skada än nytta, vilket alla som jobbar inom förlossning- och neonatalvård  borde känna till.  Det bästa är alltså att ventilera barnet med rumsluft.   Se denna artikel  . Det räcker alltså att ha en ventilationsmask tillhands som första akutåtgärd. Och tycker man det är för obekvämt att jobba med barnen när det ligger hos mamman, i hennes famn eller mellan hennnes ben, så  är det inte svårare än att .
    sätta hjul på  akutborden  och sänka dem ett par dm under mammans nivå (om det inte går att höja mammans säng) .

    Men så länge de fortfarande inte kan tänka sig att jobba på det här sättet så borde man kunna kräva att de innan avnavling håller barnet under placentanivå i 30 sekunder, för att på så sätt påskynda placentatransfusionen. På bara dessa 30 sekunder hinner då barnet få nästan allt sitt blod, och kvickar därför i regel till så pass att det inte ens behöver tas iväg till akutbordet.  Men anser de det så akut att de inte ens kan tänka sig att vänta dessa 30 sekunder så kan den här tiden  förkortas  ytterligare  om navelsträngen samtidigt  "mjölkas".  Och  det blod som ev blir kvar i moderkakan bör tas tillvara och transfueras tillbaks till barnet så snabbt som möjligt.    

    Endast  vid följande 2 ovanliga tillfällen är det befogat att klampa navesträngen.:

    Informed Consent for Clamping the Umbilical Cord


    There are two (rare) indications for immediate cord clamping (ICC):


        1.   When a short cord ruptures spontaneously and bleeds during birth.


         2.   When a c-section for anterior placenta previa involves incising or damaging the placenta.


    In these cases, cord blood should be stripped into the child, and the placenta should be preserved; any blood left in it may be used for auto transfusion.

     
    Så här  berättar Davir JR Hutchon på Darlington Memorial Hospital i England  , att de gör  neonatal HLR vid kejsarsnitt :

    The Dragger resuscitaire can be brought right up to the side of the Caesarean section  table, with a sterile drape over the resuscitaire to stop contaminating the operating table. The pediatrician   also needs to be scrubbed gown and gloves and can initiate the resuscitation. The left lateral tilt on the operating table is removed and the table raised so there is about 20cm difference in height above the baby. We do this in the right side of the mother so the obstetrician needs to go round to the other side of the table if the assistant is not able to cope with any bleeding etc in the first few minutes before the cord is clamped, cut and the baby and resuscitaire moved away. We have been prepared to put the placenta intact over with the baby but so far the placenta has not delivered in time. "


    återkommer med mer

  • abuelita

      


    En intressant intervju med Judith Mercer, som under många år har forskat på det här området (jag har mailväxlat med henne  och några andra   avnavlingsforskare- och experter   under  3½  år) . Här har jag fritt översatt ett stycke ur intervjun:


    ”Jag hade en uppenbarelse vid en hemförlossning 1979.
    Ett barn som föddes mycket snabbt, med navelsträngen 2 ½ varv runt halsen, var vit som ett lakan, slapp och lealös och andades inte. Jag var riktigt rädd att jag inte skulle lyckas återuppliva honom. Jag placerade honom på sängen, virade omedelbart undan navelsträngen från halsen, torkade och stimulerade honom, men utan att han visade några livstecken. Pulsen var långt över 100 och navelsträngen pulserade kraftigt. Jag märkte att i takt med att blodet pulserade tillbaks till honom ändrades den blekvita färgen till rosa. Efter ca 1½ minut började han sträcka på armar och ben, öppnade ögonen och tog ett försiktigt andetag. Sen tittade han på oss som om han undrade "Varför denna uppståndelse?" Och han skrek inte.
    Eftersom jag på den tiden trodde att barn måste skrika försökte jag få honom att göra det, men utan att lyckas .
    Han ammade mycket bra, och när jag senast såg honom, vid ett års ålder, och var han ett helt normalt barn.


    Jag visste att jag hade sett ett mirakel, ett som jag aldrig skulle fått uppleva på sjukhuset. Där skulle vi ha klippt navelsträngen och tagit iväg barnet för återupplivning. Därmed skulle vi ha förnekat honom just det han behövde - möjligheten att få ta emot det blod som under födelseprocessen pressats ut ur hans kropp och som p.g.a. den strama navelsträngen runt halsen inte kunde pulsera tillbaks till honom .


    Detta kom att markera början till min forskarkarriär. Jag lovade att vid någon tidpunkt i mitt liv skulle jag forska på det jag nu hade sett men inte helt förstod.
    Det var alltså en personlig erfarenhet som kom att leda mig in i mitt forskningsområde. När jag började fråga kollegor och andra utövare om deras avnavlingsmetoder fann jag en stor variation i både utövanden och trosuppfattningar. När jag sökte i litteraturen fann jag en allmän brist på evidensbaserade rekommendationer för avnavlingspraxis. Allt verkade vara bildat på personliga åsikter eller grundat på felaktiga eller inkonsekventa forskningsresultat. Men samtidigt märkte jag att etiologin (läran om orsakssamband ) gällande många problem som nyfödda drabbas av inte var känt, och fortfarande inte är känt. Symptomen är ofta motsatsen till vad som händer när man väntar med att klampa navelsträngen. Jag märkte också att dessa problem sällan uppstår i miljöer där barnet har en naturlig fysiologisk övergång (efterbördsskede) . Så jag undrade om tidig avnavling kunde orsaka några av dessa problem. ”


    http://www.scienceandsensibility.org/?p=810

  • Fru Draken

    Tack tack TACK för denna information. Jag känner mig lite lätt skakad just nu.

    Jag lägger till tråden i mina favoriter för här finns så mycket att läsa och jag har bara skrapat lite på ytan än så länge.

  • MammaOchMatte
    abuelita: Läser med spänning, Mycket bra information, ska sätta mig ner och skriva ut allt så att jag kan läsa det igen och även sammanfatta en text till förlossningen. Lägger man fakta framför dem så kan de inte tjata emot i alla fall. Väntar på resten av din text med spänning

    Skulle vara en bra sak att ta upp på informationssamtalen för blivande föräldrar som vårt sjukhus har varannan måndag. Ska försöka att skriva ihop något till nästa måndag. Det var jag som fick ta upp avnavlingsinformationen på föräldrargruppen och ingen annan där hade ens hört talas om att det skulle vara någon skillnad.

    Nu är jag hyfsat övertygad om att jag vill ha sen avnavling även när barnet behöver HLR. Hur vi ska lösa det på sjukhuset har jag dock ingen aning om, har du några förslag?

    För jag vill ju mitt barns bästa och då måste sjukhuspersonal finna sig  att jag vill att de ger HLR på plats och inte avnavlar barnet och går iväg med det, hur lägger man upp detta på bästa sätt?

    Jag vet mina rättigheter och de kan inte neka mig, önskar att man kude meddela andra föräldrar om deras rättigheter och sitt barns rättigheter till sitt blod. Att personalen tycker att det är jobbigt är egentligen inte mitt eller mitt banrs problem. Mycket är jobbigt här i livet, deal with it och lös det på så sätt att det inte blir jobbigt. Herregud hade vårdpersonal haft samma inställning till saker och ting hade vi fortfarande gjort lobotomi på psykpatienter för det är ju jobbigt att hantera dem annars Skrikandes Vilken usel ursäkt för att gå emot aktuell forskning. Var har yrkesstoltheten tagit vägen?! 

    Jag har nu även hittat den andra tråden om sen avnavling här på FL och håller på att läsa ikapp. En mamma skrev där om att de hade klampat för tidigt och hon hade önskat sen avnavling. När hon bad dem att ta bort klamporna så sa de att det var försent, vad menade de med det? För varför kan man inte ta bort klamporna? Det gjorde ju kvinnan i din text.
Svar på tråden Bor du i Göteborgsområdet och funderar på att donera ditt barns navelsträngsblod ? Läs det här först!!!