ÄD på KS/Huddinge tråd 6
Startar om tråden såg att den går ut idag
Här är länk till gamla tråden: www.familjeliv.se/Forum-7-147/m46314565.html
Startar om tråden såg att den går ut idag
Här är länk till gamla tråden: www.familjeliv.se/Forum-7-147/m46314565.html
Hej på er!
Ni pratar sömn här ser jag. Alltid högaktuellt
Adam har sovit i sin egen säng sedan han var sisådär 6 veckor gammal. Den står dikt an mot min sida av sängen. Jag sover inte alls bra med honom bredvid mig i sängen. Vi får se när vi flyttar över honom/sängen i hans rum. Har sövt honom i bärsele på dagarna (när vi inte varit på promenad & han somnat i vagn), men tröttnat på det. Han blir ju tyngre & det sliter på knän att stå & gunga. I dag har jag 2 gånger sövt honom i vagn inne, körde den över liten mattkant. Han somnade snabbt båda gångerna & sov gott när jag slutade köra vagnen direkt efter att han somnat.
Det är inte jobbigt att rulla vagn i 5 minuter jämfört med att stå & gunga med bärsele. Han vaknar inte heller när jag lägger ner honom, ligger ju redan där. Har funkat superbra i dag! Tänker oxå att steget är kortare från att köras i vagn över matta till att somna liggandes själv utan vår inblandning, än att bäras & vara så nära man bara kan till att somna liggandes själv. På natten somnar han om själv i sin säng efter amning, det är bara dagarna jag använt sele.
Villsågärna: snart vecka 6. Hoppas så för er skull!
Hoppas ni mår bra allihop! Kram
Skönt att era små sover så pass bra.
Dottern har för andra natten på raken vaknat och varit vääldigt pratsugen. Inte ens det faktum att pappa och syster sover spelar ngn roll. Så det har blivit ett par timmar uppe eftersom hon totalvägrat sova i sängen.
Grattis Bette & Emmy till att era killar sover bra själva. Vi har försökt att få henne att sova i sin vagga från första början, men det har bara gått enstaka nätter.
Anirac: Stoort grattis till sonen. Hoppas allt går bra. Visst känns det helt ofattbart att man blivit mamma?!
Hej på er!
Miss Maple: En 2-åring som blir pratsugen mis i nassen kan inte vara lätt att styra mot sömnen. Hoppas hon kommer på bättre tankar i natt & pratar med John Blund i stället.
Bette- Så är det inte bebben så är det hunden som väcker dig. Ojne vojne, när ska du få sova?
Pricken- ja, det är inte lätt det där med sömn & bebisar.. Jag lät Adam somna ordentligt, åtminstonde 10 minuter- gärna 20, innan jag lade honom i egen säng i början. Lättast var det när jag ammade honom i sängen, han somnade & fick ligga kvar en stund. Om jag var för snabb med att lägga ner honom i egen säng vaknade han alltid & man fick börja om. Så var det också hela tiden innan jag kom på att avsluta kvällsamningen just i sängen & inte uppe i soffan.
Vi har också varit på promenad i dag, -14 här med. Köpte termobyxor i går, superskönt! En söm sprack upp när jag tvättade dom i går dock så maken är i butiken & gör en reklamation nu. Didriksson som kostade 1200, alla kläder kan gå sönder med man tycker det är lite tråkigare när man köpt några "schyssta"..
Nu sover A sött i sin vagn. Då har jag tid att sitta här framför datorn. I kväll kommer svåger & svägerska med deras 3 barn hit & äter middag. Vi har varit borta både jul & nyår & jag ser fram emot att umgås med folk här hemma, A:s saker inom räckhåll inkl sängen.
Sköt om er! Kram