Vänner i kristianstadområdet!
Då vår förra tråd slutade att fungera så startar jag en ny tråd för oss som var med i den gamla tråden!
Så välkomna gamla som nya kristianstadbor och andra som bor i närheten!
Då vår förra tråd slutade att fungera så startar jag en ny tråd för oss som var med i den gamla tråden!
Så välkomna gamla som nya kristianstadbor och andra som bor i närheten!
Hej och välkommen KaffeSandra!
Va mysigt och köpt hus! Jaså? Jag funderar med på att börja plugga men är som dig, vad ska man välja :) Har i alla fall skickat in några ansökningar.
Jag har sökt in till utbildning som inköpare. Ska bli spännande och se om man kommer in :) Kan nog vara ett intressant jobb.
Har du några funderingar på något speciellt du vill utbilda dig till?
Ja men det låter väl inte fel. Finns där någon sådan utbildning här?
Mm tror det kan bli en bra utbildning att ha i ryggsäcken och kul att jobba med :)
Nu är vi som sagt några nya och tror inte att jag presenterat mig i den här tråden. Så det här är jag:
Jag är 26 år och sambo/förlovad med en kille på 26 år..
Vi bor i hus i Fjälkestad och ska bygga till nu under sommaren/hösten. Är ursprungligen från stockholm och har bott i k-stad i snart 2 år. Jobbar som förskollärare i Vinslöv. Har katt och häst. ähh, förresten, allt om mig står ju i min profil, kolla där lite extra!
Nu ska jag ringa volvo (bilen är dum igen....) och sedan är det städning och handlig, då min mamma och syster kommer! ![]()
Nä precis. Så känner jag med, familjen bor ju här...
Jag kanske med ska presentera mig :)
26 år, sambo och bonusmamma, bor i hus i Fjälkinge, jobbar i Malmö men är som sagt sugen på att utbilda mig till något annat. Inga husdjur förutom dammråttor :)
Ska försöka ta tag i livet och börja träna men än har det inte hänt något. Försöker få lite inflytande från de andra här i tråden så vem vet, snart kanske man är på gång!
KaffeSandra. Vad har ni köpt för hus? Renoveringsobjekt?
Vi är ju flera här i tråden som renoverar eller bygger ut.
Edvina: Ja, jag fick en himla bra löneförhöjning, än så länge har det inte blivit ngt liv, men det kommer säkert.
Välkommen KaffeSandra!
Kanske dags att säga vad man heter oxå.
Ellie (Elinor) heter jag. Jag är 25 år, sambo med en Jeppe och mamma till gossen Lowe som är 4 1/2 år. Bor i hus i Önnestad (så då b0r vi nästan grannar KaffeSandra). Har även en hund som heter Pixi. Jag jobbar som undersköterska på Centralsjukhuset i Kristianstad.